نگهداری از سگ

گلابی برای سگ ها | آیا سگ ها می توانند گلابی بخورند؟

گلابی برای سگ ها | آیا سگ ها می توانند گلابی بخورند؟

برخی مواد غذایی برای سگ ها مضر هستند. اما آیا گلابی هم جزو میوه ها و سبزی های ممنوعه برای سگ ها است یا خیر؟ این مطلب را تا انتها بخوانید تا بدانید گلابی برای سگ مفید است یا مضر. در پاسخ به این سوال که آیا سگ ها می توانند گلابی بخورند، نظر دامپزشکان متخصص را جویا شده ایم.

 

آیا سگ ها می توانند گلابی را با خیال راحت بخورند؟

رنه اشمید، DVM، DABVT، DABT، سم شناس دامپزشکی که با Pet Poison Helpline کار می کند، می گوید: “گلابی خوب است.” احتمالاً می توانید بزرگترین مشکل گلابی را حدس بزنید: وجود هسته. داخل گلابی، حفره بزرگ و سختی مانند میوه آووکادو وجود ندارد اما مرکز فیبری و سفت تری دارد که دانه ها در آن قرار می گیرند. پس این میوه را به سگ تان ندهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را از دست ندهید. آیا آووکادو برای سگ ها مضر است؟

او همچنین هشدار می دهد: “این هسته می تواند باعث انسداد جسم خارجی شود. و اگر بطور کامل بلعیده شود نیز می تواند باعث انسداد و گرفتگی در داخل روده شود.” جدا از بحث حفره داخل این میوه، سگ شما می تواند از گلابی بارتلت اصلی فروشگاه مواد غذایی و همچنین انواع گلابی های کُره ای یا آسیایی لذت ببرد. مانند سایر غذاهای ایمن برای سگ سانان، این میوه خاص هیچ گونه نگرانی از منظر سمی بودن و یا مسمومیت ندارد.

آیا گلابی خوردن سگ برای او مفید است؟

لیزا ویت متخصص تغذیه دامپزشکی، DVM، DACVN، مشغول در بیمارستان تخصصی حیوانات متروپولیتن در لس آنجلس کالیفرنیا می گوید گلابی برای سگ ها سمی نیست اما الزاماً نمی تواند بخش حیاتی از غذای سگ را شامل شود. ویت به Daily Paws می گوید: “دادن گلابی به عنوان خوراکی به حیوان، هیچ فایده ای از نظر تغذیه ای ندارد بجز اینکه یک راه سرگرم کننده برای به اشتراک گذاری یک میان وعده با توله سگ تان می باشد.”

البته که گلابی بدیل وجود قند، خوشمزه است. بنابراین ویت همچنین توصیه می کند اگر سگ شما دیابت دارد، از تغذیه با گلابی دوری کنید. اگر نگران این موضوع هستید چگونه شرایط پزشکی زمینه ای ممکن است رژیم غذایی و انتخاب های خوراکی حیوان خانگی تان را هدایت کند، با دامپزشک تان در این خصوص مشورت کنید. و اگر فکر می کنید حیوان خانگی تان چیزی را باعجله یا بطور ناقص خورده و یا علائم مسمومیت را نشان می دهد، با دامپزشک یا خط تلفنی ضروری مسمومیت تماس بگیرید.

آیا سگ ها می توانند گلابی کنسرو شده بخورند؟

کنسرو گلابی چه به صورت شربت و یا فقط به شکل مقداری آب گلابی، برای سگ غیرسمی است. اما شربت قندی ممکن است کالری هایی را اضافه کند که سگ به آن ها نیاز ندارد یا ممکن است باعث ناراحتی دستگاه گوارش حیوان شود. سگ تان را به سمت مصرف گلابی تازه هدایت کنید اما از دادن یک یا دو تکه گلابی کنسروی به حیوان، نترسید.

چگونه با خیال راحت به سگ مان گلابی بدهیم؟

با رعایت حد اعتدال در دادن برخی میوه ها و مکمل ها، آن وقت میوه های زیادی وجود دارد که سگ ها می توانند بخورند. و گلابی نیز یکی از اعضای این لیست است. فقط مطمئن شوید طبق توصیه های ویت و اشمید، هر میوه را به صورت ایمن و بی خطر برای حیوان خانگی عزیزتان تهیه کرده و در اختیارش می گذارید.

اشمید می گوید: هسته گلابی های بزرگتر نسبت به گلابی های کوچکتر، خطر انسداد بیشتری دارد. و منوط به اینکه گلابی چقدر رسیده باشد، ممکن است هسته آن در مقایسه با گلابی های کمتر رسیده، نرم تر باشد و در نتیجه براحتی شکسته و خرد می شود. برای بروز کمترین احتمال ناراحتی در شکم؛ پوست، ساقه، هسته گلابی را به همراه دانه هایش جدا کنید و گلابی را به تکه های کوچک برش بزنید تا مانع بروز خفگی شوید که ممکن است در صورت خوردن یک میان وعده خوشمزه ایجاد شود که برای گلوی سگ تان، بزرگ است.
بنا به گفته ویت، لازم نیست زیاد راجع به گلابی فکر کنید.
ویت می گوید “قاعده کلی من برای مردم، غذاها، خوراکی ها بدین صورت است که اگر برای سگ ها غیرسمی باشد و هیچ گونه منع پزشکی هم وجود نداشته باشد (مانند غذاهای پرپروتئین برای بیماران کلیوی یا غذاهای پرچرب برای سگ های مبتلا به پانکراتیت)؛ آن وقت اشکالی ندارد که گلابی در حد اعتدال مصرف شود.” ویت و بسیاری از دامپزشکان توصیه می کنند گلابی یا هر خوراکی دیگری نباید بیشتر از 10 درصد کالری روزانه سگ تان را تشکیل دهد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *