نژاد سگ

سگ ژرمن سپرد (German Shepherd) – سگ پلیس

در این مطلب به تاریخچه سگ پلیس ژرمن شپرد (german shepherd) خصوصیات، وضعیت سلامتی، نحوه مراقبت و غذای سگ ژرمن سپرد پرداخته ایم. اگر شما هم به نژاد ژرمن شپیرد علاقه مند هستید تا انتهای این مطلب با پت شاپ پتیسما همراه باشید. 

سگ ژرمن شپرد نجیب، کوشا، وفادار، و بسیار باهوش هستند. آن ها از نظر اندازه بزرگ بوده و ساختارهای بدنی ورزشی بسیار کارآمدی دارند که آن ها را قوی و چابک می سازد. اگرچه سگ های گله فوق العاده اند اما برای کار به عنوان حیوانات خدماتی همچون سگ های راهنما برای نابینایان نیز بسیار مناسب هستند. آن ها به عنوان سگ کاری، عالی عمل می کنند بخصوص در عملیات پلیسی و نظامی. همچنین سگ های نگهبان بسیار موثری نیز هستند. البته سگ ژرمن شپرد در خانه نیز همراهی فوق العاده ای دارد.

تاریخچه ژرمن شپرد، سگ پلیس

اجداد سگ های ژرمن شپرد برای صدها سال هم خدمتگزار و هم همراه انسان بودند. GSD که امروزه از سگ های چوپان و مزرعه توسعه یافته، اولین بار در سال 1899 در آلمان معرفی شد. کاپیتان ماکس فون استفانیتز با تکثیر این نژاد شناخته می شود.

در خلال جنگ های جهانی اول و دوم، کلمه “ژرمن” کنار گذاشته شد و از این نژاد به عنوان سگ چوپان یا آلزاتیان (نامی که در برخی مناطق مانده است) یاد میشد. علاقه جهانی به این نژاد در اوایل دهه 1900 بتدریج افزایش یافت و GSD در سال 1908 توسط انجمن کنل آمریکا (AKC) به رسمیت شناخته شد. در دوران مدرن به عنوان یکی از محبوب ترین نژادهای سگ باقی ماند و در حال حاضر رتبه دوم را در لیست های AKC دارد. ترکیب دو رگه این سگ ها با چوپان های شیلو منجربه ایجاد نژاد کینگ شپرد شد.

اخیراً در مورد پرورش سگ های نمایشی به منظور داشتن پشت شیبدار بجای پشت صاف، بحث و جدل وجود دارد که این موضوع در سگ های کار به وفور دیده می شود. این عمل مورد انتقاد قرار گرفت چرا که منجربه راه رفتن ضعیف حیوان میشد.

چگونه از ژرمن شپرد مراقبت کنیم؟

ژرمن شپردها دارای موهای درشت و گاهی سیمی شکل، با طول متوسط دارای پوشش های مویی زیرین ضخیم هستند. پوشش آن ها باید هر چند روز یکبار برس زده شود. ژرمن شپردها میزان ریزش موی نسبتاً بالایی دارند که این موضوع می تواند با نظافت معمول، کاهش یابد. آماده باشید که روی لباس و مبلمانتان، مو ببینید و دائماً بایستی جاروبرقی بکشید.

خوشبختانه این نوع پوشش همچنین در برابر خاک و گرد و غبار مقاوم است و نیازی نیست سگ خود را بیش از یک بار در ماه حمام کنید. در حقیقت حمام کردن بیش از حد، روغن های مسئول حفظ سلامتی اش را از بین می برد.

بخاطر داشته باشید که ناخن ها را کوتاه کنید تا به GSD کمک کنید راحت تر راه برود. همچنین باید در حفظ بهداشت دهان و دندان به سگ تان کمک کنید و هفته ای چند بار دندان هایش را مسواک بزنید. این سگ ها دوست دارند بجوند و آرواره های قدرتمندی دارند. بنابراین اسباب بازی های جویدنی بادوامی را در دسترس تان داشته باشید.

اگر ژرمن شپردها بدرستی آموزش ندیده و یا کنترل نشوند، ممکن است گاهی مضطرب یا حتی پرخاشگر شوند. این سگ ها بطور ایده آل برای انجام یک وظیفه آموزش داده می شوند و به آن افتخار می کنند. مطمئن شوید که GSD خود را بطور کامل آموزش داده باشید. هوش و تمایل این نژاد به کار، می تواند آموزش را نسبتاً آسان کند. اجتماعی شدن مناسب نیز ضروری است تا مطمئن شوید GSD هنگام ملاقات با افراد یا حیوانات جدید و دیدن محیط های ناشناس، دچار استرس یا ترس نمی شود. آن ها معمولاً از افراد جدید دوری می کنند و ممکن است مشکوک شوند.

با توجه به سطح انرژی بالای این نژاد، ورزش منظم فراوان برایش ضروری است. GSD تان احتمالاً به ورزش بیشتر از حد تصورتان نیاز دارد. پیاده روی روزانه کافی نیست. اگر اهل دویدن هستید، ژرمن شپرد می تواند همراه خوبی در دویدن باشد. سگ شما باید بدود، بازی کند، و کاوش نماید تا از بروز ناامیدی، بی حوصلگی، و انباشت انرژی جلوگیری شود. سگ بی حوصله ممکن است دچار مشکلاتی مانند پارس کردن، کندن، و جویدن شود.

ژرمن شپردها با آموزش مناسب و اجتماعی شدن می توانند همراهان خیلی خوب و محافظ خانواده باشند. این یک نژاد ایده آل برای خانواده های فعال است. هوش و رفتار محافظتی این نژاد می تواند آن را به انتخاب خوبی برای خانواده های دارای فرزند تبدیل کند مشروط بر اینکه سگ بدرستی آموزش ببیند.

سگ های منفرد از این نژاد ممکن است تمایل به تعقیب گربه ها و سایر حیوانات خانگی کوچک داشته باشند. آن ها ممکن است برای یک خانواده دارای چند حیوان خانگی، مناسب نباشند مگر اینکه با یکدیگر بزرگ شده و به موضوع اجتماعی کردن سگ با بقیه حیوانات خانگی نیز توجه شود. همچنین ممکن است با سگ های عجیب و غریب بخصوص همجنس شان کنار بیایند که این مسئله ممکن است هنگام پیاده روی در پارک (دارای سگ فراوان) مشکل ساز شود.
ژرمن شپرد بجای نگهداری در آپارتمان، برای خانه هایی بهتر است که در آن یک حیاط حصارکشی شده برای بازی وجود دارد. اما مسئله مهمتر این است که سگ تان به اندازه کافی مورد توجه قرار گیرد و بیشتر روز تنها نباشد.

مشکلات رایج سلامتی نژاد ژرمن

پرورش دهندگان مسئول تلاش می کنند بالاترین استانداردهای نژادی را حفظ کنند که توسط انجمن کنل (مانند AKC) ایجاد شده است. سگ هایی که با این استانداردها پرورش می یابند، کمتر احتمال دارد مشکلات سلامتی را به ارث ببرند. با این حال برخی از مشکلات ارثی مربوط به سلامتی ممکن است در این نژاد ایجاد شود. موارد زیر برخی از شرایطی است که باید از آن ها آگاه بود:

  • دیسپلازی مفصل ران
  • دیسپلازی آرنج
  • هیگرومای آرنج
  • آماس معده و روده شکمی
  • آسیب حاد نخاعی (میلوپاتی دیژنرتیو)

رژیم غذایی و تغذیه سگ ژرمن شپرد

نژاد ژرمن شپردتان به دو وعده غذایی در روز با حداکثر دو فنجان غذای خشک سگ نیاز داشته اما این مقدار به اندازه، سطح فعالیت، سن، و عوامل دیگر مربوط به این حیوان بستگی دارد. از آنجاییکه آن ها مستعد نفخ معده و پیچ خوردگی احتمالی روده هستند، باید از دادن یک وعده غذای بزرگ در طول روز و یا قورت دادن غذا توسط سگ خودداری کنید. مطمئن شوید سگ تان به آب تمیز و تازه دسترسی دارد.

وزن سگ خود را کنترل کرده و مشکلات اضافه وزن را سریعاً برطرف نمایید. چاقی، عمر سگ شما را کوتاه می کند. در مورد نیازهای تغذیه ای با دامپزشک خود صحبت کنید تا توصیه هایی را برای برنامه های تغذیه و انواع غذای سگ به شما ارائه نماید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *