نگهداری از سگ

کیوی برای سگ مفید است یا مضر؟ آیا سگ ها می توانند کیوی بخورند؟

کیوی برای سگ

اگر برایتان سوال است که آیا کیوی برای سگ مفید است یا مضر، ما پاسخ این سوال را در این مقاله برایتان فراهم کرده ایم. تا انتها این مطلب با پت شاپ آنلاین پتیسما همراه باشید تا با هم بررسی کنیم که کیوی برای سگ خوب است یا سگ ها نمی توانند کیوی بخورند.
این میوه طعم، مزه، و ظاهر عجیب و غریبی دارد. میوه ای محبوب و خوش طعم است که سرشار از ویتامین های C و K نیز می باشد. اما سوال اینجاست که آیا می توانیم به سگ هایمان کیوی بدهیم؟ همگی مان، سگ هایمان را دوست داریم. زندگی خود را با آن ها به اشتراک می گذاریم و اغلب غذای خودمان را به آن ها می دهیم که لزوماً همیشه بهترین ایده نیست.

غذاها و خوراکی های زیادی وجود دارد از جمله شکلات و حتی برخی از میوه ها و سبزیجات طبیعی که برای حیوانات خانگی مان سمی بوده و باید در استفاده از آن ها احتیاط نموده و یا کلاً دوری کرد. برای اطلاع از میوه های ممنوعه برای سگ ها به مطلبی که ترتیب داده ایم، سر بزنید. با این حال غذاهای زیادی نیز وجود دارد که سگ ها می توانند از خوردن آن ها در مقادیر کم، لذت ببرند. میوه های کیوی خوشبختانه یکی از آن گزینه های نسبتاً ایمن و بی خطر هستند اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید این میوه را به سگ تان بدهید، باید چند نکته را مد نظر قرار دهید.

آیا کیوی برای سگ مفید است؟

همانند میوه پاپایا، کیوی نیز حاوی مقادیر زیادی ویتامین C، K و مقداری ویتامین E به همراه مقادیر کمتری از سایر ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. علاوه بر این، کیوی بیشتر از آب (بیش از 80٪!) و کربوهیدرات ها (قند) تشکیل شده است. این میوه، خوراک بسیار مغذی و غنی از ویتامین برای انسان است اما همان طور که می دانیم، دستگاه گوارش و نیازهای غذایی سگ، بسیار متفاوت است. بخاطر داشته باشید مقدار کیوی که به سگ تان می دهید نیز می تواند مهم باشد. همان طور که توله سگ های نژاد کوچک به غذای کمتری نیاز دارند، باید کیوی کمتری نیز بخورند.

فواید کیوی برای سگ ها را بخوانید

ارائه کیوی به توله سگ تان، مزایای تغذیه ای زیادی دارد. کیوی حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، و مواد مغذی است و یک میان وعده کم کالری برای سگ ها به شمار می رود. همانند میوه های دیگری مانند آناناس، باید کیوی را نیز در حد اعتدال به سگ تان بدهید. سایر میان وعده های طبیعی عالی برای توله سگ شما شامل سیب زمینی شیرین، فلفل دلمه، و حتی کدو سبز می باشد. تمامی آن ها حاوی ویتامین هایی هستند که سیستم ایمنی حیوان خانگی تان را تقویت می کنند. بیایید نگاهی به مواد مغذی موجود در کیوی بیندازیم که می تواند به توله سگ تان کمک کند.

  • ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان اثبات شده است و در انسان ها به عنوان یک آنتی اکسیدان ضروری طبقه بندی می شود. این کار بدین علت است که بدن انسان نمی تواند این ویتامین را به تنهایی بسازد و باید آن را از طریق غذایی که می خوریم بدست آورد (از این رو نیازمان هر 5 روز یکبار است!). با این حال سگ ها قادرند ویتامین C مورد نیازشان را بسازند. این یک نیاز یا الزام برای آن ها نیست و شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آیا این کار مزایای زیادی برای حیوان دارد یا خیر. بهرحال مقادیر ویتامین C موجود در میوه مطمئناً هیچ ضرری ندارد.

  • ویتامین K

کیوی همچنین حاوی ویتامین K می باشد که یک ویتامین مهم برای لخته شدن خون است و می تواند (در دُزهای بالا) برای درمان برخی از اختلالات لخته شدن خون در سگ ها مورد استفاده قرار گیرد. با این حال مقدار ویتامین K موجود در کیوی در مقایسه با مقدار مورد نیازش، ناچیز است. اگرچه این میوه ضرری ندارد، اما به عنوان منبع خوب ویتامین K برای سگ ها توصیه نمی شود.
آب
مصرف آب روزانه سگ باید حدود 50-25 میلی لیتر/کیلوگرم در روز باشد. این بدین معنی است که یک نوع تریر کوچک 7.5 کیلوگرمی باید حدود 350-200 میلی لیتر آب بنوشد و یک لابرادور 30 کیلوگرمی ممکن است به 1500-750 میلی لیتر آب در روز نیاز داشته باشد. نیاز حیوان به آب نوسان دارد و به بسیاری از عوامل دیگری همچون آب و هوا و دمای بیرون، میزان ورزش سگ، سن حیوان، رژیم غذایی فعلی (غذای مرطوب یا خشک) در کنار سایر مسائل یا نیازهای بهداشتی این حیوان بستگی دارد.

در هر 100 گرم گوشت کیوی (قسمت های سبز داخلی) تقریباً 80 گرم (80 میلی لیتر) آب وجود دارد. بنابراین اگرچه کیوی نیاز روزانه حیوان به آب را تأمین نمی کند، ولی ممکن است (در مقادیر کم) یک خوراکی باطراوت و مکمل نسبتاً خوبی برای دریافت آب باشد.

  • آنزیم های گوارشی

کیوی حاوی آنزیمی به نام اکتینیدین است که به تجزیه پروتئین هایی مانند پروتئین های موجود در گوشت کمک می کند. نشان داده شده که در بدن انسان به هضم پروتئین در معده و روده کوچک کمک می کند. بهبود هضم، کاهش ناراحتی های گوارشی و نفخ را به دنبال دارد. تقویت کننده های آنزیمی اغلب به غذای سگ اضافه می شوند که در کاهش نفخ درون شکم گازدار توله سگ ها کمک می کنند.

احتمال کمی وجود دارد که برخی از این اثرات در سگ هایمان دیده شود. توجه به این نکته مهم است که این مورد در سگ ها بررسی و یا گزارش نشده است. با توجه به اینکه رژیم غذایی سگ مان سرشار از پروتئین می باشد، دستگاه گوارش حیوان بخوبی برای کنترل و مدیریت کیوی، تجهیز شده است. بعید است کیوی به عنوان خوراکی یا میان وعده، تأثیر منفی زیادی بر دستگاه هضم سگ ها داشته باشد.

شایان ذکر است که اگر قبلاً سگ خود را با یک برند مرغوب از غذای سگ تغذیه کرده اید، این کیبل های خشک احتمالاً حاوی پروبیوتیک ها و آنزیم های گوارشی هستند. با این حال کیوی هنوز هم می تواند آنتی اکسیدان های دیگری را فراهم نماید. ممکن است با افزودن کیوی به رژیم غذایی سگ تان، فواید گوارشی زیادی را مشاهده نکنید.

  • فیبر بالا

آیا سگ ها می توانند برای افزایش فیبر، کیوی بخورند؟ بله! پوست تیره روی کیوی در واقع خوراکی است، اگرچه که بسیاری از مردم بدلیل نوع بافت آن ترجیح می دهند پوستش را نخورند. کیوی دارای فیبر بالایی هم به صورت محلول و هم نامحلول می باشد.

این فیبر کیوی همچنین باعث حفظ آب در محتویات روده می شود. نشان داده شد که حضور فیبر در بدن انسان ها، زمان عبور مواد از روده (زمانی که طول می کشد تا غذا از کل طول روده عبور کند) را کاهش می دهد. فیبر همچنین برای تغییر سفتی و اندازه مدفوع، بسیار شناخته شده است. با این حال یک مطالعه روی موش ها (نه سگ ها!) نشان داد کیوی تأثیر کمی بر مدت زمان عبور مواد در داخل بدن دارد. این امر باعث می شود که قطعی دانستن میزان تأثیر این ماده بر روی سگ ها، کمی دشوار شود.

منوط به میزان مصرف این فیبر و اندازه خود سگ، ممکن است باعث افزایش مقدار یا تعداد دفعات دفع مدفوع از بدن حیوان شود. در هر صورت این پتانسیل وجود دارد که اثر ملین نامطلوبی برای حیوان داشته باشد که منجربه اسهال می شود و در موارد شدید می تواند باعث کم آبی بدن و حتی بیماری گردد که به درمان دامپزشکی نیاز دارد.

منصفانه است بگوییم که مصرف فیبر در سطوح صحیح، ممکن است مزیت های رژیمی خوبی برای سگ تان ایجاد نماید. ولی از سوی دیگر دشوار است بدانید این سطح تا چه حد و تا کجا تعیین می شود و آیا مزایای آن بیشتر از عوارض جانبی بالقوه برای سگ تان است یا خیر. این موضوع بدین معنی است که باید آن را به صورت فردی (یعنی برای هر سگ به صورت جداگانه) ارزیابی نمایید.

ممکن است تعادل خوبی بین تولید مدفوع باکیفیت و خوب و اسهال انفجاری وجود داشته باشد! اگر توله سگ تان فاقد فیبر است، غذاهای مخصوص سگ نیز وجود دارد که میزان فیبر را تقویت می کنند تا به منظم شدن دفعات و حجم مدفوع حیوان کمک کنند.

آیا کیوی برای سگ ها بی خطر است؟

با توجه به اندازه کیوی، این امکان وجود دارد که به عنوان یک جسم خارجی عمل کند و باعث انسداد در معده یا روده سگ تان شود. بعید است کیوی بدون جویدن، بطور کامل بلعیده شود. محتوای بالای فیبر نامحلول در پوست کیوی به این معنی است که براحتی قابل هضم نیست و هنگامی که قسمت های سبز نرم تر هضم شدند، این خطر وجود دارد که پوست های باقیمانده با هم جمع شده و انسدادی در روده ایجاد کنند.

سر و ته کیوی بسیار سفت است و بخصوص در سگ های کوچکتر ممکن است عامل خطرناکی در بروز خفگی یا انسداد تلقی شوند. انسداد دستگاه گوارش می تواند بسیار خطرناک باشد. حیوان اغلب برای درمان انسداد و خفگی، نیاز به جراحی بزرگ دارد که این عمل می تواند مسئول مرگش شود. هر گونه استفراغ مداوم، اسهال، یا ناراحتی شکمی؛ همیشه باید بلافاصله به دامپزشک مطرح شود. این کار بویژه در مواردی اهمیت پیدا می کند که احتمال دارد حیوان چیزی خورده باشد که نباید آن را می خورد!

آیا کیوی می تواند باعث مرگ سگم شود؟

آیا سگ ها می توانند کیوی را بدون آسیب و ضرر زیاد، بخورند؟ خوشبختانه کیوی برای سگ ها بی خطر است. اگرچه این میوه می تواند برای سگ ها مشکلاتی ایجاد کند، اما معمولاً آسیب خفیف و محدودی به همراه دارد. با این حال سگ هایی که عوارض جانبی شدیدی داشته و یا دچار انسداد در روده و معده می شوند، ممکن است بمیرند. اگر متوجه این عوارض شدید، سریعاً به کلینیک دامپزشکی اورژانس مراجعه کنید.

چگونه باید کیوی را روی سگم آزمایش کنم؟

هنگامی که غذای جدیدی را به رژیم غذایی سگ تان وارد می کنید، این احتمال وجود دارد که باعث ناراحتی دستگاه گوارش حیوان شود. به همین دلیل همیشه باید برای اولین بار، مقادیر کم هر چیزی را به حیوان داد.

اگر مشکلی وجود نداشته باشد، می توان مقدار را به آرامی در طول زمان افزایش داد. فقط مطمئن شوید که انجام این کار، درست و مفید است. مشکلاتی همچون استفراغ یا اسهال می تواند پدید آید. بیشتر اوقات این موارد خودشان محدود کننده هستند و با مراقبت های حمایتی رفع می شوند.

این کار شامل یک رژیم غذایی ملایم با آب فراوان است زیرا خطر بروز کم آبی و بدتر شدن شرایط را کاهش می دهد. این موضوع در هر سنی در سگ ها امکان پذیر است اما باید مراقبت ویژه ای از توله سگ ها یا سگ های مسن تر صورت گیرد. همیشه این احتمال وجود دارد که سگ نسبت به غذا یا خوراکی خاص، واکنش و حساسیت نشان دهد. یعنی عقلانی و منطقی است که غذاهای جدید زیادی را در یک وعده و یکدفعه به حیوان ندهید. به این ترتیب اگر مشکلی پیش آمد، می توانید مطمئن شوید کدام غذا مسئول بروز این مشکل بوده و در آینده از آن پرهیز کنید!

نکات تغذیه ای مربوط به کیوی

در کنار رژیم های غذایی متعادل سگ مان، دوست داریم به آن ها غذاهای متنوع ارائه دهیم و این کار شامل خوراکی های هیجان برانگیز نیز می شود. اکنون می دانیم کیوی سرشار از ویتامین، فیبر، و آب است و احتمال دارد به هضم غذا کمک کند و مهمتر از همه اینکه طعم بسیار فوق العاده ای دارد! اگرچه ممکن است متوجه شوید که همه سگ ها طعم آن را همانند بسیاری از انسان ها دوست ندارند! اگر تصمیم دارید به سگ تان کیوی بدهید، نکات ما را دنبال کنید:

  • فقط در مقادیر کم ارائه شود – پوست کیوی را خوب بشویید تا سموم دفع شود
  • به منظور هضم راحت تر کیوی، آن را به تکه های کوچک برش زده و پوست بگیرید
  • همیشه انتهای سفت کیوی را بردارید زیرا خطر خفگی و انسداد را در پی دارد
  • برخی از توله ها معده حساسی دارند و نباید کیوی بخورند
  • کیوی منجمد می تواند یک غذای آموزشی عالی باشد!

اگر سگ تان دچار عوارض جانبی ناخواسته ای شد، دادن کیوی به حیوان را متوقف نموده و با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم بیش از 2 تا 3 روز طول بکشد، تماس با دامپزشک بسیار اهمیت پیدا می کند. در صورت شدید بودن نشانه ها نیز به دامپزشک اورژانس مراجعه کنید. این علائم شامل استفراغ های مکرر، نگه نداشتن درست مقدار غذا یا آب در بدن، بی حالی، و یا کم آبی بدن می باشند.

اکنون پاسخ را می دانید، بله سگ ها می توانند کیوی بخورند. مانند هر چیز دیگری، کیوی را برای توله سگ تان به نرمی و آرامی آزمایش کنید تا از بروز مشکلات احتمالی معده و واکنش های آلرژیک جلوگیری نمایید. اکثر سگ ها نسبت به افزودن گهگاه کیوی به رژیم غذایی شان احساس رضایت می کنند اما این کار را بتدریج و به آرامی آزمایش کنید. اگر متوجه شدید توله سگ تان واکنش خوبی به این موضوع نشان نمی دهد، توصیه می کنیم از خوراکی های طبیعی دیگری استفاده نمایید.

فقط مطمئن شوید از غذاهای فرآوری شده، دوری می کنید. میوه کیوی می تواند برای سگ ها عالی باشد، اما ابتدا استفاده از آن را خوب تست کنید. کیوی می تواند یک مکمل عالی برای هر رژیم غذایی باشد و در روال عادی غذاها و خوراکی های حیوان تغییر بوجود می آورد. فقط مطمئن شوید که هر غذای جدید را در حد اعتدال به حیوان خانگی تان می دهید.

 

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *