نگهداری از سگ

آیا سگ ها می توانند گردو بخورند؟

گردو برای سگ

همان طور که از قبل می دانید، گردو سرشار از اسیدهای چرب و همچنین تعدادی ویتامین ها، مواد معدنی، و آنتی اکسیدان است. با این حال، خطرات خوردن گردو برای سگ ها بیشتر از فواید سلامتی اش است. گردو سرشار از چربی است که می تواند معده سگ تان را ناراحت کند و باعث اسهال یا استفراغ شود. در نتیجه گردو یکی از مواد غذای ممنوعه برای سگ ها است. در موارد جدی تر، مصرف گردو می تواند منجر به بروز بیماری های جدی تری مانند گاستروانتریت (التهاب معده) یا پانکراتیت (التهاب پانکراس) شود.

همچنین شایان ذکر است که گردو برای سگ خطر بالقوه خفگی دارد و ممکن است باعث انسداد روده شود. در نهایت کپکی که روی گردو رشد می کند، می تواند برای سگ ها بسیار سمی باشد. گردوهای کپک زده می توانند حاوی قارچ هایی باشند که مایکوتوکسین های ترمورژنیک تولید می کنند. اگر حیوان خانگی تان در معرض این ماده قرار بگیرد، ممکن است دچار تشنج و سایر عوارض عصبی شود. به این دلایل بهتر است جانب احتیاط را رعایت نموده و به سگ تان گردو ندهید. اما اگر همچنان اصرار دارید که این گروه از خانواده مغزها را به غذای سگ تان اضافه کنید، حتماً ابتدا با دامپزشک مشورت کنید.

مسمومیت با گردو در سگ ها

گردو به غیر از خطر ناراحتی معده و انسداد روده، می تواند برای سگ ها سمی باشد. رطوبت بالای گردو باعث می شود این ماده غذایی، کاملاً مستعد ابتلا به کپک و قارچ باشد. برخی از قارچ هایی که روی گردو رشد می کنند، سمومی به نام مایکوتوکسین تولید می کنند که به احتمال زیاد سرطان زا بوده و یا باعث لرزش و تشنج می شود.

سگ ها ممکن است پس از خوردن گردو علائم زیر را از خود بروز دهند:

 • نفس نفس زدن
 • استفراغ
 • بی قراری
 • افزایش دمای بدن (هیپرترمی)
 • ضعف و بی حالی
 • ترشح بیش از حد بزاق
 • افزایش ضربان قلب، کم آبی بدن
 • از دست دادن اشتها
 • لرزش عضلانی
 • عدم هماهنگی بین ماهیچه ها
 • تشنج
 • آسیب کبدی
 • مرگ

همچنین باید علائمی را تحت نظر داشته باشید که سگ تان در حال گسترش یک واکنش آلرژیک است که می تواند شامل تورم صورت، کهیر، مشکلات تنفسی، و استفراغ باشد. اگر سگ تان غذای حاوی گردو مصرف کرده باشد، ممکن است میزان خطر آن در مقایسه با خوردن یک گردو کامل، کمتر باشد. بطور کلی همیشه باید مواد غذایی را با دامپزشک تان بررسی کنید تا مطمئن شوید غذای خاصی که می خواهید به رژیم غذایی توله سگ تان وارد کنید، بی خطر است یا خیر.

تشخیص و درمان مسمومیت با گردو در سگ ها

اگر سگ تان را دیدید که گردو می خورد و علائم فوق را نشان داد، حتماً با دامپزشک تان تماس بگیرید. دامپزشک می تواند تشخیص را بر اساس علائم و تشخیص نوع گیاه تأیید کند. اگر توله سگ شما استفراغ می کند، دامپزشک نیز ممکن است به منظور تشخیص نهایی، استفراغ را تجزیه و تحلیل کند. آزمایش ادرار و آزمایش خون نیز ممکن است نشان دهد آیا کلیه ها یا کبد تحت تأثیر قرار گرفته اند یا خیر.

در صورت تأیید مسمومیت سگ تان با مایکوتوکسین، حیوان باید در بیمارستان بستری شود. منوط به مدت زمان مصرف و شدت علائم بالینی، دامپزشک تان ممکن است برای برداشتن گردوهای باقیمانده، استفراغ مصنوعی ایجاد کند و زغال چوب فعال را برای کمک به جذب سموم در دستگاه گوارش حیوان ارائه نماید. اگر حیوان خانگی تان تغییرات عصبی شدیدی داشته باشد، این روش ها ممکن است ایمن نباشند. بنابراین همیشه بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. سعی نکنید استفراغ مصنوعی ایجاد کنید یا حیوان خانگی تان را در خانه درمان نمایید. در موارد مصرف زیاد، برای تخلیه معده ممکن است شستشوی معده انجام شود.
مایعات IV برای تخلیه سم از دستگاه گوارش، کمک به محافظت از کبد و کلیه ها، حفظ آبرسانی در بیماران، استفراغ، و کمک به خنک کردن بدن تجویز می شوند. دامپزشک ممکن است از داروهای اضافی برای کمک به کنترل استفراغ، لرزش، تشنج، و سایر علائم بالینی استفاده نماید. در موارد شدید، برخی از حیوانات خانگی برای کنترل علائم بالینی نیاز به داروهای آرام بخش یا بیهوشی کامل دارند.

بهبود مسمومیت با گردو در سگ ها

معمولاً دو تا پنج روز طول می‌کشد تا سگ ها پس از درمان از مسمومیت با گردو بهبود یابند و تا زمان بازگشت به خانه، به مراقبت های بیشتری نیاز دارند. مسمومیت ممکن است حیوان خانگی تان را افسرده و خسته کند. بنابراین مطمئن شوید آن ها به اندازه کافی استراحت می کنند. علاوه بر این، مراقب علائم بازگشتی باشید و اگر متوجه چیز غیرعادی شدید یا نگران میزان بهبودی سگ تان هستید، حتماً با دامپزشک تان تماس بگیرید. یک قرار ملاقات بعدی لازم است تا دامپزشک بتواند سلامت و عملکرد اندام حیوان خانگی تان را ارزیابی نماید.

آیا گردوی پوست کنده برای سگ ها بی خطر است؟

خیر، حتی پوسته گردو می تواند به قارچ های سمی آلوده باشد. در حقیقت گردوهای پوست کنده شده در معرض خطر بیشتری برای آلودگی قارچی قرار دارند زیرا میزان حفاظت آن ها بسیار پایین است. تنها دلیلی که گاهی اوقات گردوهای پوست کنده برای سگ ها ایمن تر در نظر گرفته می شوند، این است که خطر خفگی کاهش می یابد. پوست گردو می تواند داخل روده حیوان خانگی تان گیر کند و باعث انسداد روده بویژه در سگ های نژاد کوچکتر شود. اگر سگ تان پوست گردو می خورد، سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.

گردوی شسته شده چطور است؟

شستن گردو ممکن است مقداری از رشد قارچ را از بین ببرد. یکی از گزینه ها شستن گردو با سرکه است. می توانید از آب جوش نیز استفاده نمایید و سپس بگذارید تا گردوها خشک شوند. با این حال ثابت نشده که هر یک از این روش ها 100% موثرند. اگرچه ممکن است قادر باشید بیشتر کپک های قابل مشاهده را حذف کنید، اما قارچ ها همچنان می توانند در زیر سطح به رشدشان ادامه دهند و مایکوتوکسین هایی که ایجاد می کنند با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند.

آیا سگ ها می توانند گردوی پخته شده بخورند؟

وقتی غذاها به باکتری آلوده می شوند، پختن معمولاً باکتری ها را از بین می برد و غذا را برای مصرف، ایمن و سالم می سازد. بهرحال عمل پختن، مایکوتوکسین ها را از بین نمی برد، زیرا آن ها یک محصول فرعی شیمیایی بوده و موجود زنده نیستند.

آیا سایر گروه مغزها برای سگ ها بی خطرند؟

دارندگان حیوانات خانگی باید هنگام ارائه گردو به سگ ها، مراقب باشند. بطور کلی تنها بادام هندی، بادام، و بادام زمینی کمتر مضرند. این ماده خوراکی حاوی مواد مغذی مانند پروتئین است اما همچنان خطر ایجاد انسداد روده و یا ناراحتی معده را به همراه دارد. صاحبان حیوانات خانگی نیز باید از دادن هر نوع گردوی حاوی نمک یا طعم دهنده های مصنوعی خودداری نمایند و از مغز ماکادمیا دوری کنند زیرا این ماده برای سگ سانان سمی است.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *