نگهداری از سگ

کشتن سگ با غذا | غذاهای ممنوعه برای سگ ها که باید بشناسید

غذاهای ممنوعه برای سگ ها

سگ شما از هر نزاد و سن و سالی که باشد، زمان زیادی را با شما صرف می کند و در بسیاری از فعالیت های روزانه همراه شما است. غذا خوردن هم یکی از این فعالیت هاست که سگ شما دوست دارد شما را در آن همراهی کند. اما باید بدانید که بسیاری از خوراکی هایی که برای ما بی ضرر و حتی مفید هستند، ممکن است برای سگ شما مضر باشد و باعث کشتن سگ شوند. نباید بازیگوشی و کنجکاوی او باعث شود از غذاهای ممنوعه برای سگ ها بخور. اگر با مواد غذایی ممنوعه برای سگ ها آشنایی ندارید و نمی دانید چه خوراکی هایی برای سگ ها مضر هستند، تا انتهای این مطلب با پتیسما همراه باشید. ما لیستی از خوراکی های ممنوعه برای سگ ها ترتیب داده ایم. این لیست به شما کمک می کند که به غذای سگ تان بیشتر دقت کنید.

اگر می خواهید با نحوه انتخاب بهترین غذای سگ آشنا شوید، به این مطلب سر بزنید. همچنین در مطلب بهترین برند غذای سگ، می توانید با مارک های معروف و محبوب غذای سگ هنکام خرید غذای سگ آشنا شوید.

1- سیر

سیر، یکی از غذاهای ممنوعه سگ ها است. سیر به دلیل داشتن تیوسولفات به گلبولهای قرمز خون سگ آسیب می زند. بنابراین خیلی مراقب باشید که سگ شما سیر نخورد. البته اینطور نیست که با خوردن مقدار کمی از سیر سگ شما مسموم شود. برای مسمومیت با سیر، سگ باید مقدار زیادی سیر خورده باشد. حجم کم سیر برای اکثر سگ ها خطری به دنبال ندارد. اما برخی از نژادهای سگ به ویژه نژادهای ژاپنی (مانند آکیتاس و شیبا اینوس) شدیدا به سیر حساس هستند. علائم مسمومیت غذایی سگ با خوردن سیر ممکن است تا چندین روز نمایان نشود.

سیر

2- آووکادو

خوردن آووکادو نه فقط برای سگ ها بلکه برای بیشتر حیوانات مضر است است. چرا که در این میوه سم قارچ کسی به نام پرسین وجود دارد. مواد سمی آووکادو در پوست و هسته آن وجود دارند. برای اینکه سگ شما با آووکادو مسمو شود، باید مقدار زیادی از آن را خورده باشد که در این صورت علائمی مانند استفراغ، اسهال، بی حالی و بی اشتهایی را می توانید در او ببینید. اگر می خواهید درباره آووکادو برای سگ ها دبانید به این مطلب سر بزنید.

اوووکادو

3- مخمر

خوردن خمیر نان نپخته، می تواند برای حیوان خانگی شما بسیار خطرناک باشد چون مخمر به سرعت جذب خون سگ می شود. این مخمر آنقدری می تواند اتانول تولید کند که سگ شما را به مسمومیت الکلی دچار کند. خطر دیگر مخمر این است  که می تواند در حین حرکت در دستگاه گوارش حیوان، بزرگ شود و معده او را بچرخاند. لازم است این خوراکی ممنوعه برای سگ را جدی بگیرید و مراقب باشید که مخمر نخورد. همین موارد گفته شده می تواند باعث مرگ سگ شود. در شرایط بهتر، اگر خوردن مخمر باعث مرگ او نشود، نفخ شدید در شکم او بوجود می آورد که درد و ناراحتی شدید برای سگ به دنبال دارد. 

4- شکلات

شکلات برای بسیاری از مردم بسیار دلچسب و دوست داشتنی است. اگر در خانه شما هم شکلات به وفور پیدا می شود، م راقب حیوان خانگی تان باشید که برای خوردن شکلات وسوسه نشود. شکلات یکی از رایج ترین غذاها و خوراکی های ممنوعه برای سگ ها است. سمی بودن شکلات برای سگ به دلیل وجود تئوبرومین است، آلکالوئیدی که می تواند باعث آریتمی های قلبی و اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی در سگ ها شود. شکلات تلخ، نیمه شیرین و شکلات شیرین نشده قنادی خطرناک ترین نوع شکلات برای سگ هستند. این در حالی است که خوردن شکلات سفید و شیری، خطر کمتری دارد اما همچنان خوراکی ممنوعه برای سگ محسوب می شود. مسمومیت سگ با شکلات به عوامل مختلفی مانند جثه سگ و میزان شکلات خورده شده توسط سگ بستگی دارد.

5- ریواس

اگر به ریواس و پای ریواس علاقه دارید، تنها نوش جان کنید و از آن به سگ تان تعارف نکنید. ریواس یکی دیگر از مواد ممنوعه برای سگ ها است که به دلیل داشتن ماده ای به نام اگزالیک اسید باعث نارسایی کلیه در سگ ها می شود. ریواس در مجاری ادراری کریستال ایجاد می کند و باعث بسته شدن کلیه ها شود. آبریزش، استفراغ، اسهال، لرزش، ادرار خونی، تغییر در تشنگی، از علائمی هستند که بدن سگ بعد از خوردن ریواس ممکن است نشان دهد.

ریواس

6- روغن مرکبات

با اینکه پرتقال برای سگ ضرری ندارد، روغن مرکبات برای او اصلا مناسب نیست. روغن مرکبات معمولا برای مصارف دارویی کاربرد دارد اما به خاطر داشته باشید که حتی به این منظور هم روغن مرکبات را روی پوست سگ تان نمالید. چون ممکن است با لیس زدن آن ، مواد مضر وارد بدنش شوند و او را مسموم کنند. خطرناک بودن روغن مرکبات و دلیل آنکه می گوییم از غذاهای ممنوعه سگ ها است، خاصیت حشره کش روغن است که می تواند منجر به نارسایی کبد در سگ ها شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که در برخی روغن های اسانس دار هم از روغن مرکبات استفاده می شود و این روغن ها هم حکم روغن مرکبات را دارند و باید دور از دسترس سگ باشند.

7- آجیل ماکادمیا

بسیاری از آجیل ها در دسته خوراکی های ممنوعه سگ ها قرار دارند اما در بین آن ها، آجیل ماکادمیا نشان داده که سمی ترین آجیل برای سگ شما است. اینکه چرا این آجیل انقدر برای سگ ها خظرناک است، سوالی است که دامپزشکان هم هنوز جواب آن را دقیق نمی دانند. اما چیزی که قعطی می توان گفت آن است که علائمی مانند استفراغ، ضعف، هیپوترمی و از دست دادن عملکردهای بدن، ضعف به ویژه در پشت ساق پا، از علائم مسمومیت با آجیل ماکادمیا است. اگر فکر می کنید که سگ تان با مقدار قابل توجهی آجیل ماکادمیا مسموم شده و هر یک از علائم گفته شده را دارد، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

8- غذای گربه

این مورد شاید برای خانه هایی که هم سگ دارند و هم گربه، بیشتر رخ دهد. خوردن غذای گربه برای سگ شما ممنوع است. اما اینطور نیست که بلافاصله او را مسموم کند. اما به مرور منجر به پانکراتیک، آسیب به اندام ها و مرگ ناگهانی شود.

9- انگور و کشمش

انگور و کشمش از دیگر مواد غذایی ممنوع برای سگ ها هستند. اگر برایتان سوال است که چرا انگور و کشمش برای سگ ها مضر است، باید بگوییم که ما هم نمی دانیم چه ترکیباتی آن ها را انقدر برای سگ ها سمی کرده اما همین که بدانید انگور و کشمش هم در لیست مواد غذایی ممنوعه برای سگ ها جای دارند، کفایت می کند. حتی شاید بتوان گفت جزو خظرناک ترین مواد ممنوعه هستند و مقدار کمی از آن ها نارسایی کلیه سگ و توقف ادرار کردن سگ را به دنیال دارد. اگر بخواهید بدانید دیگر علائم مسمومیت با انگور و کشمش چیست، باید گفت بوی بد دهان، کاهش اشتها، استفراغ و اسهال. برخی از سگ ها بسیار مستعد مسمومیت با انگور و کشمش هستند این در حالی است که بعضی دیگر بدون هیچ مشکلی انگور و کشمش میخورند. این دقیقا همان موضوعی است که متخصصان را گیج می کند و قبل تر اشاره شد.

10- اسفناج

خواصی که اسفناج برای انسان ها دارد را در نظر بگیرید و با این دید به آن نگاه نکنید. اسفناح دارای مقدار زیادی اگزالیک اسید است که باعث اختلال در جذب کلسیم و آسیب زدن کلیه می شود. همانطور که درباره مواد ممنوعه دیگر گفتیم، مصرف اسفناج و مسمومیت سگ با آن، به میزان آن بستگی دارد. اینکه سگ شما هر چند وقت یکبار از اسفناج تغذیه کند، خطری آن را تهدید نمی کند اما مصرف منظم آن مشکلات جدی برای او ایجاد می کند. 

11- شیر

بدن همه پستانداران به گونه ای است که در زمان شیرخواری از شیر مادرشان تغذیه کند و پس از گذراندن آن دوران و رشد تدریجی، از شیر گرفته شود و آب و غذاهای جامد جایگزین شیر مادر شود. با این حال شاهد این موضوع هستیم که این حیوانات، پس از دوران نوزادی، با مصرف محصولات تهیه شده از شیر، دچار عدم تحمل لاکتوز شوند. به خصوص که این شیر، از گونه های دیگر حیوانات باشد. واکنش پستانداران مختلف به لاکتوز متفاوت است. اگر به نوع دیگری بخواهیم موضوع را توضیح دهیم باید بگوییم که شیر برای سگ ها ماده سمی به حساب نمی آید اما بهتر است آن را در همین لیست غذاهای ممنوعه سگ ها نگه داریم. به این دلیل که بدن برخی سگ ها با شیر به راحتی کنار می آید و بدن بعضی دیگر با مشکلات جدی روبرو می شود و شما نمی دانید سگ شما چه واکنشی به شیر نشان خواهد داد.

12- زایلیتول

زابلیتول، یک جایگزین برای شکر است که در غذاهای انسانی مانند آبنبات، آدامس و شیرینی های پخته دیده می شود. ماده جذابی بنظر می آید. نه؟ اگر چه مواد غذایی گفته شده برای ما بسیار دلچسب هستند و شاید مصرف به اندازه آن ها خطری برای ما نداشته باشد، اما باید بدانید که زایلیتول  می تواند سگ شما را به کشتن دهد. بله دقیقا به همین اندازه خطرناک است. زایلیتول در بدن سگ ها انسولین ترشح می کند و قادر است در عرض 15 تا 20 دقیقه آن ها را کما ببرد. حالا فرض کنید که سگ شما با این ماده مسموم شده، چه باید کرد؟ سریع تر او را به دامپزشکی برسانید. توصیه دامپزشکان این است که تا زمان رسیدن به کلینیک اورژانسی، مقداری شربت یا عسل به مسموم دهید تا قند خون او افزایش پیدا کند. اما باز هم توصیه بر این است که بدون مشورت دامپزشک و افراد متخصص، اقدامی خودسرانه انجام ندهید. 

13- قارچ های وحشی

قارچ هایی که میوه فروشی ها خریداری می کنید، برای سگ ها صرری نمدارند اما لازم است مراقب قارچ های وحشی که در باغچه شما یا جاهای دیگر می رویند، باشید. اگر در محل زندگی شما قارچ های وجشی می رویند، مطمئن شوید که مرتبا آن ها را از بین می برید. در صورتی که دیدید سگ شما برای خوردن قارچ ها نقشه کشیده است و یا درحال خوردن آن هاست، سریعا او را متوقف کنید.

14- مکمل های آهن

ویتامین های دارای آهن برای سگ ها به شدت سمی هستند. دلیل سمی بودن و جای گرفتن مکمل های اهن در لیست غذاهای ممنوعه برای سگ ها، این است که بدن سگ ها توان دفع آهن اضافی را ندارد. در نتیجه آهن اضافی در بدن آن ها جمع می شود و مشکلاتی به بار می آورد.

15- سیب

سیب یکی از خوراکی های ممنوعه سگ ها به شمار می آید. البته لازم است بگوییم که گوشت سیب سمی نیست و دانه های آن به دلیل وجود برای سگ سمی است. آن هم در صورتی که به مقدار زیاد مصرف شوند و سگ آن ها را بجود. پس با خوردن چند دانه سیب، سگ شما نخواهد مرد. اما باید در نظر داشته باشید که دامپزشکان می گویند هر زمانی خواستید به سگ تان سیب دهید، حتما داخل آن یعنی هسته هایش را تخلیه کنید. درباره تاثیرات سیب در غذای سگ و به طور کلی، سیب برای سگ ها در این مطلب بیشتر بخوانید.

16- تنباکو

تنباکو در واقع یک ماده غذایی نیست اما بالاخره ممکن است جایی باشد یا خودتان مصرف کنید و سگ شما از آن بخورد. اگر دخنیات مصرف می کنید، مطمئن شوید که از دسترس سگ تان دور باشد، بخصوص که سگ تان مستعد جویدن اجسام باشد. چون این ماده برای او بسیار مضرتر از شماست. سیگارهای الکترونیکی، نیکوتین مایع، تنباکوی جویدنی، دستگاه های استنشاقی نیکوتین و سیگار ها که همگی از منابع معمول مسمومیت با دخانیات هستند.

17- گردوی سیاه

خوردن گردوی معمولی که به آن گردوی انگلیسی هم می گویند برای سگ ها مانعی ندارد اما گردوی سیاه که کمتر هم مورد استفاده قرار می گیرد، در دسته غذاهای ممنوعه سگ ها قرار می گیرد. از این آجیل در دسرها و غذاهای پخته استفاده می شود. مسمومیت سگ با این  ماده بیشتر زمانی اتفاق می افتد که سگ آن ها را روی زمین ببینند و یا پوست درخت را بخورند. شاید برایتان جالب باشد که گردوی سیاه یکی از 5 خطرناک ترین درخت ها برای حیوانات درشت هیکل است. درباره گردو برای سگ ها در این مطلب بیشتر بخوانید. 

18- جوز هندی

در جوز هندی ترکیباتی به نام میریتیسین است که در اثر بلعیده شدن مقدار زیادی از آن توسط سگ، می تواند منجر به افزایش ضربان قبل، توهم و تشنج در او شود. خوردن محصولات پخته شده یا سایر موادی که ادویه جات کمتری دارند، مسمومیتی در سگ ایجاد نمی کند.

19- هلو

اگر شما هم از عاشقان هلو باشید، می توانید تمایل سگ ها به خوردن هلو را درک کنید. اما لازم است بدانید هلو برای سگ ها میوه مناسبی نیست. گوشت هلو برای سگ ممنوع نیست اما هسته هلو دارای  ماده ای به نام آمیگدالین است همان ماده ای که در دانه های سیب وجود دارد و قبل تر توضیح دادیم که برای سگ ممنوع است. اگر توله سگ شما چندین قطعه از هلو دارای هسته بخورد ممکن است دچار مسمومیت شود. تعدادی که موجب مسمومیت او می شود، تعدادی زیادی نیست که احتمال خوردنش توسط سگ کم باشد. پس اگر سگ در خانه دارید مراقب او و هلو ها باشید.

20- مویز

مسمومیت با مویز و مضر بودن و نبودن آن برای سگ کمی پیچیده است. شاید همه مویز ها برای سگ مضر نباشند. اما برخی مویز ها که به آن ها زانته می گویند و بیشتر در ایالات متحده آمریکا قابل دسترسی هستند، برای سگ ها مضر است. در صورتی که سگ شما ار این مویز تغذیه کند، دچار مسمومیتی مشابه انگور و کشمش معمولی می شود که به طور بالقوه نارسایی کلیه را به دنبال دارد.

21- الکل

الکل، در مقدار کم اگر به بدن سگ برسد، او را نمی کشد. اما احتمال دارد او را مسموم کند و مشکلات بهداشتی دیگر به دنبال داشته باشد. خطر الکل ار آن جهت است که می تواند باعث کاهش قابل توجه فشار خون، دمای بدن و قند خون شود که در بدترین حالت ها می تواند منجر به تشنج و حتی نارسایی تنفسی شود.

22- تره فرنگی

به خاطر دارید که در ابتدای مطلب گفتیم سیر برای سگ ها مضر است و جزو اولین مواردی بود که در لیست غذاهای ممنوعه سگ ها بررسی کردیم. همان ترکیباتی که در سیر وجود دارد و آن را به سم برای سگ ها تبدیل کرده یعنی تیوسولفات، در تره فرنگی هم وجود دارد. پس تره فرنگی هم برای سگ ها مضر است.

23- خردل

خردل در حجم کم اگر توسط سگ خورده شود، او را نخواهد کشت اما هر چه این مقدار بیشتر باشد، احتمال مسمومیت سگ بیشتر می شود. به طور کلی خردل خوراکی مناسبی برای سگ شما نیست. جالب است بدانید به دلیل همین خاصیت سمی بودن که برای سگ دارد، برخی دامپزشکان از خردل برای ایجاد استفراغ در سگ ها استفاده می کنند. دانه های خردل هم که در آشپزی استفاده می شوند، همین خاصیت را دارند.

24- برش های چربی

شاید اینکه به سگ تان از چربی های بریده شده از گوشت بدهید، رفتار ناسالمی به نظر نیاید. اما از آنجا که دامپزشکان خلاف این را توصیه می کنند، نشان می دهد که خوردن چربی توسط سگ، برایش مضر است. چرا که غذاهای پرچرب و چربی های خام می توانند باعث استفراغ، اسهال و حتی پانکراتیت یا عفونت های خونی در سگ شوند.

25- قهوه

اگر قهوه برای شما تاثیرات خوبی دارد و عاشق قهوه هستید، فقط خودتان از ان بخورید و حیوان خانگی تان را در آن شریک نکنید. اگر چه با چند جرعه، سگ مسموم نمی شود اما بیشتر از حدی اگر قهوه بخورد، عواقب جدی به دنبال دارد. وقتی می گوییم قهوه منظورمان پودر قهوه و دیگر مواد کافئین دار غلیظ نیز هست.

26 – گیلاس

مشابه هلو و سیب، گیلاس حاوی آمیگدالین آزاد کننده سیانید در هسته خود است که برای سگ ها سمی است. گیلاس برای سگ می تواند حتی خطرناکتر از هلو باشد زیرا هسته های آن کوچکتر هستند و باعث می شود سگها بیشتر آنها را بخورند. تفاوتی که گیلاس با سیب و هلو دارد این است که علاوه بر هسته اش، گوشتش هم می تواند معده سگ را دچار مشکل کند.

27- پیاز

پیاز یکی دیگر از مواردی است که می توان در لیست غذاهای ممنوعه سگ ها جای داد. پیاز به دلیل تیوسولفات موجود در آن می تواند برای سگ ها سمی باشد. مانند سایر آلیوم ها ، برخی از نژادهای سگ آسیب پذیرتر هستند و مقدار پیاز خورده شده توسط سگ، در احتمال و میزان مسمومیت او نقش بسزایی دارد.

28- گوجه سبز (نرسیده)

زمانی که گوجه برسد و قرمز شود، خوردن آن برای سگ خطری ندارد. آن هم به شرطی که ساقه آ« به خوبی جدا شود. با این حال، گوجه فرنگی سبز یا گوجه فرنگی قرمز کامل نمی تواند برای سگ ها سمی باشد. این به خاطر ماده ای به نام سولانین است که در ساقه ها و برگ ها یافت می شود. اگر باغی دارید که گوجه فرنگی در آن رشد می کند، بهتر است سگ خود را بیرون نگه دارید تا میوه های سبز آنها را نجوید.

29- پیازچه

پیازچه یکی دیگر از غذاهای خانواده آلیوم است که مانند سیر، تره فرنگی و پیاز می تواند برای سگ ها سمی باشد، اگر به مقدار زیاد وارد بدن ان ها شده باشد. دوزهای سمی پیازچه می تواند به گلبول های قرمز آسیب برساند (احتمال پارگی آنها را افزایش می دهد) و منجر به کم خونی می شود. علاوه بر این، علائم می توانند به تأخیر افتاده و گاهی اوقات چند روز ظاهر نشوند.

30- سیب زمینی

سولانین موجود در سیب زمینی می تواند باعث مسمومی سگ شود. سگ ها برای انتقال تکانه های عصبی، به ماده این به نام استیل کولین نیاز دارند که ترکیب شیمیایی درون سیب زمینی این ماده را در بدن سگ مسدود می کند. در نتیجه می تواند مشکلاتی مربوط به سیستم عصبی و دستگاه گوارش آن ها ایجاد کند. مانند گوجه فرنگی، این خطر زمانی رخ می دهد که سیب زمینی سبز یا نارس باشد. درباره خطرات سیب زمینی برای سگ بیشتر بخوایند.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *