نگهداری از گربه

هیربال (hairball) جیست؟ با دلایل و نشانه‌های هربال آشنا شوید

هیربال در گربه ها

هِیربال (hairball) در گربه ها چیست؟ و چه نشانه هایی دارد؟ ممکن است نام این بیماری را شنیده باشید و یا حتی شاهد درگیر شدن حیوان خانگی تان با هیربال بوده اید. در مطلبی کوتاه hairball را توضیح داده ایم تا با مفهوم آن بیشتر آشنا شوبد و بدانید در صورت مواجه شدن گربه تان با این بیماری باید چه اقداماتی انجام دهید.

راه مشخصی برای رفع آن وجود ندارد: گلوله مویی نه تنها برای گربه ها بلکه برای شخصی که باید آن ها را تمیز کند نیز چندان خوشایند نیست. این گلوله های مو ممکن است باعث انسداد روده شوند که می تواند یک مشکل جدی برای سلامتی گربه تان باشد. با توجه به اینکه گربه ها، خودشان را نظافت و تمیز می کنند، پس چه کاری می توانید انجام دهید تا ورود این گلوله های مویی به داخل بدن حیوان را به حداقل برسانید؟ یکی از انواع غذای گربه که برای رفع هیربال استفاده می شود است. غذای گربه هربال هپی کت است.

چه چیزی باعث ایجاد گلوله های مو در گربه ها می شود؟

گلوله مو ممکن است منزجرکننده باشد اما در نتیجه برنامه روتین نظافت سالم و دقیق گربه تان ایجاد می شود.
هنگامی که گربه تان، مشغول نظافت خودش است، ساختارهای شبیه قلاب روی زبانش، موهای شل و مرده را می گیرند که بعداً حیوان آن ها را قورت می دهد. اکثر این موها بدون هیچ مشکلی از دستگاه گوارش عبور می کنند.

اما اگر مقداری مو در معده بماند، آن وقت می تواند یک گلوله مو تشکیل دهد. معمولاً گربه استفراغ می کند تا از شر گلوله مویی خلاص شود. از آنجایی که گلوله های مو در مسیر خروج، از مری باریک عبور می کنند؛ غالباً بجای اینکه گرد و دایره ای دیده شوند، نازک و لوله مانند بنظر می رسند.

گلوله مویی بیشتر در نژادهای موبلند گربه ها مانند پرشین ها و مین کوون ها ظاهر می شود. گربه هایی که ریزش موی زیادی دارند و یا ناچاراً خود را نظافت می کنند نیز بیشتر در معرض گلوله های مویی قرار دارند زیرا تمایل دارند مو و خز بیشتری را ببلعند. ممکن است متوجه شده باشید گربه تان زمانی که یک بچه گربه بود، گلوله های مویی زیادی نداشت اما با رشد حیوان، مقدار این گلوله ها نیز بیشتر شد.

این امر کاملاً طبیعی است. با افزایش سن، گربه ها آرایشگران ماهرتری می شوند و بنابراین در برداشتن خز از روی پوشش بدنشان با زبان مهارت بیشتری پیدا می کنند و این موضوع به معنای وجود گلوله های موی بیشتری است که شما باید بیشتر تمیز کنید.

نشانه های وجود هیربال در گربه‌ها چیست؟

دیدن و شنیدن حالت گربه در حین حذف گلوله مو می تواند آزاردهنده باشد. برخی از علائم رایج وجود گلوله مو عبارتند از: زخم کردن، دهان را بستن، قی و استفراغ کردن. معمولاً گربه تان گلوله مو را در فواصل ترتیبی نسبتاً کوتاهی استفراغ می کند. اگر نشانه های زیر را مشاهده کردید، حتماً با دامپزشک تماس بگیرید زیرا این علائم می توانند نشان دهند گلوله مو باعث انسداد تهدید کننده بالقوه زندگی حیوانتان شده است:

  • استفراغ مداوم
  • بستن دهان
  • زخم کردن یا قی کردن فاقد گلوله مویی
  • بی اشتهایی
  • بی حالی
  • یبوست
  • اسهال
به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *