نگهداری از سگ

هویج برای سگ ها مفید است یا مضر؟ آیا سگ ها می‌توانند هویج بخورند؟

فواید و اماده سازی هویج برای سگ

  اما آیا سگ ها می توانند هویج بخورند؟ کارشناسان این حوزه می گویند بله، سگ ها می توانند هویج بخورند. این حیوان نه تنها می تواند هویج بخورد، بلکه بیشتر سگ ها از خوردن هویج لذت می برند. در این مطلب علاوه بر اینکه مفید یا مضر بودن هویج برای سگ ها بررسی کرده ایم، فواید افزودن هویج به غذای سگ و روش هایی برای انجام این کار را پیشنهاد کرده ایم.

آیا سگ ها می توانند هویج بخورند؟

هویج، یک سبزی همه کاره است. این سبزی به تنهایی می تواند به عنوان یک میان وعده عمل نموده، با کباب و سیب زمینی همراه شده، و یا به عنوان مایه غذا یا طعم دهنده سوپ استفاده شود. ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این سبزی، آن را برای انسان عالی ساخته است. مانند بسیاری از میوه ها و سبزیجات دیگر، سگ ها می توانند هویج هم بخورند. در حقیقت هر قسمت از این سبزی یعنی از ریشه هویج گرفته تا برگ های سبز آن، برای سگ ها بی خطر هستند. هویج برای سگ یک خوراک خوب و طبیعی بوده و بیشتر سگ ها طعم آن را دوست دارند.

آیا هویج برای سگ مفید است؟

هویج حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند بتاکاروتن (که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند)، ویتامین K، پتاسیم، و غیره است. اگرچه این مواد مغذی، برای انسان ها مفیدند ولی آیا مزایای مشابه این برای سگ ها نیز دارند؟
از آنجایی که شما برای تهیه مواد مغذی مورد نیاز سگ تان، فقط به هویج متکی نیستید؛ بعید بنظر می رسد که حیوان فواید عمده و اصلی مورد نیازش را فقط از مقادیر کم این سبزی بدست آورد. اما علیرغم این موضوع، هویج هنوز هم به عنوان یک خوراکی سالم و خوشمزه برای توله سگ تان به شمار می رود.

چه زمانی هویج برای سگ ها مضر است؟

در حد اعتدال، هویج برای سگ ها یک خوراکی سالم و کم کالری می باشد. بهرحال مانند سایر میوه ها و سبزیجات، قند طبیعی بالایی دارد. به همین دلیل است که سگ ها (و انسان ها)، هویج را بسیار خوشمزه می دانند. وجود قند بیش از حد حتی نوع طبیعی آن، می تواند باعث افزایش وزن شود که در نهایت ممکن است مشکلات سلامتی دیگری را بوجود آورد.

جان دمپسی متخصص ارشد تغذیه پورینا، می گوید “قوانین مشابه ای برای عرضه هویج همانند هر خوراکی دیگری اعمال می شود. این جمله یعنی اینکه هویج نباید بیش از 10 درصد از کالری روزانه سگ تان را تشکیل دهد. اگرچه دندان های سگ سانان معمولاً در معرض خطر پوسیدگی قرار ندارد اما مصرف زیاد و بیش از حد قند می تواند منجربه پوسیدگی دندان های این حیوان شود. برخلاف غذاها و خوراکی های ساینده که دندان های سگ را تمیز می کنند، هویج دندان های سگ تان را بعد از غذا خوردن، تمیز نمی کند.

5 روش آماده کردن هویج برای سگ

بیشتر سگ ها با خوشحالی هویج می خورند اما اگر شما یک سگ پرخور بداخلاق دارید، هنوز هم راه هایی برای ورود هویج به رژیم غذایی شان وجود دارد.

1. وعده های غذایی کامل و متعادل با هویج

دقیقاً همانند همه خوراکی ها، هویج نیز وظیفه تکمیل یک رژیم غذایی کامل و متعادل را بر عهده دارد. استیو گفت “می‌ توانید به منظور افزایش حجم تغذیه و خوش طعمی بیشتر، هویج ها را در وعده های غذایی متعادل استفاده کنید (یعنی لذیذ و خوشمزه!) تا سگ تان از خوردن آن غذا یا خوراک لذت ببرد. هر دستور غذایی در خط غذای کنسرو شده Redbarn، فاقد دانه بوده و مواد طبیعی دارد. غذاهای کنسرو شده مان همچنین دارای مواد کاربردی مانند سبزی قاصدک، صدف سبز لبه دار، مخمر آبجو، و روغن ماهی آزاد است. این ترکیبات کاربردی در رفع نیازهای ویژه مربوط به سلامتی سگ تان مفید و کمک رسان هستند.

2. هویج را به صورت رنده رنده یا خرد شده، به سگ تان بدهید

صاحبان حیوانات خانگی می توانند براحتی هویج رنده شده را به غذاهایی اضافه کنند که از قبل آماده شده اند تا طعم، مزه، و حجم مواد مغذی غذاها را افزایش دهند. حتماً هویج را قبل از رنده کردن یا ارائه به حیوان خانگی تان، بخوبی بشویید.

3. آب هویج برای سگ شما

آب هویج، خوراکی باطراوت و خوشمزه است که بسیاری از انسان ها از خوردنش لذت می برند. اما آیا می دانستید بعضی از سگ ها، طعم آب برخی سبزیجات را نیز دوست دارند؟ بیشتر سگ ها از آب هویج شیرین لذت می برند و این خوراکی، یک گزینه سالم و البته لذیذ برای توله سگ تان به شمار می رود. آب هویج سرشار از ویتامین A است اما محتوای فیبری بالای هویج، با فرآیند آبگیری از دست می رود. می‌توانید قبل از اینکه به سگ تان غذا بدهید، مقداری تفاله هویج را مجدداً به آب هویج اضافه کنید تا مواد مغذی اش را در حد نسبتاً کاملی حفظ نماید.

استیو می گوید: “اگر می‌خواهید به سگ تان آب هویج بدهید، به دنبال آب هویج 100% در بقالی محلتان باشید یا اگر وقت دارید، خودتان آب هویج را بگیرید. در صورت باقی ماندن آب هویج، حتماً بعد از 48 ساعت آن را دور بریزید. آب هویج و بیشتر آب انواع سبزیجات در چنین شرایطی حتی در هنگام نگهداری در یخچال نیز بخوبی ذخیره نمی شوند.

4. هویج را برای سگ تان به صورت بخارپز و له شده، تهیه نمایید

می توانید هویج را برای سگ تان بخارپز نموده و به شکل خمیر درآورید، یا برای تهیه یک پوره هویج خوشمزه، آن را له کنید. این پوره را در حد اعتدال به غذای سگ تان اضافه نمایید.

چگونه هویج برای سگ بخار پز کنیم؟

  • 2 تا 3 اینچ (2.54 سانتیمتر) آب را در یک قابلمه بجوشانید
  • هویج ها را به صورت نواری یا دراز برش زده و در یک سبد بخارپز روی آب جوش قرار دهید
  • درب قابلمه را ببندید
  • هویج را به مدت 8 الی 10 دقیقه بخارپز کنید
  • هویج ها را داخل آبکش بریزید

5. هویج را برای سگ تان منجمد کنید!

برای دندان درآوردن توله سگ ها، هویج کاملاً یخ زده می تواند در تسکین درد و ناراحتی، معجزه کند. نکته مهم این است که هویج توله سگ ها را منجمد نکنید زیرا می تواند خطر خفگی را برای حیوان به همراه داشته باشد. هویج کاملاً منجمد همچنین می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را برای توله سگ تان فراهم کند. اما بیشتر از یک هویج کامل را در روز به حیوان ندهید.

نکته : هویج را قبل از انجماد، به صورت مکعبی خرد نموده و یا به صورت تکه تکه در آورید. این کار هضم هویج را برای توله سگ تان آسان تر می سازد.

پنج دلیل اصلی برای دادن هویج به سگ هایتان

5) هویج از سلامت دندان سگ تان حمایت می کند!

به عنوان صاحبان عاشق حیوان خانگی، یکی از چالش هایی که همگی مان با آن روبرو هستیم، تمیز نگه داشتن دندان های سگ است. وقتی در مورد سلامت دندان سگ حرف می زنیم، توصیه می شود نگهداری از دندان های حیوان را از زمانی شروع کنید که آن ها توله سگ های جوانی هستند.

اکثر سگ ها یاد می گیرند مسواک زدن روزانه دندان هایشان را تحمل کنند و اگر خوش شانس باشید، برخی از سگ ها حتی از این کار لذت می برند! استیو دوئر دانشمند حوزه تحقیق و توسعه در Redbarn Pet Products توصیه می کند “اگر سگ مسن تری را به خانه برده و یا بطور فعال مسواک زدن حیوان را از دوران تولگی اش شروع نکردید، نگاه دقیق تری به این موضوع داشته باشید. ممکن است از پیدا کردن پلاک روی دندان های توله سگ تان شگفت زده شوید.

اگر سگ شما در حال حاضر پلاکی روی دندن هایش دارد، برای تمیز کردن حرفه ای آن ها، باید حیوان را نزد متخصص ببرید. پس از تمیز کردن حرفه ای، توصیه می شود فرآیند جویدن های سخت را به برنامه زندگی سگ تان اضافه کنید تا از تجمع بیشتر جرم و پلاک روی دندان هایش جلوگیری نمایید.

هویج منجمد می تواند با تراشیدن ملایم دندان ها و جلوگیری از تجمع پلاک، به سلامت دندان حیوان کمک کند. تراشیدن مکانیکی دندان ها و ماساژ لثه ها با جویدن مواد جویدنی سفت، یکی از راه هایی است که می توانید دندان های سگ تان را سالم و تمیز نگه دارید.”
توجه به این نکته مهم است که سگ ها نمی توانند مواد مغذی هویج خام را تغییر شکل دهند.
استیو گفت “هر سلول هویج با دیواره نازکی از سلولز محافظت می شود. اگر به سگ تان هویج خام بدهید، ممکن است متوجه شوید تکه های هویجی که سگ تان جویده، از بدنش خارج می شود و به همان شکلی است که در هنگام خوردن بوده اند. به منظور بهره مندی کامل از مزیت های مغذی هویج، باید هویج تازه را کمی بپزید یا بخارپز کنید. بیشتر سگ ها، هویج پخته شده را به اندازه هویج ترد خام دوست دارند. سالم‌ترین راه برای پخت هویج، نیمه بخارپز کردن هویج است که طعم آن را افزایش داده و در عین حال بیشتر مواد مغذی اش را نیز حفظ می کند.”

4) هویج، یک خوراکی کم کالری و کم چرب برای سگ ها

اگر توله سگ تان دیابتی است، روی شکم غلت می زند، یا روی اعضای بدنش کار می کند؛ هویج می تواند رضایت غذایی کم کالری را برای رفع هوس های شیرین و میل به خوردن مواد ترد در فواصل شیردهی حیوان مهیا سازد. هویج، کم کالری و کم چرب است یعنی فقط با 4 کالری در هر هویج، به یک گزینه درمانی سالم تبدیل می شود.

3) هویج ، تنظیم کننده حرکات روده

هویج سرشار از فیبر محلول است. فقط 9 عدد هویج کوچک (حدود 3 اونس)، حاوی 2 گرم فیبر هستند. اگر سگ تان مدفوع شل و آبکی دارد، افزودن هویج به رژیم غذایی حیوان ممکن است بسیار مفید باشد. فیبر اضافه شده احتمالاً می تواند به حجیم شدن مدفوع حیوان کمک کند.

استیو توصیه می کند “زمانی که می خواهید هویج را خیلی سریع به رژیم غذایی حیوان خانگی تان اضافه کنید، باید محتاط باشید. این کار را آهسته شروع کنید. اگر حیوان به فیبر اضافی عادت نداشته باشد، آن وقت این کار ممکن است باعث ایجاد گاز و ناراحتی روده شود. همیشه مطمئن شوید مقدار زیادی آب آشامیدنی تازه را برای کمک به هضم فیبر از طریق سیستم گوارشی و جلوگیری از انسداد فراهم نموده اید.

2) هویج برای سگ سرشار از بتاکاروتن است

وقتی بچه بودید، آیا والدینتان به شما گفتند هویج بخورید چون بینایی شما را بهبود می بخشد؟ استدلال نهفته در این حرف خردمندانه والدین، بسیار دقیق است. استیو می گوید “”بتاکاروتن یک کاروتنوئید است که آنتی اکسیدان و پیشساز ویتامین A می باشد. هویج دارای دیواره ای از سلولز است که توسط سگ قابل هضم نیست. پس بهتر است هویج را بپزید تا از مزایای تغذیه کامل آن برای سگ تان بهره مند شوید. و این کار، یک حرکت عالی به سمت کسب آخرین مزیت غذایی هویج است.”

1) هویج برای سگ سرشار از ویتامین A می باشد

ویتامین ها نقش حیاتی زیادی در رژیم غذایی سگ تان دارند و برای رشد و حفظ سلامت حیوان ضروری اند. هویج سرشار از ویتامین A بوده و فواید تغذیه فراوانی برای سگ تان دارد. علاوه بر پشتیبانی از سلامت چشم، به تقویت سیستم ایمنی بدن و پوست و تشکیل پوشش سالم حیوان نیز کمک می کند.

ویتامین A یک ماده مغذی ضروری برای سگ ها می باشد و یک افزودنی ضروری برای تمام غذاهای تجاری مربوط به سگ است. بنابراین تقریباً برای سگ ها کمبود ویتامین A گزارش نشده است. از آنجاییکه ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است، در نتیجه می تواند در بدن ساخته شده و حالت سمی پیدا کند. لطفاً مراقب باشید در مصرف مواد حاوی ویتامین A زیاده روی نکنید. اگر در مورد میزان مناسب بودن ویتامین A برای سگ تان سوالی دارید، لطفاً قبل از مصرف هر گونه مکملی، با دامپزشک تان مشورت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *