نگهداری از سگ

چرا سگ ها پنجه هایشان را می‌لیسند یا می‌جوند؟

سگ ها پنجه هایشان را لیس میزنند

اگر سگ شما پنجه هایش را می لیسد، باید علت نهفته در این مسئله را بفهمید و اینکه آیا برای رفع آن نیاز به دامپزشک است یا خیر. مشکل اینجاست که دلایل محتمل زیادی وجود دارد که چرا سگ ها پنجه هایشان را جویده و یا می لیسند. در اینجا راهنمایی جهت تعیین علت لیسیدن پنجه، شناسایی سایر علائم، و همچنین درمان و محافظت از پنجه های سگ وجود دارد.

18 دلیلی که سگ ها، پنجه هایشان را جویده و یا می لیسند

سگ ها گاهی اوقات به عنوان بخشی از فرآیند نظافت، پنجه هایشان را می لیسند. اما وقتی سگ شما دائماً پنجه هایش را لیسیده و یا متوجه می شوید بطور خاص یک پنجه اش را لیس می زند، ممکن است توضیح دیگری وجود داشته باشد. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا سگ پنجه هایش را گاز گرفته و یا لیس می زند.

1- نقاط داغ

نقاط داغ، نواحی ملتهب موضعی هستند که در اثر لیسیدن مکرر یک ناحیه، ایجاد می شوند. این نوعی واکنش به خارش شدید است و اغلب طی یک شب اتفاق می افتد. گاهی اوقات ریزش مو همراه با پوست مرطوب، خارش دار، و قرمز وجود دارد. استفاده از اسپری ضدالتهابی و ضدمیکروبی موضعی ساخته شده برای سگ ها ممکن است به درمان نقطه داغ روی پنجه سگ کمک کند تا زمانی که علت دقیقاً مشخص شود. اسپری های هیدروکورتیزون موضعی نیز می توانند کمک کننده باشند.

2- عفونت باکتریایی

زمانی که پوست آسیب دیده و باکتری های سطح طبیعی بیش از حد رشد کنند، عفونت های باکتریایی می توانند ایجاد شوند. وجود خراش و زخم ممکن است با قرمزی، پوسته پوسته شدن پوست، و ریزش مو همراه باشد. یک شامپو یا دستمال مرطوب مخصوص سگ که بطور معمول استفاده می شود، می تواند در بازگرداندن تعادل طبیعی موجودات زنده بر روی پوست سگ تان، خیلی کمک رسان باشند.

3- آلرژی پنجه سگ

اگر سگ تان خارش پنجه دارد، ممکن است علت آن آلرژی باشد. آلرژی شایع است و می تواند ناشی از محیط، غذا، یا محرکی بوجود بیاید که با پوست سگ تان تماس داشته است. قرمزی، رنگدانه های تیره یا لکه های قهوه ای روی پنجه ها در اثر لیسیدن مداوم، ممکن است نشانه آلرژی باشند. حمام کردن یا پاک کردن پنجه های سگ پس از بیرون رفتن، آلرژن های روی پوست حیوان را کاهش می دهد. اسپری ها و کرم های موضعی حاوی هیدروکورتیزون که برای سگ ها به بازار می آیند، ممکن است موقتاً خارش را کاهش دهند اما لیسیدن شدیدتر بخاطر وجود داروهای سیستمیک (داروهای تجویزی که کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهند) باید کنترل شوند.

4- کرم حلقوی (درماتوفیتوز)

کرم حلقوی یک عفونت قارچی است که براحتی از طریق تماس با خاک یا حیوانات آلوده، منتقل می شود. معمولاً روی پنجه ها و همچنین سر، گوش ها، و اندام سگ ها برجسته تر است. ریزش مو و قرمزی پوست ممکن است دیده شود اما این امکان وجود دارد که برخی از حیوانات، کرم حلقوی داشته باشند و علائمی از خود بروز ندهند.

کرم ها، شامپوها و شستشوهای موضعی می توانند در از بین بردن کرم حلقوی مفید باشند. همچنین به منظور جلوگیری از عفونت مجدد ممکن است نیاز باشد موهای حیوانات مو بلند تراشیده شود. این کار را فقط بایستی با گیره های مخصوص حیوان خانگی انجام دهید و از یک شانه راهنما استفاده کنید تا گیره را خیلی نزدیک به پوست نگذارید.

5- آسیب های ناخن پا

اگر سگ شما به لیسیدن پنجه اش ادامه می دهد، ممکن است ناخن پا آسیب دیده و یا ناخنی داشته باشد که تا حدی در آمده است. این موضوع می تواند با گیر کردن در علف، پارچه، یا فرش اتفاق بیفتد. معمولاً خونریزی از ناخن سگ و همچنین تورم و ناراحتی در پنجه وجود دارد. هنگامی که تکه ناخن شکسته بادقت برداشته شود، وضعیت انگشت پا بهبود می یابد. داروهای عفونت و التهاب نیز می توانند کمک کنند. برای کمک در برداشتن قسمت شکسته ناخن و دریافت دارو، به دامپزشک مراجعه نمایید.

6- ناخن های بلند (بیش از حد رشد کرده)

ناخن هایی که بیش از حد رشد کرده اند، ممکن است هنگام راه رفتن سگ باعث ناراحتی شوند و در نهایت منجربه لیسیدن بیش از حد پنجه های آسیب دیده می شوند. ناخن های بلند، از حد معمول پا فراتر رفته و گاهی اوقات به سمت داخل پنجه سگ خم می شوند. کوتاه کردن منظم ناخن ها می تواند در جلوگیری از بروز این وضعیت کمک کند. اگر از کوتاه کردن ناخن های سگ تان ناراحتید و یا ناخن ها قبلاً رشد کرده اند، از دامپزشک تان کمک بخواهید.

7- سوختگی روی پنجه

سوختگی روی پنجه ها ممکن است بر اثر راه رفتن روی سطوح داغی همچون پیاده رو و یا در اثر مواد شیمیایی رقیق نشده ای مانند محصولات تمیزکننده مورد استفاده در کف، ایجاد شود. ممکن است پنجه های قرمز یا ترک خورده سگ را ببینید که تاول زده یا پوسته پوسته می شوند. ممکن است دارو برای عفونت ثانویه یا تسکین درد، مورد نیاز باشد. دامپزشک شما می تواند این اقلام را تجویز کند.

8- فرو رفتن کنه‌ها و انگل‌ها در پنجه

کنه ها، انگل هایی هستند که در مناطق جنگلی و پوشیده از درخت زندگی کرده و قادرند بین انگشتان پا و بالشتک های پاهای سگ فرو روند. این موضوع ممکن است باعث ناراحتی شده و در نتیجه سگ شما پنجه های آسیب دیده اش را لیس می زند. با احتیاط تمامی کنه ها را با ابزار مخصوص این کار، جدا نمایید تا قسمت های دهانه تعبیه شده در پای سگ بطور تمیز آزاد شوند. به منظور جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی، از داروهای پیشگیری کننده کک و کنه استفاده نمایید.

9- خارش ناشی از کرم های ریز روی پنجه

کرم های ریز می توانند روی پوست حیوان زندگی کنند و باعث ریزش مو، پوسته پوسته شدن، التهاب و خارش شوند که لیسیدن را تشدید می کنند. دو نوع کرم ریز وجود دارد: کرم دمودکس در عمق فولیکول مو و کنه گال روی سطح پوست زندگی می کنند. هر دو می توانند باعث ریزش مو، قرمزی و عفونت باکتریایی پوست شوند. دمودکس ساکن پنجه ها ممکن است بیانگر وجود یک بیماری زمینه ای مانند بیماری کوشینگ یا سرطان باشد که سیستم ایمنی را سرکوب می کند. کرم ها به داروهای موضعی یا خوراکی پاسخ می دهند. داروهای خوراکی مورد استفاده در درمان کرم دمودکس (NexGard، Bravecto) و گال (Ivermectin) فقط با نسخه، تجویز می شوند. گوگرد آهک برای کنه های گال ممکن است بدون نسخه تهیه شود اما بوی نامطبوعی شبیه گوگرد دارند که ممکن است حیوانات یا سطوح دارای پوشش سبک را لکه دار نمایند. استفاده از این اقلام نیز باید تحت نظارت دامپزشک صورت گیرد.

10- احساس درد

درد ناشی از مفاصل آرتروز، رگ به رگ شدن رباط، رشد استخوان یا شکستگی ممکن است باعث شود سگ پنجه هایش را لیس بزند. درد ممکن است از ناحیه دیگری ناشی شود که دور از دسترس است. ناحیه آسیب دیده ممکن است حساس بوده و متورم بنظر برسد. مکمل های مفاصل و داروهای خوراکی می توانند ناراحتی برخاسته از چنین شرایط ارتوپدی را کاهش دهند.

11- اضطراب و خستگی

اضطراب و بی حوصلگی معمولاً باعث می شود سگ به لیسیدن پنجه هایش ادامه دهد. انجام این حرکت تکراری برای سگ ها، آرامش بخش است. ناحیه در حال لیسیده شدن ممکن است ریزش مو با پوست ضخیم، برجسته یا گرانولوم را نشان دهد. یک داروی تجویزی که می تواند گرانولوم را درمان کند، Synotic به همراه بنامین اضافی است. این لوسیون ضدالتهابی ترکیبی، برای درمان ضایعه ای استفاده می شود که در نتیجه لیسیدن مکرر همان ناحیه، اغلب روی مچ دست ایجاد می شود. استفاده از داروی موضعی تجویزی می تواند کمک کننده باشد ولی باید بفهمید چه عاملی باعث ایجاد اضطراب در حیوان شده است. با دامپزشک یا رفتارشناس دامپزشکی تماس بگیرید تا به شما کمک کند علت را بفهمید و برنامه ای برای کمک به سگ تان بریزید.

12- بوجود آمدن کیست ها روی پای سگ

ممکن است کیست روی پا بوجود بیاید و باعث شود سگ شما پنجه هایش را لیس بزند. این تورم ها، پر از مایع هستند که می توانند مواد خارجی بخصوص بین انگشتان پا را در خود جای دهند. برخی از کیست ها، توده هایی هستند که ممکن است حاوی مواد ضخیمی باشند و به مرور زمان بزرگتر می شوند. کیستی که در حال تخلیه مایع درونش است، احتمالاً به برداشتن ماده جاسازی شده، نیاز دارد. برای درمان کیست با دامپزشک خود تماس بگیرید که ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی را برای رفع هر گونه عفونت تجویز نماید.

13- تاول زدن بین انگستان

تاول ها می توانند در نواحی اصطکاکی همچون بین انگشتان پا ایجاد شوند. تاول می تواند دردناک باشد که سگ را وادار می کند پنجه هایش را بلیسد. ممکن است برای بهبودی کامل به آنتی بیوتیک های خوراکی نیاز باشد که می تواند توسط دامپزشک تان تجویز شود.

14- نیش حشرات

سگ شما ممکن است در حین کاوش و بازی در فضای باز توسط یک حشره گاز گرفته و یا نیش زده شود. سگ ها، پنجه آسیب دیده شان را لیسیده و سعی می کنند خارش و تورم را تسکین دهند. آنتی هیستامین های خوراکی و استروئیدهای موضعی اغلب برای درمان این علائم استفاده می شوند. اگر به نیش هر حیوان و یا نیش حشره مشکوک هستید، فوراً حیوان خانگی تان را نزد دامپزشک ببرید.

15- تحریک شدن پپنجه با برف و یخ

برف زمستانی و نمک استفاده شده برای یخ زدایی نیز ممکن است باعث تحریک پوست گردد که منجربه لیسیدن پنجه سگ می شود. سرمای شدید و تحریک ناشی از نمک نیز ممکن است باعث قرمزی نواحی آسیب دیده شود. اگر مشکوک هستید که پنجه های حیوان خانگی تان در اثر برف یا مایعات ضدیخ، تحریک شده اند بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. استفاده از چکمه سگ در هنگام پیاده روی در زمستان احتمالاً در جلوگیری از بروز این پدیده کمک می کند. شما همچنین می توانید از موم پنجه یا مایع ضدیخ برای حیاط تان هم استفاده کنید.

16- پوسته پوسته شدن یا شوره زدن

پوسته پوسته شدن پوست سگ ممکن است بیانگر خشکی پوست باشد که می تواند در مکان یا فصول خاصی اتفاق بیفتد. استفاده از کرم مرطوب کننده مخصوص سگ ها و روغن مکمل حاوی امگا 3 ممکن است خارش پوست خشک را بهبود ببخشد.

17- مخمر

مخمر منبع دیگری از عفونت است و زمانی که به آن اجازه داده شود بیش از حد رشد کند؛ می تواند در ایجاد خارش، بو، و احساس چربی کلی پوست حیوان دخیل باشد. برای درمان عفونت قارچی در پنجه سگ، از شامپوهای دارویی و دستمال مرطوب مخصوص سگ استفاده نمایید که با یک ضد قارچ ترکیب شده، تا به حیوان در کنترل مخمر روی پوست کمک کند.

18- شاید چیزی در پنجه سگ گیر کرده است

شیئی مانند خار یا سنگریزه که در پنجه گیر کرده، می تواند باعث شود حیوان آن را لیس بزند چون که سعی می کند منشأ درد را خارج کند. این ها اغلب بین انگشتان یا بالشتک های انگشتان پا یافت می شوند و ممکن است در زیر خز پنهان شوند. پنجه سگ تان را بادقت بررسی نمایید تا از وجود هر چیزی در میان پنجه ها مطمئن شوید. پس از برداشتن منشأ درد، سوزش باید از بین برود.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *