نگهداری از گربه

چرا گربه ام همیشه گرسنه است؟

گربه تان در هنگام گرسنگی، رفتارهای معمولی را در هنگام غذا خوردن از خود نشان می دهد و بسیاری از گربه ها تقاضای شدیدی نسبت به غذا دارند. اما گربه ها به اندازه سگ ها با غذا برانگیخته نمی شوند.

بنابراین همیشه گرسنه بودن، التماس کردن، و یا نالیدن برای غذا بین بازه های زمانی غذا خوردن ممکن است به یک مشکل پزشکی اشاره کند. درک اینکه چگونه و چه زمانی گربه ها گرسنه اند، می تواند به شما کمک کند تا بهتر دریابید که چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کنید و چه چیزی را به او گزارش دهید.

گریه کردن برای غذا در زمان های برنامه ریزی شده غذا خوردن

گربه ها باهوش تر از آن چیزی هستند که فکر می کنید و اگر هر روز در زمان مشخصی به آن ها غذا بدهید، متوجه می شوند که چه موقع وقت غذا خوردن است.
میو میو کردن، گریه کردن، و خیره شدن به شما تا زمان گذاشتن غذا در کاسه از جمله کارهایی هستند که یک گربه گرسنه بخوبی انجامشان می دهد. نه، گربه شما از گرسنگی نمی میرد ولی احتمالاً گرسنه است. معده خالی گربه دقیقاً مانند انسان ها، سیگنال هایی را به مغز می فرستد تا به او بگوید که غذا بخورد و اگر شما معمولاً به او غذا می دهید، گربه تان مطمئن می شود که غذای او را فراموش نمی کنید.

6 دلیلی که ممکن است گربه شما دیوانه وار عمل کند

نالیدن برای گرفتن غذا

اگر غذای گربه تان را در یک مکان خاص نگه داشته و او شما را ببیند که در آن نقطه ایستاده اید، ممکن است به آنجا رفته و شروع به گریه کند. اگر کیسه یا ظرف مد نظر را بردارید و تکان دهید، احتمال بروز این اتفاق بیشتر خواهد شد. شنوایی گربه ها عالی است و اگر صدای آشنا و شادی را بشنوند بخصوص اگر گرسنه باشند، به سرعت می دوند.

دزدی غذا از روی میز

گربه ها براحتی می توانند روی پیشخوان یا میز پریده و تکه مرغی را بربایند و یا یک چوب و سیخ چربی را لیس بزنند. هنگامی که طعم یک غذای خوب را بچشند که دیگر در ظرف غذایشان نیست، عادت بدی پیدا می کنند که ترک آن، کار سختی برایتان خواهد بود. گربه مانند هر حیوان خانگی دیگر و بسیاری از انسان ها نمی تواند در برابر یک غذای وسوسه انگیز مقاومت کند. بنابراین اگر قصد دارید غذایتان را بدون مراقبت در جایی رها کنید، حتماً روی آن را بپوشانید.

به احتمال خیلی زیادتر، گربه ها و بویژه گربه های فعال و آن هایی که مقادیر ناکافی غذا در طول وعده های غذایی دریافت می کنند؛ غذا را از روی میز می دزدند. در این صورت، افزایش جیره غذایی یا تغذیه با غذای پرکالری می تواند مانع پریدن گربه تان بر روی پیشخوان و یا جستجو در قفسه ها شود.

سریع غذا خوردن

گربه هایی که مجبور به رقابت یا جنگیدن برای کسب غذا شده اند، به احتمال خیلی زیادتری وعده های غذایی خود را به سرعت و یا با حرص و ولع بیشتری خورده اند. حتی برخی از گربه ها هنگام غذا خوردن نالیده و یا غرغر می کنند و بنظر می رسد که غذای خود را بدون جویدن، می بلعند. این امر در مورد گربه هایی که سابقه ولگرد بودن، وحشی بودن، یا از نسل بچه گربه های بزرگی هستند رایج است که در صورت کمبود خوراک کافی در هنگام صرف غذا، حالت رقابتی برایشان بوجود آمده بود.

گربه هایی که این گونه بزرگ شدند و یا به خوردن سریع، عادت پیدا کرده اند، ممکن است آرام شوند و یاد بگیرند که نباید نگران رسیدن غذایشان باشند. بیشتر گربه ها پس از خوردن وعده های غذایی منظم، احساس هیچ گونه اجباری ندارند که باید با حداکثر سرعت غذا بخورند مگر اینکه واقعاً یک مشکل پزشکی داشته باشند که باعث می شود دائماً احساس هوس و گرسنگی کنند.

خوردن و استفراغ

استفراغ گربه های خانگی، غیرمعمول نیست. آن ها مرتباً خود را نظافت می کنند. بنابراین غالباً دارای خز زیادی در دستگاه گوارش خود هستند که می تواند یک گلوله مو را تشکیل دهد.

اگر گربه نتواند گلوله مو را از طریق مدفوع دفع کند، آن وقت خز در هنگام استفراغ گربه بیرون آمده و یا داخل معده یا روده‌هایش گیر می کند. اگر گلوله مو داخل دستگاه گوارش گربه تان گیر کرده باشد، غذای خود را استفراغ می کند زیرا قادر به هضم آن نیست.

اگر شک دارید گلوله مو یا چیز دیگری در دستگاه گوارش حیوان خانگی تان گیر کرده، سریعاً آن را نزد دامپزشک ببرید. اشعه ایکس نشان می دهد آیا نیاز است که ماده بلعیده شده یا گلوله مو از داخل بدن گربه تان برداشته شود یا خیر. این عمل برداشتن اغلب با جراحی انجام می شود اما گاهی اوقات آندوسکوپی می تواند اشیا را از داخل مری یا معده بیرون آورد.

بعضی گربه ها پس از غذا خوردن، بطور منظم استفراغ می کنند که غذایشان به همان صورت و کامل است. این استفراغ غذای کامل بلافاصله پس از خوردن غذا، قی یا برگشت نامیده می شود و معمولاً به این علت رخ می دهد که گربه خیلی سریع غذا می خورد.

خوشبختانه با کاهش سرعت گربه در حین غذا خوردن، براحتی می توان جلوی بروز این پیشامد را گرفت. سعی کنید غذای گربه تان را روی یک ورقه شیرینی پخش کرده و یا اشیای خوراکی خیلی بزرگ را داخل ظرف غذای گربه قرار دهید.

می توانید کاسه های مخصوصی با برآمدگی های شبیه انگشت یا نوک هایی برای غذا دادن به گربه تان بخرید که آن را وادار به چرخیدن به دور ظرف کرده و در نتیجه آهسته تر غذا می خورد.

خوردن و افزایش وزن

اگر گربه تان برای غذا گریه کرده و اضافه وزن هم دارد، این موضوع نشانه می دهد که باید به گربه خود کمتر غذا دهید.

برخی از گربه ها مانند بعضی انسان ها واقعاً غذا را دوست دارند و هرچه بیشتر به آن ها غذا بدهید، سریع تر اضافه وزن پیدا کرده و مستعد ایجاد مشکلات پزشکی متعددی می شوند. دیابت، مشکلات مفصلی، سرطان، و موارد دیگر بیشتر در حیوانات خانگی دارای اضافه وزن رخ می دهد.

بیشتر گربه ها فقط به حدود 2/1 تا 4/1 فنجان کیبل خشک در روز نیاز دارند اما این مقدار می تواند مشروط به سطح فعالیت و میزان کالری موجود در غذای گربه تان متفاوت باشد.

اگر گربه ماده عقیم نشده ای دارید که ممکن است در معرض گربه نر عقیم نشده قرار بگیرد، گربه شما ممکن است گرسنه باشد و بدلیل باردار بودن، وزنش اضافه شود.

اگر چنین است، مطمئن شوید که به آن شیر خشک بچه گربه را هم می دهید تا حداکثر مواد مغذی را برای بچه گربه های در حال رشد داخل بدن گربه تان نیز فراهم نمایید.

خوردن و کاهش وزن

گربه هایی که بنظر می رسد همیشه گرسنه بوده و هرگز وزن زیاد نمی کنند، غالباً با این نوع بیماری ها شناخته می شوند:

  1. انگل های روده ای: انگل های روده ای که معمولاً به آن ها کرم گفته می‌شود، از آنچه تغذیه می کنند که گربه می خورد و درصد زیادی از مواد مغذی غذا را مصرف می کنند. این بدان معناست که گربه ممکن است غذا بخورد ولی همچنان احساس گرسنگی کند زیرا در واقع انگل ها را تغذیه کرده و مواد مغذی بسیار کمی برای خودش دریافت می کند. گربه ها می توانند از خوردن کک و بودن در محیط بیرون، به کرم ها آلوده شوند اما داروها می توانند گربه را از شر آن ها خلاص کنند. برای اینکه بدانید گربه تان دارای چه نوع انگل هایی است، باید توسط دامپزشک معاینه میکروسکوپی مدفوع آن را انجام دهید. بسیاری از داروهای ماهانه درمان کک و کرم قلب حاوی داروهای ضد کرم انگل روده نیز هستند اما از گربه شما در برابر انواع کرم ها محافظت نمی کنند.
  2. پرکاری تیروئید: گربه هایی که غده تیروئید پرکاری دارند، دچار پرکاری تیروئید هستند که باعث می شود همیشه احساس گرسنگی کنند. آزمایش ساده خون که توسط دامپزشک انجام می شود، براحتی می تواند ابتلای گربه تان به این بیماری را مشخص نماید. این مورد با دارو قابل درمان است.
  3. دیابت: در دیابت، پانکراس به درستی انسولین تولید نمی کند و در نتیجه گربه نمی تواند از قندهای تولیدی حاصل از هضم غذا و انرژی بدست آمده از آن استفاده نماید. گربه شما احساس گرسنگی می کند زیرا بدنش با وجود غذا خوردن، انرژی لازم را ندارد. گربه مبتلا به دیابت ممکن است نیاز به تزریق انسولین داشته باشد. پس از کنترل بیماری، اشتهای آن به حالت عادی باز می گردد.
  4. سرطان: اگر سایر بیماری ها از لیست حذف شوند و گربه همچنان گرسنه باشد و وزن هم اضافه نکند، مشکوک به سرطان خواهد بود. دامپزشک گزینه های انجام آزمایش بیشتر و بهتری را توصیه می کند.
به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *