نگهداری از گربه

راهکار های پیدا کردن گربه گمشده | چگونه گربه گمشده را پیدا کنیم؟

پیدا کردن گربه گمشده

بحث گم کردن حیوان خانگی، بیش از آن چیزی است که مردم تصور می کنند. حدود 15 درصد از دارندگان حیوان خانگی پس از خریدن گربه شان، آن را در 5 سال اول گم می کنند. اگرچه نیت شما خوب است، ولی گم شدن در یک چشم بر هم زدن اتفاق می افتد. به عنوان بخشی از یک برنامه اضطراری، دانستن مراحلی مهم است که باید برای پیدا کردن گربه گمشده تان طی کنید یعنی بازه زمانی حائز اهمیت است که شانسی برای پیدا کردن گربه گمشده تان دارید.

چگونه گربه گم شده را پیدا کنید؟

اگر گربه تان گم شده، این نکات مفید را بادقت دنبال کنید. با پت شاپ آنلاین پتیسما همراه باشید تا مرحله به مرحله کارهایی که باید برای پیدا کردن گربه کمشده تان انجام دهید را به شما آموزش دهیم.

1- در داخل خانه خودتان به جستجو بپردازید

بیشتر گربه های گم شده، از داخل خانه تان فرار می کنند تا در فضای باز پرسه بزنند. با این حال ممکن است فکر کنید آن ها بیرون از خانه هستند درحالیکه واقعاً در داخل منزل پنهان شده اند. بنابراین اولین قدم، بسیار مهم است یعنی بررسی زیر تخت ها، پشت درب های بسته، داخل کمدها و کابینت ها، اتاق های زیر شیروانی، و زیرزمین ها، و یا هر جای دیگری که ممکن است گربه در آنجا پنهان شده باشد.

2- اطراف خانه تان را بررسی کنید

هنگامی که متوجه شدید حیوان خانگی تان در داخل منزل نیست، بلافاصله بیرون رفته و شروع به جستجو در اطراف خانه کنید. با همسایگان صحبت کنید و اطلاعات تماس خودتان را به آنان بدهید تا در صورت رویت حیوان خانگی تان با شما تماس بگیرند. درحالیکه مشغول قدم زدن در اطراف هستید، اسم گربه تان را صدا زده و خوراک یا ظرف غذای مورد علاقه اش را با صدای بلند تکان دهید. بسیاری از گربه ها با غذا برانگیخته می شوند و ممکن است با شنیدن صدای تکان خوردن ظرف یا کیسه غذا، به سمت شما بیایند! بیشتر گربه ها در فاصله 500 متری خانه یا محلی پیدا می شوند که برای اولین بار از آنجا فرار کرده اند. بنابراین جستجوی کامل مکان و نواحی نزدیک، یکی از بهترین گام های ابتدایی برای یافتن حیوان خانگی تان به شمار می رود.

3- از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

اگر در جستجوی اطراف منزلتان ناموفق بودید، به رسانه های اجتماعی مراجعه کنید. بسیاری از وب سایت ها و برنامه ها در انتشار سریع این خبر و رسیدن مجدد حیوانات خانگی گمشده به صاحبانشان بسیار ارزشمند هستند. Nextdoor برنامه ای است که شما را به همسایگان نزدیکتان در یک شبکه اجتماعی پیوند می دهد که در آن می توانید اطلاعاتتان را به اشتراک گذاشته و اطلاعیه های مربوطه را ارسال کنید. فیس بوک و اینستاگرام نیز گروه هایی دارند که به حیوانات خانگی گم شده اختصاص داده شده اند.

مواردی از این قبیل را به اشتراک بگذارید: عکس های واضح و جدید و یا هر گونه اطلاعات دیگری مانند وضعیت سلامتی (آیا حیوان خانگی تان به داروهای روزانه نیاز دارد؟)، رفتار (گربه شما پرخاشگر است یا دوستانه؟) و اگر کسی حیوان خانگی تان را ببیند چه کاری باید انجام دهد. به سازمان های امداد و نجات محلی، پناهگاه ها، بیمارستان های دامپزشکی، و همچنین در حساب شخصی خودتان در رسانه های اجتماعی نیز این مطلب را اعلام کنید.

4- چند تماس بگیرید

درحالی که اینترنت و برنامه ها برای یافتن حیوانات خانگی گمشده، روند بازی را تغییر می دهند اما استفاده از تکنیک های “مدرسه قدیمی” همچنان حیاتی است. با پناهگاه های محلی، دفاتر دامپزشکی، جوامع انسانی، ایستگاه های پلیس، و نهادهای کنترل حیوانات تماس بگیرید تا به آن ها نیز هشدار دهید.

5- پوسترها را بخوبی در معرض دید قرار دهید

منطقه محل زندگی تان را از پوسترها و تابلوهای نئونی روشن با فونت های سیاه، پررنگ، خوانا و عکس واضحی از گربه تان پر کنید. این مطلب را در نظر داشته باشید که برای بازگشت ایمن حیوان خانگی تان به منزل، جایزه و پاداش تعیین کنید. پوسترها و بروشورهایتان را در مناطق پرتردد قرار دهید تا حتی الامکان افراد بیشتری بتوانند آن ها را ببینند.

6- اطلاعات ریزتراشه مربوط به گربه تان را به روز نمایید

اگر اطلاعات حیوان خانگی تان در ریزتراشه ثبت شده است، اطلاعات تماس تان را با ارائه دهنده حیوان خانگی به روز نمایید. بسیاری از شرکت های سازنده ریزتراشه حتی منابعی از جمله ابزار کمک به دامپزشکان و اسامی پناهگاه های محلی را برای حیوانات خانگی گمشده دارند.

7- یک تله ایمن و بی خطر تهیه کنید

یک تله ایمن خریده، اجاره نموده، و یا قرض بگیرید تا آن را در نزدیکی خانه یا اطراف آخرین مکان شناخته شده ای قرار دهید که گربه تان در آنجا دیده شده است. یکی از این تله ها، به Have-A-Heart معروف است که به شما امکان می دهد غذا و آب را به عنوان “طعمه” قرار دهید. هنگامی که حیوان به داخل تله حرکت می کند، تله بدون هیچ گونه آسیب رسانی به حیوان بسته می شود. این روش می تواند منجربه به دام انداختن حیات وحشی نیز شود. پس خیلی احتیاط کنید!

8- چیزهای مربوط به گربه تان را بیرون از خانه بگذارید

این موضوع را مد نظر داشته باشید که جعبه بازی و استراحت گربه، اسباب بازی های مورد علاقه، تخت، و هر چیز مرتبط با گربه تان را در بیرون از خانه قرار دهید تا حیوان را به بازگشت ترغیب نمایید.

9- یک دوربین امنیتی یا دوربین کنترل حیوانات وحشی را امتحان کنید

گربه ها در مخفی شدن، بسیار خوب هستند. استفاده از دوربین کنترل حیوانات وحشی یا دوربین امنیتی می تواند برای تعیین این موضوع مفید و سودمند باشد که گربه تان هنوز در منطقه مورد نظر است یا خیر و همچنین بهترین مکان ها برای یافتن حیوان یا تله گذاری را نیز مشخص می کند.

10- یک کارآگاه مخصوص حیوانات خانگی استخدام کنید

وقتی همه طرح و برنامه ها شکست خورد، استخدام یک کارآگاه حیوانات خانگی را مد نظر قرار دهید. این کار فقط مختص سینما نیست! آژانس های زیادی وجود دارند که در یافتن گربه گمشده به شما کمک می کنند. آن ها حتی ممکن است از سگ جستجوگر و سگ امدادی برای ردیابی بوی حیوان نیز استفاده کنند. هرگز امیدتان را از دست ندهید! به پناهگاه ها و بیمارستان های دامپزشکی زنگ بزنید. اطلاعات را در رسانه های اجتماعی به روز نموده و یا پوسترهایتان را به رنگ های متفاوت تغییر دهید تا باعث جلب توجه بیشتری شوید. اجازه دهید مردم بدانند که شما همچنان به دنبال گربه تان هستید و تسلیم نمی شوید.

آیا گربه راه خانه را پیدا می کند؟

متأسفانه تمامی گربه های گمشده راه خانه را پیدا نمی کنند و به خانه بر نمی گردند اما کمی بیش از 60 درصد آن ها مجدداً به آغوش صاحبانشان باز می گردند. مطالعه ای در سال 2018 نشان داد یک سوم گربه های گمشده در هفته اول راه خانه را پیدا می کنند. این عدد بعد از حدود 2 تا 3 ماه از زمان گم شدن به 60-50% افزایش می یابد. با گذشت زمان، شانس بازگشت موفقیت آمیز حیوان نیز کاهش می یابد. اما با این حال تسلیم نشوید! برخی از حیوانات خانگی سال ها بعد به نزد صاحبانشان باز می گردند.

در صورت پیدا کردن گربه تان، چه کاری باید انجام دهید

منوط به وضعیت و مدت زمان گم شدن حیوان خانگی، اکثر دامپزشکان توصیه می کنند که حداقل آن ها را از نظر فیزیکی مورد معاینه و بررسی قرار دهید. همراه با دامپزشک تان، گربه را از نظر وجود کک، کنه، بریدگی، گاز گرفتگی، زخم، و هر چیز غیرعادی دیگری به دقت بررسی نمایید. دامپزشک شما وزن و وضعیت بدن حیوان را بررسی می کند و ممکن است به منظور ارزیابی هیدراتاسیون و عملکرد سایر اندام ها، آزمایش خون را توصیه نماید.

اگر حیوان خانگی تان روی درخت، پشت بام، و یا در مکان های غیرقابل دسترس دیگری گیر کرده، ممکن است لازم باشد با دستگاه هایی مانند آتش نشانی یا اداره کنترل حیوانات برای گرفتن کمک تماس بگیرید. حتی اگر گربه ای به دام افتاده باشد، بخش خدمات مربوط به حیات وحش نیز ممکن است کمک رسان باشد.

در صورت برخورد با یک حیوان خانگی به دام افتاده و در عین حال قابل دسترسی، ممکن است بتوانید از وازلین یا روان کننده های مشابه (با احتیاط در اطراف چشم و دهان) استفاده کنید تا به حیوان کمک کنید از وضعیت گیر کرده اش خلاص شود. با پوشاندن چشمان، حرف زدن آهسته، یا نوازش ملایم حیوان خانگی تان؛ آن را آرام نگه دارید. خودتان را در برابر احتمال گاز گرفتگی یا خراشیدگی ناخواسته توسط حیوان محافظت کنید. در صورت نیاز از دستکش های ضخیم، پوزه بند، و پتو برای محافظت خودتان استفاده کنید و یا برای در امان ماندن از آسیب، با افراد یا دستگاه های ذیربط تماس بگیرید.

جلوگیری از فرار گربه و گمشدن مجدد گربه

بنابراین صاحبان حیوانات خانگی برای جلوگیری از بروز این اتفاق چه کاری می توانند انجام دهند؟ داشتن یک برنامه اضطراری، نقطه شروع عالی است. اگر گربه تان ریزتراشه ندارد، با دامپزشک خود در خصوص این وسیله ساده ولی احتمالاً کاربردی و نجات دهنده، صحبت کنید.

ریزتراشه ها ارزان هستند و در اکثر گربه ها براحتی طی یک عمل جراحی معمولی قرار داده می شوند. ریزتراشه خود را در شرکت ثبت کنید تا اگر گربه تان گم شد، اطلاعات مربوط به حیوان در پرونده موجود باشد. مراقب موقعیت هایی باشید که می تواند باعث فرار گربه تان شوند. صداهای بلندی همچون آتش بازی، رعد و برق، یا مهمانی های پر سر و صدا می توانند باعث ایجاد اضطراب و وحشت در حیوانات خانگی شوند.

اگر وقوع این اتفاقات را پیش بینی می کنید، گربه تان را در مکانی ایمن و ساکت نگه دارید تا زمانی که تهدید مورد نظر به پایان برسد. در نهایت در نظر داشته باشید که برای آن ها قلاده ای با برچسب شناسه حاوی اطلاعات تماس خودتان تهیه کنید. حتی چندین دستگاه ردیابی حیوانات خانگی نیز وجود دارد که می توانید روی قلاده حیوان خانگی تان نصب کنید که به شما این امکان را می دهد همیشه موقعیت مکانی اش را کنترل کنید.

امیدوارم هرگز در موقعیت گم کردن گربه خانگی تان قرار نگیرید. اگر هم این چنین حادثه ای رخ داد، بیاد داشته باشید که وحشت نکنید. بهترین فرصت برای یافتن مجدد حیوان خانگی تان این است که سریع عمل کنید. از دوستان، همسایگان، و اعضای خانواده کمک بگیرید. درحالیکه همه حیوانات خانگی به خانه باز نمی گردند ولی اگر هر چه سریع تر وارد عمل شده و شبکه جستجویتان را گسترده تر نمایید، احتمال اینکه دوست پشمالویتان را دوباره در آغوش بگیرید، بیشتر می شود.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 5 میانگین: 3.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *