نگهداری از گربه

10 راهکار برای خواباندن گربه در عرض چند دقیقه

خواباندن گربه در عرض چند دقیقه ممکن است کاری دشوار باشد بخصوص اگر یک برنامه روتین درستی هم نداشته باشید. اطمینان از اینکه گربه تان برنامه منظمی داشته، 30 دقیقه در طول روز ورزش کرده، و فضایی برای استراحت کردن و لمیدن در شب در اختیارش قرار دارد، چند موضوعی هستند که به او کمک می کند خیلی سریع تر بخوابد. برای کسب چند ایده دیگر در خصوص چگونگی خواباندن فوری گربه تان، مطالب زیر را بخوانید:

1. قبل از رفتن گربه به محل خوابش، با آن بازی کنید

زمان بازی برای تمامی گربه ها با هر سنی مهم است حتی اگر فکر کنیم که آن ها با بزرگتر شدن، کمتر به بازی نیاز دارند. بهترین راه برای حصول اطمینان از اینکه گربه تان می تواند بخوابد این است که مطمئن شوید در طول روز به اندازه کافی تحریک شده است.

اگر می توانید، حداقل 30 دقیقه در روز با گربه تان بازی کنید یعنی حدود 15 دقیقه هنگام صبح قبل از رفتن به سر کار و 15 دقیقه هم در هنگام عصر قبل از آخرین وعده غذایی اش. بازی با گربه نه تنها مقداری از انرژی اضافی را از بین برده و آرامش می کند، بلکه برای سلامتی اش نیز مهم است. گربه های بی حوصله و دائماً نادیده گرفته شده، می توانند مشکلات رفتاری مختلفی داشته باشند و در نهایت دچار افسردگی یا اضطراب گردند.

2. وقتی از خانه دور هستید، گربه تان را مشغول نگه دارید

اگر آنقدر خوش شانس هستید که دو گربه دارید، به احتمال زیاد آن ها در طول روز یکدیگر را مشغول می کنند یعنی زمانی که شما سر کارتان مشغولید. اما اگر فقط یک گربه داشته باشید، “خسته کردن” آن می تواند چالش برانگیز باشد درحالیکه آنجا حضور ندارید. اسباب بازی های گربه تان را بطور منظم عوض کنید اما بخاطر داشته باشید اسباب بازی ها و پازل های تعاملی، بهترین هستند زیرا می توانند حیوان خانگی شما را بدرستی تحریک کنند.

اسباب بازی های همراه با تایمر دیجیتال گزینه خوبی اند چون می توانید آن ها را طوری تنظیم کنید که چندین بار در طول روز گربه تان را سرگرم کنند. نصب نشیمنگاه گربه روی پنجره و ظرف غذای پرندگان بیرون از آن می تواند به گربه اجازه دهد حتی در هنگام نبودنتان در منزل، نمایش آزادانه ای داشته باشد. همه این فعالیت ها باعث می شود گربه تان هنگام غروب بیشتر احساس خستگی کند. بنابراین در متقاعد کردنش برای رفتن به تخت، کار سختی ندارید.

3. یک روال ایجاد کنید

حیوانات خانگی زمانی بهتر عمل می کنند که به آن ها غذا بدهید، محل نگهداریشان را هر روز در یک زمان مشخص تمیز نمایید، و یا اینکه حتی یک روال خواب را کنترل کنید. فعالیت هایی مانند مسواک زدن یا تعویض لباس خواب و مرتب کردن تخت می تواند به گربه بگوید که وقت خواب است بخصوص اگر سال هاست که این کارها را انجام می دهید.

حتی اگر گربه تان به شما هیچ توجهی نکند، باز هم این صداها را شنیده و متوجه می شود که زمان خواب نزدیک است. تعیین یک برنامه آرام بخش برای گربه مانند نظافت آن، خوراکی دادن مشابه هر شب، و یا اجازه دادن به گربه که شما را در آغوش بگیرد؛ همگی می تواند مفید باشند.

4. خلق و خوی مناسب را تنظیم کنید

اگر می خواهید گربه تان تقریباً همزمان با شما بخوابد، اتاق خواب خود را تاریک و ساکت نگه دارید. گربه ها بینایی عالی دارند. بنابراین می توانند در طول شب به اندازه روز فعال باشند اما اگر آن ها را خسته کرده و فضای محل خوابتان نیز آرام باشد، احتمال انجام این کار توسط گربه ها کمتر می شود. اگر تا ساعت 3 صبح بیدار بوده و برنامه های تلویزیونی نتفلیکس را تماشا کنید یا به موسیقی با صدای بلند گوش دهید، واقعاً نباید انتظار داشته باشید گربه تان ساعت 10 شب بخوابد.

5. اسباب بازی ها را در اتاق دیگری نگه دارید

اگرچه ممکن است برای گربه تان ایده آل باشد تا موقعی بخوابد که شما هنوز بیدار نشدید، اما این موضوع بندرت اتفاق می افتد. گربه ها به خوابیدن از چند دقیقه تا چند ساعت معروفند اما تقریباً هیچ وقت مانند انسان ها 8 ساعت کامل نمی خوابند.

برای جلوگیری از بی حوصلگی گربه و جستجوی فرصت های سرگرمی، هنگامی که نیمه شب از خواب بیدار می شود، باید در اتاقی غیر از اتاق خوابتان، فضای مخصوص بازی برایش ایجاد کنید. گربه شما باید همیشه به این فضا دسترسی داشته باشد. طیف وسیعی از اسباب بازی ها و پازل های غذا می توانند گربه را تحریک کرده و در حین ادامه خواب، او را وادار به مصرف مقداری انرژی نمایند. او کمتر متمایل به بیدار کردنتان است.

6. از محصولات آرام بخش گربه استفاده کنید

امروزه بسیاری از محصولات آرامش بخش حیوانات خانگی موجود است اما احتمال دارد لازم باشد قبل از اینکه گربه تان به یکی از محصولات پاسخ دهد، چندین محصول را امتحان کنید. اسپری ها و پخش کننده های حاوی فرمون می توانند گربه مضطرب را آرام نموده و به او کمک کنند سریع تر بخوابد ولی خوراک ها، مکمل ها، و قطره های خوراکی نیز همین طورند.

7. فضاهای امن ایجاد کنید

همان طور که ممکن است متوجه شده باشید، گربه ها هر از گاهی عاشق پنهان شدن هستند.
وقتی آن ها این کار را انجام می دهند، احساس امنیت پیدا می کنند. بنابراین پر کردن خانه با چندین مکان مخفی می تواند راه خوبی برای آرام کردن دوستتان قبل از رفتن به تخت باشد.
گربه ها بخاطر عشقشان به جعبه های مقوایی معروف اند ولی همچنین عاشق تونل های بازی، غارهای گربه، و تقریباً هر چیزی هستند که بتوانند داخلش بروند.
بسیاری از آن ها کاری را برای مدت زمان محدودی انجام می دهند اما بخاطر داشته باشید حیوانات خانگی نیز مانند ما انسان ها از بودن در یک نقطه، خسته می شوند.
بدین ترتیب ممکن است ایده خوبی باشد که نقاط پنهان را هر 2 تا 3 هفته یکبار تغییر دهید.
اگر گربه تان عاشق مکان های گرم است (به احتمال زیاد دوست دارد)، ممکن است بخواهید از پدهای گرمایی یا چندین بطری پلاستیکی پر از آب داغ در داخل و اطراف تختش استفاده کنید.
اگر از رادیاتور استفاده می کنید و اتاق خوابتان خوب و گرم است، آن وقت این گربه سان شانس بسیار بیشتری برای چرت شبانه دارد.

8. اشیاء آشنا را کنارش قرار دهید

بخش بزرگی از خوابیدن گربه یا بچه گربه تان به ایجاد یک محیط راحت و اطمینان بخش مربوط می شود. اگر صاحب گربه جدیدی هستید و بچه گربه ای را از پناهگاه یا مکانی آورده اید که قبلاً با مادر، برادران، و خواهرانش بوده؛ بهتر است از پتوی پناهگاه یا خانه ای استفاده کنید که با آن راحت و آشناترند.

اشیاء آشنا باعث می شوند گربه ها حس کنند در خانه، سالم، ایمن، و راحت هستند. گربه ها اغلب خود را آرام می کنند و با خوشحالی روی پتو یا تخت مورد علاقه شان چرت می زنند. پنهان نگه داشتن این وسایل در طول روز و ارائه آن ها به گربه در هنگام شب می تواند به او کمک کند تا آرام شده و راحت تر و سریعتر به خواب برود.

9. مطمئن شوید که سالم هستند

حتی قبل از شروع تغییر برنامه خواب حیوان خانگی تان، باید مطمئن شوید که سلامت او تحت کنترل است. این امکان وجود که گربه های پیر غالباً دچار مشکلات سلامتی اساسی باشند که ممکن است متوجه وجود این علائم نشوید بخصوص اگر بیش از 10 ساعت در روز را بیرون از خانه باشید.

ممکن است گربه ها شرایط مختلفی داشته باشند که می تواند بر نحوه خوابشان تأثیر بگذارد. از عفونت های دستگاه ادراری گرفته تا بیماری مزمن کلیوی، دیابت، و حتی عدم تعادل هورمونی. حیوانات سالخورده به این دلایل و همچنین به دلیل وجود نارضایتی در حس شنوایی، ممکن است به سختی بخوابند (این موضوع، ارزیابی محیط زندگی را برایشان دشوارتر می کند.) گربه تان را بعد از 8 سالگی، یک یا دو بار و حتی سه بار در سال نزد دامپزشک ببرید.

10. اجازه دهید گربه تان روی درخت گربه استراحت کند

اگر در منطقه دور افتاده زندگی نمی کنید که در آن هیچ چراغی بیرون از خانه نیست و گربه تان هم واقعاً چیزی برای تماشا در طول شب ندارد، استفاده از درخت گربه ممکن است مشکلتان را حل نماید.

احتمال دارد فوراً گربه تان را به خواب نبرد اما قطعاً او را مشغول نگه می دارد. علاوه بر این، بیشتر درختان گربه بالاتر از سطح زمین قرار دارند یعنی اینکه او می تواند ناظر اتفاقات داخل اتاق شما و بیرون از خانه باشد. گربه ها دوست دارند بالای هر چیزی باشند. بنابراین از بودن روی درخت گربه لذت می برند.

همان طور که می بینید عملاً غیرممکن است به گربه دستور دهید بخوابد و او فوراً این کار را انجام دهد. با این حال اگر از بیشتر نکات ذکر شده در اینجا استفاده نمایید، شانس زیادی خواهید داشت که گربه تان را آرام نموده و در حین انجام این کارها براحتی بخوابد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *