نگهداری از سگ

آیا آووکادو برای سگ ها سمی است؟

آووکادو برای سگ ها

وقتی متوجه می شوید چه اتفاقی افتاده، ته دلتان خالی می شود. یک لحظه موقع برش زدن آووکادو  از سگت تان غافل می شوید و متوجه می شوید که او آووکادو خورده است. آیا آووکادو برای سگ ها سمی است؟ آیا باید او را مستقیماً به درمانگاه اورژانس ببرید؟ آرام باشید و نفس عمیق بکشید. این احتمال وجود دارد که توله سگ تان مشکلی نداشته باشد.

در این مطلب به آووکادو خوردن سگ ها پرداخته ایم و پاسخ به این سوال که آیا سگ ها می توانند آووکادو بخورند؟ برای اطلاع از مواد غذایی ممنوعه برای سگ ها به مطلبی که در این مورد نوشته ایم مراجعه کنید.

اگر سگ من آووکادو بخورد، اشکالی ندارد؟

گوشت میوه آووکادو برای سگ ها سمی نیست اما سایر قسمت هایش می تواند مضر باشد.

هسته آووکادو برای سگ ها 

وقتی آووکادو و سگ با یکدیگر ترکیب شوند یعنی وقتی به حیوان، آووکادو بدهید؛ خطری بوجود می آید. اما این خطر با پوست یا گوشت میوه ارتباطی ندارد. در واقع مشکل به هسته آن مربوط می شود! هسته آووکادو بخوبی در دستگاه روده سگ هضم نمی شود و ممکن است باعث انسداد معده یا روده گردد.

هنگامی که سگ آووکادو بخورد، اگر سیستم حیوان قادر به فرآوری و هضم هسته نباشد، آن وقت در قسمتی از مجاری روده گیر می کند. در صورت وقوع این اتفاق، تنها راه درمان، ورود به داخل شکم حیوان است که با جراحی می توان این هسته را برداشت. درست مثل اینکه یک سنگ، توپ لاستیکی، یا هر جسم غیرقابل هضم دیگری داخل معده حیوان باشد.

برگ، پوست، و پوست درخت آووکادو

سم شناخته شده در آووکادو با نام “پرسین” معروف است. پرسین یک ترکیب طبیعی ضدقارچی است که می تواند در گیاه آووکادو تولید شود. سطوح پرسین میان انواع مختلف آووکادو نسبت به سایر عوامل خارجی، متفاوت است. این ماده در برگ ها، پوست، دانه ها، و میوه آووکادو وجود دارد.

سگ ها و گربه ها در برابر این سم حساس بنظر نمی رسند اگرچه حیوانات دیگر مطمئناً به آن حساس هستند. خوردن مقادیر زیاد پرسین ممکن است معده سگ را آزار دهد اما بروز این مشکل نیازمند خوردن حجم زیادی از برگ، پوست، یا پوست درخت این میوه است. اگرچه سگ ها آن قدر احمق هستند که هسته ها را بخورند، اما سگ های زیادی نمی نشینند تا فقط برگ های آووکادو را بخورند!

باقیمانده آووکادو

علیرغم این واقعیت که سمیت شناخته شده ای برای سگ ها وجود ندارد، ولی می دانیم سگ های حساس می توانند به پانکراتیت مبتلا شوند حتی اگر فقط مقدار کمی از باقیمانده آووکادو را بخورند. پانکراتیت، همان التهاب اندام گوارشی یا التهاب پانکراس است. در برخی موارد، این وضعیت حتی می تواند کشنده باشد.

بنابراین به عنوان یک قاعده و قانون، من در واقع تغذیه آووکادو را به سگ ها توصیه نمی کنم. اگر حیوان خانگی تان باقیمانده یک آووکادو را می خورد، بهتر است 24 الی 48 ساعت آن را زیر نظر داشته باشید و هرگونه استفراغ، اسهال، یا علائم ناراحتی شکمی را سریعاً به دامپزشک تان گزارش دهید.

درحالی که آووکادو فواید زیادی از جمله ویتامین ها، اسیدهای چرب، و آنتی اکسیدان ها را برای سلامتی دارد اما این فواید را همچنین می توان با تغذیه توسط سایر غذاها و خوراک هایی بدست آورد که چربی کمتری داشته و خطر ایجاد پانکراتیت را ندارند.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *