نگهداری از سگ

چرا سگ ها مدفوع می خورند و چگونه آنها را متوقف کنیم؟

از میان تمامی عادات نفرت انگیزی که سگ هایمان دارند مانند نوشیدن از آب توالت، غلتیدن در گل و لای باتلاق، لیسیدن باسن؛ هیچ چیز بیشتر از این موضوع منزجرکننده نیست که چرا سگ ها مدفوع می خورند. انگیزه آن ها ممکن است آزار ما نباشد اما مطمئناً این طور است. در واقع تا حدی مدفوع خوردن سگ اغلب دلیلی است که مردم سعی می کنند سگ را به خانه بازگردانده یا حتی آتانازی (کشتن راحت) را انتخاب کنند.

یک نام علمی برای این عادت مدفوع خواری وجود دارد. کوپروفاژی (kop-ruh-fey-jee-uh) و همچنین دلایل رفتاری و فیزیولوژیکی که چرا برخی از سگ ها، پشکل را به عنوان یک غذای لذیذ تصور می کنند. اگر سگ مدفوع خوار دارید، ناامید نباشید. راه هایی برای از بین بردن این عادت وجود دارد. اگرچه به صورت علمی عمیقاً بررسی نشده و مطالعات ناچیزی در خصوص این قضیه وجود دارد اما مدفوع خواری یک پدیده نسبتاً رایج است.

در مطالعه سال 2012 که در کنفرانس سالانه انجمن دامپزشکی آمریکا از رفتار حیوانات ارائه شد، محققان به رهبری دکتر بنجامین هارت از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس، دریافتند که:
16 درصد (یکی از هر 6 تا) سگ ها به عنوان مدفوع خوار “جدی” طبقه بندی می شوند بدین معنی که پنج بار در حین انجام این عمل ثبت شدند.
دیده شد که 24 درصد سگ های مورد مطالعه (یک سگ از چهار سگ) حداقل یک بار مدفوع می خوردند.

هارت نوشت:

نتیجه‌گیری ما این است که خوردن مدفوع تازه بازتابی از استعداد ذاتی سگ های اجدادی می باشد که در طبیعت زندگی می کنند و از اعضای داخلی حیوان در برابر انگل های روده ای موجود در مدفوع محافظت می نماید که گهگاه ممکن است در لانه/منطقه استراحتش رها شوند.

ترجمه: در DNA سگ، خوردن مدفوع وجود دارد.
این مطالعه شامل دو نظرسنجی جداگانه بود که برای حدود 3000 صاحب سگ ارسال شد. درحالیکه مدفوع و خوردن آن برای ادراک و حواس انسان ها، نفرت انگیز است اما از دیدگاه سگ ها این کار واقعاً بد نیست. سگ ها به عنوان لاشخور تکامل یافتند و هر آنچه که روی زمین یا در انبوه زباله پیدا کنند را می خورند.

بنابراین عقیده آن ها در مورد خوراک های عالی تا حدودی با ما متفاوت است. استیون آر. لیندسی رفتارشناس حیوانات در کتاب راهنمای کاربردی رفتار و تربیت سگ می گوید کوپروفاژی “ممکن است یکی از چندین رفتار بقای اشتهاآور باشد که برای مقابله با ناملایمات دوره ای گرسنگی تکامل یافته است.” به عبارت دیگر هنگامی که غذا کم است، نمی‌توانید خیلی نسبت به این موضوع حساس باشید.

مدفوع خوردن سگ و توله سگ پدیده عجیبی نیست!

برای برخی از گونه ها مانند خرگوش، خوردن مدفوع یک راه کاملاً طبیعی جهت دستیابی به مواد مغذی کلیدی است. در واقع اگر خرگوش ها را از انجام این کار منع کنید، دچار مشکلات سلامتی شده و رشد نمی کنند. خوشبختانه سگ ها نیازی به تغذیه از این طریق ندارند. بهرحال این یک رفتار عادی و طبیعی در برخی از مراحل زندگی سگ است. سگ های مادر، توله سگ هایشان را می لیسند تا باعث ترغیب توله ها به تمیزی شوند و با خوردن مدفوع توله ها حدود سه هفته اول پس از تولد، آن ها را پاک می کنند.

توله سگ ها نیز بطور طبیعی این رفتار را انجام داده و هم مدفوع خود (اتوکوپروفاژیا)، هم سگ های دیگر (آلوکوپروفاژیا) و هم مدفوع گربه ها و سایر حیوانات را می خورند. بعضی از سگ ها کود اسب و فضولات غاز را دوست دارند. خوردن مدفوع خودشان بی ضرر است اما اگر مدفوع حیوانات دیگر احتمالاً آلوده به انگل، ویروس، یا سموم باشد آن وقت مصرف آن، مشکلات سلامتی را برایشان بوجود می آورد. در بیشتر موارد، این رفتار قبل از اینکه توله سگ به حدود نه ماهه برسد، محو می شود.

حقایقی در مورد سگ هایی که مدفوع می‌خورند

هنگامی که کوپروفاژی در توله سگ ها رخ می دهد، این عمل بطور کلی بخشی از فرآیند کاوش در دنیای اطرافشان در نظر گرفته می شود. بیشتر توله سگ ها با بو کردن راضی می شوند اما تعداد کمی مانند کودکان انسان می خواهند همه چیز را در دهانشان بگذارند.

یک واقعیت عجیب: سگ ها بندرت مدفوع نرم، بد شکل، و یا اسهالی می خورند. بنظر می رسد بیشتر به سمت مدفوع سفت جذب می شوند. مدفوع یخ زده با ذوق خورده می شود! (دلیلی وجود دارد که صاحبان سگ اصطلاح “مدفوع یخی” را ابداع کرده اند.) هارت در مطالعه خود مشاهدات دیگری در خصوص دلیل خوردن مدفوع سگ ها ارائه داد:

 • کوپروفاژی در خانواده های دارای چند سگ شایع تر بود. در خانه های دارای یک سگ، تنها 20 درصد از سگ ها این عادت را داشتند درحالیکه در خانه هایی با سه سگ، این عادت به 33 درصد افزایش یافت.
 • آموزش مدفوع خواران در خانه، سخت تر از سگ های دیگر نیست.
 • ماده ها بیشتر تمایل به خوردن مدفوع دارند و نرهای سالم کمترین احتمال را داشتند.
 •  92 درصد از مدفوع خواران مواد تازه می خواهند که فقط یک تا دو روز از عمرشان گذشته است.
 • 85 درصد از مدفوع خواران مدفوع خود را نمی خورند. فقط مدفوع سگ های دیگر را می خورند.
 •  حریص خواران یعنی سگ هایی که از روی میز غذا می دزدند، به مدفوع خواری تمایل دارند.

چرا سگ ها مدفوع می خورند؟

اگر سگ بالغ شما شروع به غذا خوردن به همراه پشکل کرد، باید با دامپزشک خود مشورت کنید تا مشکلات سلامتی از قبیل موارد زیر برطرف گردد:

 • انگل ها
  رژیم های غذایی با کمبود مواد مغذی و کالری (دامپزشک شما ممکن است مکمل ها را پیشنهاد کند)
 • سندرم های سوء جذب
 •  دیابت، کوشینگ، بیماری تیروئید، و سایر شرایطی که ممکن است باعث افزایش اشتها شوند
 • داروهایی مانند استروئیدها
  در بسیاری از موارد، سگ ها به دلیل نوعی استرس محیطی یا محرک های رفتاری شروع به خوردن مدفوع خود می کنند، از جمله:
 • انزوا: مطالعات نشان داده سگ هایی که به تنهایی در لانه ها یا زیرزمین ها نگهداری می شوند، نسبت به سگ هایی که در نزدیکی اقوام خود یا افراد دیگر زندگی می کنند، بیشتر احتمال دارد که به خوردن مدفوع تمایل پیدا کنند.
 • محصور کردن محدود: صرف زمان زیاد در یک فضای کوچک می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. مشاهده کوپروفاژی در سگ هایی که از پناهگاه های شلوغ نجات یافته اند، موضوع غیرعادی نیست.
 • اضطراب: اغلب در نتیجه استفاده از تنبیه یا روش های خشن فردی در حین تمرین و آموزش در خانه ایجاد می شود. طبق این نظریه، سگ ها ممکن است برای خلاص شدن از شر شواهد، مدفوع خود را از بین برده و سپس آن را بخورند اما پس از این کار نیز بیشتر مجازات می شوند. این موضوع تبدیل به یک چرخه معیوب می شود.
 • توجه جویی: سگ ها مدفوع خود را می خورند تا واکنشی از سوی انسان ها دریافت کنند. پس احتمالاً به ناچار این کار را می کنند. بنابراین اگر دیدید سگ شما این کار را انجام می دهد، بیش از حد واکنش نشان ندهید.
 • ارتباط نامناسب با غذای واقعی: سگ هایی که در مجاورت مدفوع خود تغذیه می شوند ممکن است بین بوی غذا و مدفوع ارتباط برقرار کنند و نتوانند تفاوت را تشخیص دهند.
 • وجود بو در مادرشان: لیندسی می نویسد در برخی موارد، توله سگ ها با استشمام بوی مدفوع در نفس مادرشان پس از تمیز کردنشان، گیج می شوند. همچنین گاهی اوقات مادر ممکن است غذای مخلوط شده با مدفوع توله سگ را قی کند (برگرداند). او این عمل را “تلقیح اشتهاآور” می نامد که ممکن است توله سگ را برای ایجاد این عادت بد آماده نماید.
 • زندگی با یک سگ بیمار یا مسن: گاهی اوقات یک سگ سالم، مدفوع یک سگ ضعیف تر خانواده را مصرف می کند بخصوص در موارد بی اختیاری مدفوع. دانشمندان فرض می کنند این کار ممکن است با غریزه محافظت از گله در برابر شکارچیان مرتبط باشد.

چگونه سگ خود را از خوردن مدفوع باز داریم؟

دامپزشکان و صاحبان سگ با چندین استراتژی، پیشرفت هایی را مشاهده کردند از جمله:

 • مکمل های ویتامینی: یک نظریه قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه سگ ها مدفوع می خورند چون چیزی از رژیم غذایی آن ها حذف شده است. بنابراین مولتی ویتامین سگ می تواند مفید باشد. کمبود ویتامین B عامل مشکوک اصلی بوده و مطالعات نیز این موضوع را تأیید کرده اند. در سال 1981 دانشمندان نشان دادند فعالیت میکروبی مدفوع باعث سنتز تیامین شده که نوعی ویتامین B است. تحقیقات دیگر نیز سایر مواد مغذی از دست رفته را یافتند.
 • مکمل های آنزیمی: رژیم غذایی امروزی سگ ها از منظر کربوهیدراتی بیشتر و پروتئین ها و چربی های مبتنی بر گوشت هم کمتر از رژیم اجدادی آن ها می باشد. برخی از افراد با مکمل هایی برای سگ ها توانستند موفق به انجام این کار شوند که حاوی پاپائین بود همان آنزیمی که به هضم غذا کمک می کند.
 • محصولات بدمزه: این نظریه بدین صورت است که طعم و بوهای خاصی برای سگ ها به اندازه ایده خوردن مدفوع برای ما، منزجرکننده است. بنابراین افزودن یک ماده بازدارنده از مدفوع خواری به غذا یا خوراکی ها باعث می شود مدفوع تولید شده جذابیت کمتری برای حیوان داشته باشد. بسیاری از این محصولات حاوی مونوسدیم گلوتامات، بابونه، مشتقات گیاهی فلفل، یوکا، سیر، و جعفری هستند. فقط بیاد داشته باشید اگر مشکل مدفوع خوردن وجود دارد، تمام سگ های یک خانواده دارای چند سگ را درمان کنید!

شاید بهترین راه توقف این مشکل، آموزش و روش های مدیریت زیست محیطی باشد از جمله:

 • محل زندگی سگ از جمله حیاط را تمیز نگه دارید تا مدفوعی برای خوردن وجود نداشته باشد.
 • صاحبان گربه باید محفظه گربه را تمیز کرده و یا دور از دسترس سگ نگه دارند.
 • در هنگام پیاده روی، مراقب سگ تان بوده و همیشه پشت سرش، او را دنبال کنید.
 • آموزش. روی دستورات “ترک کن” و “بیا” سخت کار کنید. یک تمرین ساده، آموزش به سگ تان است که به محض انجام کارش، سریعاً برای خوردن غذا نزد شما بیاید. بدین ترتیب سگ این عادت را پیدا می کند که بجای جستجو روی زمین، برای گرفتن یک چیز خوشمزه به سمت شما بدود.
به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *