نگهداری از گربه

مسواک زدن دندان های گربه | چرا باید دندان های گربه ام را مسواک بزنم؟

مسواک زدن برای گربه

مسواک زدن دندان های گربه امری بسیار واجب است و شما به عنوان کسی که از این پشمالوهای دوست داشتنی محافظت می کنید، باید با نکات مهم مسواک زدن گربه ها آشنایی داشته باشید. از این رو این مطلب را مخصوص شما نوشته ایم تا مسواک ردن دندان گربه را به شما آموزش دهیم و شما را با نکات مهم آن آشنا کنیم. تا انتهای این مطلب با پت شاپ آنلاین پتیسما همراه باشید.

بیشتر از نیمی از گربه های بالای سه سال به بیماری پریودنتال (عفونت بافت های اطراف دندان) مبتلا هستند. بیماری پریودنتال با التهاب لثه شروع می شود که در نتیجه تماس پلاک با لثه بوجود می آید. اگر با مسواک زدن دندان گربه به صورت منظم از بین نرود، پلاک ضخیم شده و به صورت ماده معدنی در آمده و در نتیجه تارتار (جرم) ایجاد می شود. در صورت عدم درمان، ژنژیویت (بیماری التهاب لثه) می تواند به بیماری پریودنتال مخرب تبدیل گردد که ممکن است دردناک باشد و در نهایت منجربه از دست دادن دندان می شود.

چه زمانی باید دندان های گربه را مسواک بزنم؟

گربه ها نیز همانند انسان ها جهت کمک به کاهش پلاک و جلوگیری از تجمع جرم، به مراقبت روزانه دندان نیاز دارند. مسواک زدن به گربه، نیاز به آموزش دارد اما زمانی که حیوان به این روند عادت کند، این کار نسبتاً آسان تر می شود. مسواک زدن روزانه بسیار مفید است و به ایجاد یک برنامه روتین کمک می کند.

مسواک زدن حداقل به مدت 3 بار در هفته مفید است در صورتی که برنامه تان نتواند مسواک زدن روزانه را بطور کامل مرتفع نماید. بهتر است آموزش مسواک زدن به گربه تان را زمانی آغاز کنید که هنوز یک بچه گربه است. اگر گربه پیرتری دارید، دوره یادگیری مسواک زدن ممکن است کمی بیشتر طول بکشد اما همچنان ارزش تلاش کردن را دارد.

برای آموزش پذیرش مسواک زدن به گربه ام باید چه مراحلی را طی کنم؟

برای موفقیت در مسواک زدن دندان های گربه، مهم است این عمل را به یک تجربه مثبت برای خود و حیوان تبدیل کنید. جهت کسب بهترین نتیجه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. زمان و مکان آرامی را برای شروع مسواک زدن، انتخاب نمایید. اتاق کوچکی را انتخاب کنید که بتوانید گربه تان را روی سطحی مانند پیشخوان یا میز (روی پتو یا حوله) قرار دهید و یا در بغل شما بنشیند. مطمئن شوید مکان انتخابی، به صورتی است که می توانید درب آن را ببندید و راه های فرار را مسدود کنید
 2. یک سواب پنبه ای (نوک کیو) را در آب ماهی تن فرو کنید که از یک قوطی ماهی تن تخلیه شده است. آب ماهی تن هیچ تأثیر مفیدی برای دندان یا نظافت آن ندارد اما بیشتر گربه ها طعم آن را دوست دارند که ارتباط مثبتی بین آب ماهی تن و تجربه مسواک زدن ایجاد می کند
 3. سر گربه را در زاویه 45 درجه قرار داده و به آرامی لب هایش را به عقب بکشید. دهان می تواند بسته بماند
 4. نوک دستگاه را به آرامی در امتداد ناحیه ای مالش دهید که بافت لثه با سطح دندان (حاشیه لثه) تماس دارد. این همان ناحیه ای است که پلاک جمع شده و التهاب لثه شروع می شود. فقط سطوح خارجی دندان ها نیاز به مالش دارند
 5. برای چند جلسه اول، ایده خوبی است که سواب پنبه ای را فقط روی چند دندان بمالید و نیازی نیست کل دهان را تمیز کنید بخصوص اگر گربه تان نسبت به آن عصبی است
 6. هنگامی که گربه تان کاملاً عادت کرد که شما دندان هایش را با سواب پنبه ای بمالید، آن وقت زمان استفاده از مسواک فرا رسیده است (به زیر رجوع کنید).

از چه نوع مسواکی استفاده کنم؟

مسواک های تجاری وجود دارند که بطور خاص برای گربه ها طراحی شده اند:
مسواک هایی با دسته های زاویه دار، مسواک های کوچکی که براحتی در دستتان قرار می گیرند، مسواک های انگشتی (طراحی شده برای قرارگیری روی نوک انگشت شما).
برای بعضی از گربه ها، استفاده از مسواک بسیار نرم قابل قبول است که برای استفاده در نوزادان انسان طراحی شده است. مسواک باید خیلی نرم باشد. همچنین می توانید از مسواک انگشتی که دور انگشت پیچیده شده، بهره گرفته و یا به استفاده از یک سواب پنبه ای ادامه دهید.

اگر مطمئن نیستید از چه مسواکی استفاده کنید، با دامپزشک مشورت نمایید. ترجیحاً از مسواکی استفاده کنید که پرزهایش دقیقاً به زیر خط لثه در سطح مشترک دندان و لثه می رسند. صرف نظر از نوع مسواکی که استفاده می کنید، مهم است این کار را با ملایمت انجام داده و به آرامی حرکتش دهید زیرا براحتی می توانید نوک مسواک را به صورت تصادفی به لثه ها فشار داده و باعث تحریک لثه و دندان های حیوان شوید.

آیا می توان از خمیر دندان انسانی استفاده کرد؟

نه. خمیردندان های انسانی حاوی موادی هستند که نباید قورت داده شوند. در صورت بلعیده شدن، می توانند ناراحتی معده یا اختلالات گوارشی ایجاد نمایند. برخی از خمیردندان های انسانی حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند که حتی ممکن است حیوان شما را بیمار کند. برای کسب ازلاعات بیشتر درباره مواد ممنوعه برای گربه ها به صفحه مواد غذایی مضر برای گربه ها سر بزنید.

سوال : اگر برای مسواک زدن دندان های گربه ام از جوش شیرین استفاده کنم، اشکال ندارد؟

خیر. جوش شیرین محتوای قلیایی بالایی داشته و در صورت بلعیده شدن می تواند تعادل اسید معده و دستگاه گوارش را از بین ببرد. علاوه بر این، جوش شیرین طعم خوبی ندارد که ممکن است باعث شود گربه تان هنگام مسواک زدن دندان هایش، با شما همکاری نکند.

چرا خمیر دندان حیوانات خانگی توصیه می شود؟

خمیر دندان حیوانات خانگی در رایحه های مختلفی موجود است که برای گربه ها اشتهاآور است. با استفاده از محصولی که رایحه خوبی دارد، گربه شما بیشتر از این تجربه لذت می برد.

دقیقاً چگونه باید دندان های گربه ام را مسواک بزنم؟

به دنبال روش فوق الذکر به منظور عادت دادن گربه تان به مسواک زدن، این مراحل را برای داشتن یک جلسه مسواک زدن موفق، بادقت دنبال نمایید.

 • مقدار کمی از خمیر دندان را روی مسواک بمالید.
 • سر گربه را در زاویه 45 درجه قرار داده و لب هایش را به آرامی عقب بکشید. دهان ممکن است بسته بماند
 • در ابتدا بر روی مسواک زدن دندان های بزرگ و دندان نیش تمرکز کنید چون دندان هایی هستند که پلاک و جرم سریع تر در آن ها جمع می شود
 • اگر گربه تان همکاری زیادی نشان می دهد، نگران مسواک زدن نوک یا داخل دندان ها نباشید. بیشتر آسیب های پریودنتال، در سطوح خارجی دندان ها و اطراف ریشه ها اتفاق می افتد و اینجا همان نقطه ای است که باید تلاش خود را هدایت کنید. زبان ساینده گربه تمایل به حذف پلاک از سطوح داخلی دندان ها دارد و نیاز به مسواک زدن این سطوح را کاهش می دهد
 • تا مسواک زدن کامل دندان ها، کارهای مربوطه را بتدریج و بطور دقیق انجام دهید (این کار احتمالاً چند روز یا چند هفته طول می کشد). مطمئن شوید به دندان های بزرگ واقع در پشت دهان حیوان رسیده اید.

مسواک زدن دندان های گربه چقدر طول می‌کشد؟

سعی کنید تقریباً حدود 30 ثانیه را برای مسواک زدن هر ردیف دندان ها اختصاص دهید.

نکته مهم درباره مسواک زدن دندان گربه

دهان گربه باکتری های زیادی دارد. در صورت امکان در هنگام مسواک زدن دندان هایش، دستکش بپوشید. اگر این کار توانایی شما در مسواک زدن موثر دندان های حیوان را محدود می کند، بعد از اتمام کار، حتماً دست هایتان را با آب و صابون کاملاً بشویید. همچنین قبل از قرار دادن مسواک در سر جایش، آن را کاملاً بشویید. مسواک را هر سه ماه یکبار تعویض کنید و اگر چند گربه دارید، برای هر کدام از مسواک متفاوتی استفاده نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *