نگهداری از گربه

13 حالت مرسوم خوابیدن گربه و معانی آن ها

13 مدل خوابیدن گربه و معنی آن ها

مطالب بسیار کمی در سیاره مان، دوست داشتنی تر از مسائل مربوط به خواب گربه ها هستند. حتی بدجنس ترین گربه ها هم وقتی در سبد لباس هایتان دراز می کشند، شبیه فرشته های کوچک بی گناهی بنظر می رسند. اما واقعاً این وضعیت و حالات های خوابیدن گربه به چه معنی اند؟ آیا گربه ها خواب می بینند؟ آیا احساس سرما کرده و برای گرم شدن، خود را مچاله و جمع می کنند؟ اگر شما مانند اکثر صاحبان گربه هستید، غالباً به عادات خواب بچه گربه تان فکر کرده اید. بیایید درباره حالت های متداول خوابیدن گربه ها و معانی آن ها صحبت کنیم.

حالت های معمول خواب گربه ها

همان طور که احتمالاً متوجه شدید، گربه ها در هر جایی می خوابند. می بینید که درون کشوی باز کمد، بالای یخچال، یا داخل یک جعبه مقوایی چرت می زنند. نمی توان گفت که این بچه گربه کجا به خواب می رود. قطعاً متوجه خواهید شد دامنه حالت های خواب گربه وسیع تر از آنچه است که ما انسان های ساده می توانیم در رابطه با خواب داشته باشیم. مکان های عجیب و غریب و انتخاب موقعیت های خواب گربه ها، شما را به این فکر می اندازد که آیا معنای واقعی خواب برای گربه ها وجود دارد یا خیر. همان طور که مشخص است، وضعیت خوابیدن گربه تان مطلبی را درباره این دوست پشمالو روشن می سازد.

بیایید نگاهی به حالات مختلف چرت کوتاه و معانی شان بیاندازیم:

1- چمباتمه به شکل یک توپ خزدار

به این حالت “هلالی” نیز می گویند و یکی از رایج ترین وضعیت های خواب گربه ها می باشد. یکی از دلایل آن این است که به گربه کمک می کند تا برای رسیدن به گرمای بیشتر، گرمای بدنش را به حداکثر برساند. همچنین وضعیت خوابی است که از اندام های حیاتی دوست پشمالویتان محافظت می کند. این یک حالت رایج در گربه های وحشی به شمار می رود و بخشی از غریزه طبیعی آن ها برای محافظت از خود در هنگام خواب می باشد. در این حالت، گربه های شبیه توپ گرد، اغلب پشت خود را به شکلی شبیه هلال می پیچانند و به این ترتیب هلالی نام دارد. گربه شما همچنین ممکن است در مواقعی که کمی احساس ناامنی دارد، این حالت را انتخاب نماید. این کار به حیوان کمک می کند احساس امنیت داشته باشد.

2-درون یک جعبه مقوایی

درست همان طور که کودکانتان عاشق یک جعبه مقوایی خوب برای بازی هستند، گربه شما نیز دوست دارد داخل آن بخوابد. این جعبه از بچه گربه تان در برابر مولفه های دیگر و دشمنان محافظت می کند و مکان خواب دیگری است که به اجداد وحشی گربه ها بازمی گردد. گربه ها در جعبه ها یا سایر مکان های سربسته می خوابند تا از دید هر شکارچی یا رقیبی پنهان شوند که ممکن است بخواهد با آن ها جنگیده و یا مبارزه کند. اگر گربه تان یک بچه گربه در داخل خانه است، تمایل به خوابیدن در جعبه ممکن است نشان دهد که می خواهد از کسی یا چیزی در خانه پنهان شود. ممکن است یک حیوان خانگی جدید یا یک رقیب قدیمی باشد و یا همچنین شخصی باشد که دائماً سعی می کند گربه تان را نوازش کرده و یا با آن بازی کند.

3-خوابیده به پشت (شکم رو به بالا)

من دوست دارم این وضعیت را “تله شکم” بگویم چون نمی توانم در برابر نوازش شکم گربه ام مقاومت کنم و وقتی هم که این کار را انجام می دهم، گربه ام حمله می کند! این موقعیت، بسیار دوست داشتنی است و مقاومت در برابر آن خیلی سخت است. گربه شما کاملاً در معرض دید قرار می گیرد درحالیکه چشمانش کمی بسته هستند. وقتی گربه شما به پشت می خوابد، نشانه خوبی است که شما دو نفر رابطه خوبی با هم دارید. این یک موقعیت آسیب پذیر است. بنابراین نشان می دهد گربه تان کاملاً به شما و خانه تان اعتماد دارد.

4- شبیه قرص نان

حالت شبیه نان یک وضعیت محبوب است که در آن گربه تان به صورت عمودی نشسته و پنجه های جلویی اش را در زیر بدنش فرو کرده است. این کار باعث می شود او مانند یک قرص نان بنظر برسد. گربه شما اغلب چشمانش را به نشانه رضایت کامل، می بندد. در هر صورت وقتی او در این وضعیت قرار دارد، احتمالاً نشانه ای است که در خواب عمیق نیست. معمولاً حیوان در این موقعیت فقط یک چرت کوتاه سریعی داشته و نسبتاً هوشیار است. بهرحال این یک حالت خواب بسیار آرام برای گربه است که به حیوان اجازه می دهد همزمان با مراقب از قلمرو اش، کمی هم استراحت کند.

5- چشمان نیمه بسته

احتمالاً گربه تان را دیده اید که با چشمان نیمه بسته و یا نیمه باز، در حال چرت زدن است. این کار بدین علت است که آن ها می توانند در صورت نیاز سریعاً بیدار شوند زیرا نمی خواهند با تهدیدات و خطرات احتمالی غافلگیر شوند. اگر بچه گربه دوست داشتنی تان را در این موقعیت می بینید، ممکن است بیانگر این موضوع باشد که او مراقب چیزی در داخل خانه است. شاید افراد ناآشنا در اطراف وجود داشته باشند یا به تازگی چیزی داخل منزلتان تغییر کرده است.

6- ولو شدن

این وضعیت احتمالاً یکی از عجیب ترین حالت های خوابیدن گربه در گوشه و کنار می باشد. در این حالت، بنظر می رسد گربه شما یک انقباض کننده واقعی است که پاهایش در همه جهات بیرون زده، بدنش تا نیمه از مبل آویزان بوده، و سرش به اطراف پیچیده است. در ظاهر بنظر می رسد که وضعیت چندان راحتی نیست. اگر در خصوص معنا و مفهومش مشکل دارید، متخصصان نیز درگیر همین موضوع هستند. هیچ علم واقعی در خصوص این قضیه وجود ندارد که چرا گربه شما ممکن است این شکل خواب را انتخاب کند. شاید او فقط می خواهد همیشه در حال چرخش باشد؟!

7- به پهلو

وضعیت خوابیدن گربه به پهلو یکی دیگر از اَشکال رایج است و شبیه به حالت خوابیدن به پشت می باشد ولی به اندازه حالت مذکور، در معرض دید قرار ندارد اما همچنان یک وضعیت آسیب پذیر است. اگرچه اغلب بنظر می رسد در این حالت در خواب عمیقی هستند اما معمولاً این وضعیت بیشتر حالت چرت کوتاه است زیرا باعث آسیب پذیری بیشتر بچه گربه تان می شود. با این حال مانند حالت به پشت، به این معنی است که گربه شما در داخل خانه و کنارتان احساس راحتی می کند.

8- پنجه ها روی صورت

این نوعی علامت گربه مبنی بر “مزاحم نشوید” است. این حالت خوابیدن گربه به صورتی است که در آن گربه تان می تواند به خواب عمیقی برود. به احتمال زیاد آن ها ناخودآگاه پنجه هایشان را در مقابل صورتشان قرار می دهند که شاید این عمل را به عنوان یک غریزه طبیعی برای محافظت انجام می دهند. یکی از چیزهایی که باید بدانید این است که اگر گربه خود را از این وضعیت بیدار کنید، خلق و خوی چندان مطلوبی نخواهد داشت.

9- نشسته

اغلب گربه خود را می بینید که در این حالت چرت می زند و دمش را دور پنجه هایش پیچیده است. معمولاً او بیش از 15 یا 20 دقیقه نمی‌خوابد و این یکی دیگر از وضعیت های خواب گربه می باشد که “خواب هوشیارانه” نام دارد. در این حالت حیوان می خواهد بتواند که سریعاً در یک لحظه بیدار شود.

10- روی بدن شما

درحالیکه این موقعیت اغلب یکی از راحت ترین حالت ها برای شما نیست ولی نشانه خوبی است که رابطه بسیار مثبتی با بچه گربه تان دارید. گربه تان واقعاً می خواهد نزدیک شما باشد و آن قدر با شما راحت است که حس می کند با خوابیدن روی بدنتان، می‌تواند موقعیت محافظتی خودش را از بین ببرد. گربه شما بسیار باهوش است زیرا می داند دست و پاهایتان بیشتر حرکت می‌کنند. بنابراین اغلب سینه یا حتی پشتتان را برای خوابیدن انتخاب می کند. درحالیکه ممکن است نتوانید خوب بخوابید اما می توانید از این حقیقت احساس رضایت کنید که این کار حیوان نشانه اعتمادش به شما می باشد.

11- حالت سوپرمن

این وضعیت خواب مورد علاقه شخصی من برای گربه است. نمی توانم در برابر این حالت مقاومت کنم. چنین حالتی زمانی رخ می دهد که گربه تان روی شکم دراز کشیده و پنجه های عقبی اش را به پشت و پنجه های جلویی اش را به جلو دراز می کند انگار که سوپرمن در حال پرواز است! این وضعیت خواب نشانه یک گربه فوق العاده آرام است و اینکه حیوان می تواند در این وضعیت راحت و آرام، به خواب عمیقی فرو برود.

12- زیر پتو و لحاف

بسیاری از گربه ها دوست دارند زیر پتو، روی کاناپه، درون تخت، داخل کشوی کمد، یا به شکل دیگری در آغوش شما بخوابند. این وضعیت، گرمای بدن را به حداکثر می‌رساند و همچنین از حیوان محافظت می کند. جستجو برای یافتن مکان امن و بی خطر، غریزه طبیعی گربه است و مواقعی بروز می کند که حیوان خانگی تان آسیب پذیرتر است.

13- خوابیدن دسته جمعی (در هم پیچیده)

دقیقاً همانند توله سگ ها، بچه گربه ها نیز با مادر و خواهر و برادرشان می خوابند تا گرم و ایمن بمانند. این کار باعث می شود هنگام خوابیدن با گربه دیگر، احساس امنیت بیشتری کنند. شما اغلب می بینید که گربه ها وقتی با گربه های دیگر در یک نقطه جمع می شوند، در وضعیت هایی می خوابند که در معرض دید بیشتری قرار دارند. اگر گربه هایتان با هم می خوابند، این امر نشانه مثبت وجود رابطه خوب میان آن هاست و یکی دیگر از نشانه های اعتماد است که آن ها با همخانه هایشان احساس راحتی می کنند.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *