نگهداری از گربه

10 نکته حمام کردن گربه که باید بدانید

گربه ها به عادات نظافتی خود معروف هستند. آن ها معمولاً با زبان، دندان، و پنجه‌هایشان قادرند بدون هیچ دخالت خارجی، خود را مرتب و تمیز نگه دارند. با این حال گاهی اوقات گربه شما ممکن است برای تمیز ماندن به کمک نیاز داشته باشد. اگر گربه تان با چیز خطرناک، بدبو، یا چسبناکی پوشانده شده و یا اگر انگلی روی بدنش باشد، ایده خوبی است که او را حمام کنید. در اینجا نحوه حمام کردن گربه با حداقل استرس برای هر دوی شما آمده است.

1- کوتاه کردن ناخن های پا

 پنجه های گربه یکی از ابزارهای اصلی دفاع است. یک گربه ناراحت ممکن است در هنگام حمام کردن، روی هر کسی از جمله شما را پنجه بکشد که در نزدیکی اش قرار دارد. خراش های گربه براحتی می توانند عفونی شوند. بنابراین بهتر است ناخن های گربه تان را قبل از حمام، کوتاه کنید.

2- برس کشیدن بر پشتش

موهای گربه بطور مکرر در تمام طول سال می ریزد. وجود خز و موی اضافی برای تمیزکاری تان خوب نیست و نظافت گربه را دشوارتر می سازد. اگر می توانید، قبل از شروع حمام، گربه خود را بطور کامل برس بکشید تا پشم های شل و زائدش از بین بروند. همچنین می توانید تکه پنبه ای را به آرامی در گوش گربه تان قرار دهید تا آب داخل نشود.

3- به موقع بودن زمان حمام

گربه ها معمولاً دوست ندارند داخل آب باشند. گربه ای که پر از انرژی است، باشدت بیشتری به حمام کردن اعتراض می کند. حمام را برای زمانی برنامه ریزی کنید که گربه تان خسته و آرام است مثلاً بعد از یک جلسه بازی طولانی با یک گربه رقاص یا بازی با مقداری علف گربه. اگر بتوانید زمان حمام گربه خود را طوری برنامه ریزی کنید تا شخص دیگری برای کمک به شما باشد که خیلی بهتر است.

4- انجام کشش

گربه تان به همان اندازه ای که در حمام کار می کنید، از کشش هم لذت می برد. برای گربه تان یک حوله تا شده در کف وان یا یک تشک حمام لاستیکی بگذارید تا وقتی نمی تواند براحتی بایستد، وحشت نکند. هنگامی که حوله در وان قرار گرفت، سه تا چهار اینچ آب نیمه گرم به وان اضافه کنید، سپس از شخص کنارتان بخواهید گربه را داخل وان قرار دهد. ممکن است به کمک او نیاز داشته باشید که گربه را تمام مدت درون وان نگه دارد تا از ایجاد خراشیدگی روی بدنش جلوگیری شود.
توجه: گربه ها به اندازه انسان ها عرق نمی کنند. بخار آب گرمی که شما ممکن است برای دوش گرفتن یا حمام، آن را ترجیح دهید؛ می تواند حیوان خانگی تان را بیش از حد گرم کند. در عوض، چند درجه بالاتر از ولرم را در نظر بگیرید.

5- امتحان روش خیس کردن از بالا

احتمالاً گربه شما به میل خود زیر آب نمی رود. در عوض، از یک اسپری دستی، پارچ و یا یک لیوان پلاستیکی استفاده کنید و به آرامی روی بدنشان آب بریزید تا کاملاً خیس شوند.

6- استفاده از شامپو گربه

از شامپوی انسان برای گربه خود استفاده نکنید. اگر گربه تان آن را لیس بزند، ایمن نبوده و ممکن است به پوست و بدن ظریفش آسیب برساند. در عوض، از شامپویی استفاده کنید که برای گربه ها طراحی شده است. از گردن گربه شروع کرده و به آرامی شامپو را به سمت دم ماساژ دهید. شامپو را از صورت، چشم، و گوش آن ها دور کنید.

7- آبکشی خوب

هنگامی که گربه را با کف پوشاندید، می توانید شستشو با آب تمیز و ولرم را آغاز نمایید. برای انجام این کار وقت گذاشته و مطمئن شوید که تمام کف صابون از بین رفته است. وقتی گربه بعداً دوباره خودش را تمیز کند، هر چیز باقیمانده را می بلعد. این کار همچنین می تواند پوستشان را تحریک کرده و کثیفی را جذب نماید.

8- تمیز کردن صورت

اگر صورت حیوان خانگی تان هم نیاز به تمیز کردن دارد، روی آن آب نریخته و یا از شامپو استفاده نکنید. در عوض، از یک دستمال گرم و مرطوب بهره برده تا آن را بادقت پاک کنید. خیلی مراقب اطراف چشم ها و گوش های گربه تان باشید که حساس هستند و براحتی آسیب می بینند. اگر نیاز به استفاده از چیزی بیشتر از آب ساده دارید، می توانید فقط یک یا دو قطره شامپوی گربه را روی پارچه شستشو برای رفع هر چیز چسبناک یا خطرناکی استفاده کنید.

9- خشک کردن کامل

مهمترین بخش حمام کردن گربه خشک کردنش بعد از استحمام است. آن ها را با یک حوله بزرگ خشک کرده و در یک اتاق گرم، نگه دارید تا کاملاً خشک شوند. اگر گربه تان به شما اجازه می دهد، می توانید برای تسریع این فرآیند از سشوار با کمترین درجه گرما استفاده کنید. اگر گربه شما موهای بلندی دارد، زمانی را برای شانه زدن با شانه دندانه دار در نظر بگیرید تا بعداً در هم نپیچند.

10- زمان خوراکی

پس از اتمام زمان حمام، به گربه تان بخاطر رفتارش جایزه دهید. خوراکی، تحسین، و تخصیص زمان بازی بعد از حمام ممکن است به گربه تان کمک کند ایده ای از زمان حمام کردن را در ذهنش شکل دهد. بنابراین حمام کردن دفعه بعد گربه آن قدر هم سخت نخواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *