نگهداری از گربه

ساکت کردن گربه | چگونه گربه را ساکت کنیم؟

ساکت کردن گربه

گربه حیوان بسیار باهوشی است و تغییرات ایجاد شده را به خوبی احساس می کند و برخی از این تغییرات می توانند باعث ایجاد اضطراب و استرس گربه شوند و آرامش این حیوان خانگی را بر هم زنند؛ پس لازم و ضروری است که برخی روش های ساکت کردن گربه را بدانیم. اگر شما هم برایتان سوال است که چگونه گربه را ساکت کنیم، تا انتهای این مطلب با پت شاپ پتیسما همراه باشید.
برخی فکر می کنند که با فریاد زدن سر گربه و یا پرت کردن چیزی به سمت او می توانند به سر و صدای گربه را پایان دهند و او را آرام کنند؛ شاید برخی مواقع کارساز باشد، ولی نحوه ساکت کردن گربه این گونه نیست.
قبل از اینکه روش های نحوه ساکت کردن گربه را بدانیم لازم است که با برخی از دلایل سروصدا کردن و ناآرامی های گربه آشنا شویم:
1. مهم ترین دلیل ناآرامی گربه می تواند جلبه توجه کردن باشد. ( ممکن است غذایی دیده باشد و یا بویی به مشامش خورده باشد)
2. گاهی ممکن است که گربه مانند نوزاد انسان نیاز به غذا و یا آب داشته باشد. گاهی از صاحب شان می خواهند که دربی را به رویشان باز کنند و یا سردشان است و یا دلایل بسیار زیاد دیگری که مالک گربه بهتر می تواند با توجه به شرایط محیط حدس بزند و در جهت رفع آن نیاز، اقدامات لازم را انجام دهد.
3. گاهی برخی میو کردن ها نشان دهنده ی بیماری است، البته اگر طولانی و غیر قابل کنترل باشد، در چنین مواقعی باید به دامپزشک مراجعه کرد.
4. برخی میو کردن ها به دلیل شکایت از وضعیت گربه است و یا گاهی نیز نشان دهنده ی این است که گربه گرسنه است و یا هنوز سیر نشده است.
5. دلایل متعددی دیگری نیز وجود دارد مانند، احساس تنهایی، اضطراب، جفت گیری، پیری، استرس، عصبانیت، صدمه دیدن و …..

اقدامات لازم برای ساکت کردن گربه

  • بیشتر از آنکه سرو صدا و ناراحتی گربه، شما را آزار می دهد، برای سلامتی خود او نیز مضر است؛ پس حتما به دنبال درمان و راه چاره برای ساکت کردن گربه باشید.
    قبل از هر چیزی لازم است گربه را آموزش دهید که تا ساکت ننشیند، به درخواست او پاسخ نخواهید داد و توجهی به او نخواهید داشت؛ شما می توانید غذا را به گربه نشان دهید و منتظر بمانید تا گربه بنشیند و آنگاه غذا را در اختیار گربه قرار دهید، به این ترتیب با چند بار تکرار به این مهم خواهید رسید و بیشتر مواقع از میو کردن گربه برای غذا رهایی خواهید یافت.
    برای گربه خانگی حتما یک اسباب بازی دست ساز تهیه کنید؛ زیرا گربه خانگی تحرکی ندارد و برای تامین غذای روزانه اش دیگر نیازی به چنگ زدن و شکار رفتن ندارد، بنابراین ممکن است سرو صدا و ناراحتی و نا آرامی او به دلیل کم تحرکی او باشد. اسباب بازی میتواند یک گلوله کاغذی، بافتنی، نخ و … باشد.
  • روش دیگر نحوه ساکت کردن گربه این است که وقت بیشتری را به او اختصاص دهید و با او بازی کنید و با این روش اضطرابش را کاهش دهید، گربه را بلند کنید و در دستان تان قرار دهید، اگر به نیازش پاسخ داده باشید حتما ساکت میشود.
  • ممکن است بی قراری گربه به دلیل این باشد که از آنچه که در ذات اوست دور شده است؛ پس محیط را طوری هماهنگ کنید که گربه برای به دست آوردن غذایش مجبور شود از جایی بالا برود و یا بپرد. از طرفی چون که وعده های غذایی گربه زیاد است و در هر وعده میزان کمی غذا می خورد، پس ممکن است سر و صدا کردنش به دلیل گرسنگی باشد بنابراین در چندین مکان برایش ظرف غذا و آب قرار دهید.
  • راه دیگر نحوه ساکت کردن گربه، استفاده از آرامش بخش های طبیعی است، مانند؛

1- علف گربه: گیاهی است با برگ های قلبی شکل، با گل های کوچک و عطر و بوی نعناع. دم کرده ی این گیاه می تواند باعث آرامش و سرخوشی گربه شود؛ ولی بوی تند نعنایی این گیاه ممکن است نتیجه برعکس بدهد.
2- گیاه کاوا کاوا: این گیاه را طبق دستور دامپزشک استفاده کنید؛ زیرا می تواند برای کبد گربه خطر ساز باشد.
3-  گیاه سنبل الطیب: ریشه ی این گیاه به آسانی می تواند باعث آرامش و کاهش اضطراب گربه شود.

  • گاهی برخی ناآرامی های گربه به دلیل کر شدن و یا کور شدن می باشد، به خصوص اگر گربه در تاریکی شب زیاد سر و صدا می کند؛ در چنین وضعیتی با دامپزشک در میان بگذارید.
  • اگر با هیچ روشی نتوانستید موفق به ساکت کردن گربه شوید حتما او را به دامپزشک نشان دهید.
به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 6 میانگین: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *