نگهداری از سگ

لیس زدن سگ نشانه چیست؟ ایا لیس زدن سگ برای انسان ضرر دارد؟

چرا-سگ-ها-لیس-میزنند؟

یکی از رایج ترین کارهایی که از سگ ها دیده ایم، لیس زدن است. برای من همیشه سوال بود که چرا سگ ها لیس می زنند و اینکه چرا دوست دارند که لیس بزنند. اگر شما هم به دنبال علت لیس زدن سگ ها هستید، پیشنهاد می کنم تا انتهای این مطلب با پتیسما همراه باشید.

لیس زدن سگ ها، انقدر حرکت شایعی است که بیشتر صاحبان سگ ها آن را نوعی بوسیدن و محبت تلقی می کنند. این حرکت را از تمامی سگ ها می توان دید اما انگار بعضی سگ ها بیشتر از بقیه علاقه به لیس زدن دارند. اما اینکه دلیل لیس زدن سگ ها چیست؟ و یا اینکه آیا معنی خاصی دارد یا خیر، به شما و سگ تان برمی گردد. نگران نباشید به همه این سوال ها پاسخ خواهیم داد.

علت لیس زدن سگ چیست؟

لیس زدن سگ نشانه چیست؟ بیشتر متخصصان معتقدند که لیس زدن سگ ها یک دلیل ندارد و مجموعه ای از علت ها روی این موضوع تاثیر دارد. اینکه سگی شما را لیس بزند، مشکل رفتاری را نشان نمی دهد. مگر اینکه خودتان حس ناخوشایندی درباره این کار داشته باشید. اما اگر علت لیس زدن سگ را بدانید، شاید نسبت به این موضوع تجدید نظر کنید.

1- محبت

احتمال بالایی وجود دارد که لیس زدن سگ از روی محبت و نشانه علاقه او به شما باشد. به همین دلیل است که برخی صاحبان به آن بوسیدن می گویند. سگ ها محبت شان را با لیس زدن انسان ها و یا حتی سگ های دیگر به آن ها نشان می دهند. این یک کار طبیعی است که سگ ها از مادرشان زمانی که توله سگ بودند یاد گرفته اند.

سگ ها ممکن است صورت شما را هم لیس بزنند اگر دسترسی به آن داشته باشند. اگر هم نتوانند، قسمت های دیگر بدن مانند دست، بازو، مچ پا و … را لیس می زنند. در این میان سگ هایی هستند که کمتر از بقیه تمایل به لیس زدن دارند. اما به این معنی نیست که شما را دوست ندارند، علاقه نشان نمی دهند و یا موارد دیگر. این سگ ها، فقط طور دیگری مسائل را یاد گرفته است و یا لیس زدن را ترجیح نمی دهد.

2- جلب توجه

لیس زدنی که نشان دهنده محبت از طرف سگ است، با واکنش هایی مانند لبخند زدن، خندیدن یا موارد دیگر تقویت می شود. زمانی که سگ تان نیاز به توجه داشته باشد، لیس زدن را برای جلب توجه انجام می دهد چون واکنشی از طرف شما برای این کارش گرفته. فقط واکنش مثبت او را ترغیب به انجام این کار نمی کند. اگر واکنش منفی هم دیده باشد، زمانی که بخواهد جلب توجه کند، از تکنیک لیس زدن استفاده می کند. به عبارت دیگر باید بگوییم زمانی که سگی جلب توجه کند، گرفتن هر نوع توجه اعم از مثبت و منفی برای او جایزه است.کنار زدن او، نه گفتن به او و کارهایی شبیه به این، برای سگ نادیده گرفتن معنی نمی دهد و معنی توجه کردن دارد. دقیقا همان چیزی که دنبالش بود!

3- غریزه

از دلایل لیس زدن سگ ها، موضوع غریزه را نباید نادیده گرفت. زمانی که گرگ ها و برخی سگ های وحشی بعد از شکار و خوردن پیش توله سگ خود می روند، غذای خورده شده را برمی گردانند. توله هایی که خودشان قدرت شکار کردن را ندارند، با لیس زدن گوشت های اطرف دهان مادرشان تغذیه می کنند. و این گونه است که سگ ها به طور غریزی این کار را انجام می دهند.

4- شما خوشمزه اید !

شاید یکی از دلایلی که سگ ها شما را لیس می زنند این باشد که از نظر آن ها مزه خوبی دارید! سگ ها با لیس زدن انسان ها کمی طعم شوری حس می کنند و به نظرشان جالب است و سگ ها عاشق طعم های جالب هستند. علاوه بر این لیس زدن یکی از راه هایی است که سگ اطرافش را کشف کند.

5- رفتار های وسواس

سگ و وسواس ؟! بله اگر چه نادر است اما امکان دارد سگی از اختلال وسواس فکری رنج ببرد. که این موضوع به دلیل اضطراب و استرس طولانی مدت رخ می دهد. اینجاست که باید از لیس زدن سگ تان نکران شوید چون احتمال آن هست که مشکلات جدی داشته باشد. بهترین کار این است که با دامپزشک خود درباره این موضوع مشورت کنید. با کمک دامپزشک و رفتار شناس حیوانات و داروهایی که برایش تجویز می کنند، این اضظراب را در او کاهش دهید.

ایا لیس زدن سگ برای انسان ضرر دارد

شما معمولا به سگ ها اجازه لیس زدن می دهید؟ یا مانع آن ها می شوید و حس خوشایندی برایتان ندارد؟ برخی افراد معتقدند که دهان سگ ها از دهان انسان ها هم تمیز تر است. باید بگوییم که این اصلا درست نیست و توضیح خواهیم داد چرا. دهان سگ ها حاوی مقدار زیادی باکتری های طبیعی است. همین موضوع باعث می شود که گاز گرفتگی سگ ها خطرناک باشد. اما به طور کلی این باکتری ها اگر زخم باز روی پوست نباشد، برای شما ضرری ندارند. اگر با لیس زدن سگ ها مشکلی ندارید، این نکته را به خاط داشته باشید.

چه کار کنیم سگ ها لیس نزنند؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که از لیس زدن سگ ها تنفر دارید، ما راهی را به شما می گوییم که چطور لیس زدن سگ ها را متوقف کنید. شاید هم لیس زدن سگ ها برایتان ناخوشایند نباشد، فقط از حدی که می گذرد بخواهید او را متوقف کنید.

گفتیم که سگ ها این کار را به دلیل جلب توجه انجام می دهند و هر گونه توجهی آن ها تشویق می کند. پس بهترین راه برای متوقف کردن او، بی توجهی است. اما چطور؟ زمانی که می خواهید لیس زدن سگ را متوقف کنید، به او نگاه نکنید، لمسش نکنید، سرتان را برگردانید، بلند شید و از آن جا بروید. زمانی که لیس زدن ررا متوفق کرد، با توجه کردن، به او پاداش دهید.به مرور زمان با این رفتار سگ شما یاد می گیرد که لیس زدن شما، رفتاری نیست که شما دوست دارید و نباید این کار را انجام دهد.

تناسلی لیس زدن سگ نر نشانه چیست ؟

لیس زدن تناسلی توسط سگ نر به مواقع خاص و برخصوص به حوزه تناسلی سگ ماده انجام می‌شود و می‌تواند به عنوان نمایشی از رفتار جنسی و توجه نسبت به سگ ماده تعبیر شود. این عملکرد به عنوان یکی از نمایش‌های رفتار جنسی سگ‌ها تلقی می‌شود و ممکن است در زمان‌هایی که سگ نر در فاز تخصیب قرار دارد، بیشتر دیده شود.

برخی از نشانه‌ها و رفتارهای مرتبط با تناسلی لیس زدن سگ نر به سگ ماده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. لیس زدن تناسلی سگ ماده: سگ نر ممکن است زمانی که تناسلی ماده در دوره تخصیب قرار دارد، به تناسلی ماده لیس بزند.
  2. فرار به سمت سگ ماده: سگ نر ممکن است در تلاش برای پیگیری سگ ماده به سمت او حرکت کند.
  3. غریزه تناسلی: سگ نر ممکن است هنگام تخصیب غریزه تناسلی قوی‌تری نشان دهد، از جمله علائم مشخصی مثل ذوبان، صداهای خاصی که از خود می‌دهد، و رفتارهای مشخصی که در دوره تخصیب نشان می‌دهد.

باید توجه داشت که این نشانه‌ها معمولاً در دوره تخصیب سگ‌ها دیده می‌شوند و به عنوان رفتارهای طبیعی جنسی سگ‌ها تلقی می‌شوند. اگر سگ شما نشانه‌های غیرعادی دارد یا رفتار جنسی نادرستی از خود نشان می‌دهد، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید تا از مشکلات جسمی یا رفتاری سگ مطلع شوید. همچنین، در صورتی که نیاز به کنترل تولید مثل دارید، باید با دامپزشک خود در مورد تراشه کردن یا سایر روش‌های مناسب صحبت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *