نگهداری از گربه

گاز گرفتن گربه‌ها چه دلیلی دارد؟ چگونه مانع گاز گرفتن گربه‌ها شویم؟

اگر گربه ای دارید که همیشه شما را گاز می گیرد، این موضوع چندان خوشایند نیست. با راهنمایی و نکات ما در خصوص دلایل گاز گرفتن گربه ها و بهترین راه های متوقف کردن آن، اطلاعات بیشتری کسب می کنید.
گاز گرفتن گربه ها غیرمعمول نیست. دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک گربه ممکن است ناگهان و البته بی دلیل شروع به گاز گرفتن کند. درک این نکته مهم است که گاز گرفتن گربه همیشه از روی تهاجم و پرخاشگری انجام نمی شود.
گربه ها بطور طبیعی شکارچی متولد می شوند و به همین دلیل اقدامات به ظاهر تهاجمی مانند گاز گرفتن، کوبیدن، و پنجه زدن بخش بزرگی از بازی آن ها را تشکیل می دهد. اجازه دادن و تشویق این غریزه طبیعی برای گربه سانان مهم است اما مرز باریکی میان مشارکت در بازی تحریک کننده و اجازه دادن به بروز رفتار تهاجمی وجود دارد. در مورد دلایل گاز گرفتن گربه ها بیشتر بدانید تا به جلوگیری از گاز گرفتن غیرضروری کمک کنید.

چرا گربه ها گاز می گیرند؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا گربه ها گاز می گیرند و این موضوع مهم است که بفهمید گربه تان سعی دارد با گاز گرفتن چه چیزی را به شما بگوید. ممکن است درصدد ارسال پیام باشند و یا از شما بخواهد کاری را انجام ندهید.

فهمیدن اینکه چرا گربه ها گاز می گیرند، می تواند گیج کننده باشد زیرا بسیاری از صاحبان شکایت دارند که گربه ها بی دلیل و بی وقت گاز می گیرند. یک لحظه می توانند از حمله لذت ببرند و لحظه ای بعد دندان هایشان را بیرون می آورند!

غالباً وقتی گربه ها گاز می گیرند، سعی دارند به شما بگویند از تماسی که در حال حاضر دریافت می کنند، لذت نمی برند. به همین علت برای گربه سانان، مرز بسیار باریکی بین دست زدن لذتبخش و نوازش آزاردهنده وجود دارد. بنابراین درحالیکه صاحبش ممکن است فکر کند گاز گرفتن از کجا و به چه دلیلی آمده، اما این عمل برای خود گربه می تواند کاملاً موجه باشد.

گاز گرفتن ناگهانی گربه در هنگام نوازش

یکی از شایع ترین شکایات دارندگان گربه، تغییر ناگهانی رفتار است که می تواند در حین نوازش از گربه ها رخ دهد. ممکن است یک گربه در یک ثانیه عاشق توجه باشد و لحظه ای بعد به انگشتان شما ضربه بزند!
تشخیص اینکه چه زمانی یک گربه قصد حمله دارد، دشوار است اما یادگیری درک زبان بدن گربه به شما کمک می کند تا متوجه شوید چه زمانی ممکن است گاز گرفتن در راه باشد. گربه شما در این شرایط پیامی ارسال می کند: دیگه کافیه. با احترام به این قضیه و اجازه دادن به گربه تان بجای اصرار بر ارائه محبت بیشتر، احتمال گاز گرفته شدن مجددتان را کاهش می دهید.

گاز گرفتن گربه هنگام بازی

گربه ها اغلب در حین بازی گاز می گیرند چون غریزه طبیعی شکار خود را ابراز می کنند. شما می توانید با تمجید از گربه ها برای بازی ملایم طی جلسات برقراری ارتباط، آن ها را از این رفتار منصرف کنید. هر زمانی که گربه تان درگیر بازی هایی می شود که بجای چنگال یا دندان، از پنجه هایش استفاده می کند، با محبت فراوان و پاداش یا خوراکی به او جایزه دهید.
همچنین می توانید با تهیه اسباب بازی هایی که می توانند گاز بگیرند و بدون آسیب رساندن واقعی به بدن، به آن ها کمک کنید تا این غریزه طبیعی را تمرین کنند. وقتی گربه شما از اسباب بازی هایش برای گاز گرفتن و چنگ زدن استفاده می کند، رفتار خوب را با محبت و خوراکی تقویت کنید. این کار می تواند یکی از مؤثرترین راه های جلوگیری از گاز گرفتن گربه در موقعیت های دیگر باشد بخصوص هنگامی که این پیام در طول جلسات بازی ایجاد و اجرا شود.

گاز گرفتن تهاجمی گربه

اگرچه گاز گرفتن گربه اغلب فقط یک نیش هشدار و یا بازی بیش از حد هیجان انگیز است ولی گاهی اوقات می تواند به ابراز پرخاشگری تبدیل شود. براحتی می توان گاز گرفتن در حین بازی را از رفتار تهاجمی تشخیص داد: این نیش های کوچک، آسیب زیادی وارد نمی کنند و به سرعت هم تمام می شوند. گاز گرفتن تهاجمی گربه با علائم دیگری همراه است که نشان می دهد گربه شما در حالت جنگ قرار دارد: چه نسبت به انسان انجام شود و یا اینکه حیوان دیگری را گاز بگیرد.

مهم است از گاز گرفتن گربه ها بدلیل پرخاشگری، جلوگیری نمایید. حیوان خانگی شما باید یاد بگیرد که این نوع رفتار قابل قبول نیست. در غیر این صورت، به استفاده از آن به عنوان راهی برای ابراز ترس یا ناامیدی اش ادامه می دهد. حتی وقتی گربه را آموزش می دهید که گاز نگیرد، ولی همه حیوانات می توانند گهگاهی این درس را فراموش کرده و از روی غریزه عمل کنند. همیشه رفتار خوبش را با خوراکی ها تقویت نموده و هرگز سعی نکنید حیوان خانگی تان را تنبیه بدنی کنید: آن ها پیام مد نظرتان را این گونه درک نمی کنند.

گاز گرفتن تهاجمی اغلب با خش خش، تف کردن، و حالت دفاعی و قوس دار شدن بدن همراه است. سعی کنید حیوان خانگی تان را از موقعیت هایی دور کنید که در آن حالت تهاجمی به خود می گیرد. این احتمال، بیشتر در مورد گربه هایی مطرح است که در فضای باز بر سر قلمرو درگیر می شوند و یا گربه هایی که سابقه سوء استفاده دارند و براحتی می ترسند.

مرحله گاز گرفتن بچه گربه

وقتی بچه گربه شما شروع به گاز گرفتن و هجوم به سایر حیوانات و همچنین بازی با شما می کند، اصلاً نگران نباشید. جنگ و مبارزه در حین بازی برای همه گربه ها، حجم زیادی از ساختار بازی شان را تشکیل می دهد. آن ها این تمایلات را به عنوان یک غریزه طبیعی بکار می گیرند: برای روزی تمرین می کنند که نیاز به شکار طعمه شان دارند حتی برای بچه گربه های اهلی خانگی که ممکن است آن روز به احتمال زیاد هرگز فرا نرسد!

چگونه مانع گاز گرفتن گربه شویم؟

اگرچه گاز گرفتن، یک غریزه طبیعی است که باید در بچه گربه های جوان تشویق شود اما هرگز این تصور را در آن ها ایجاد نکنید که گاز گرفتن انگشتان دست و پای انسان ها هیچ اشکالی ندارد. اسباب بازی های زیادی برای تمرین در اختیارش قرار داده و برای کار با آن ها به گربه تان پاداش دهید. آموزش بچه گربه ها از همان ابتدای زندگی اجتماعی درباره این موضوع که گاز گرفتن به هیچ وجه قابل قبول نیست، موثرترین راه آموزش ترک گاز گرفتن به گربه است که باید آن را جدی بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *