نگهداری از سگ

هلو برای سگ | آیا سگ ها می توانند هلو بخورند؟

هلو برای سگ

آیا سگ ها می توانند هلو بخورند؟ پاسخ این است که بله، سگ ها می توانند هلو بخورند اما فقط زمانی که این میوه بدرستی و در مقادیر متوسط عرضه شود. اگرچه این میوه مملو از مواد مغذی است که باعث می شود هلو برای سگ و سلامتی او مفید باشد، اما مصرف زیادی این میوه نیز می تواند باعث اسهال و ناراحتی معده شود. هسته های درون میوه همچنین می توانند خطر خفگی ایجاد کنند یا باعث انسداد روده شوند. بنابراین باید خیلی مراقب باشید. مطلب میوه های ممنوعه برای سگ ها را بخوانید تا بدانید در چه شرایطی هلو برای سگ ممنوع است.

5 فایده هلو برای سگ ها

هلو فواید بسیاری برای سلامتی دارد که سگ ها می توانند همانند انسان ها، از خوردنش بهره و لذت ببرند. در اینجا به برخی از مهمترین فواید هلو اشاره می کنیم:

 • ویتامین ها و مواد معدنی: این میوه های محبوب تابستانی سرشار از ویتامین A، C، و E هستند. ویتامین A برای حفظ سلامت پوست ضروری است درحالیکه ویتامین C سیستم ایمنی را تقویت می کند.
 • ویتامین E یکی از مکانیسم های دفاعی توله سگ تان در برابر آسیب اکسیداتیو بوده و همچنین برای سوخت و ساز چربی و عملکرد سلولی نیز ضروری است. کمبود ویتامین E می تواند منجربه تحلیل عضلانی و زوال چشم و همچنین مشکلات تولیدمثلی شود. علاوه بر این ویتامین ها، هلو دارای مواد معدنی دیگری مانند منگنز، فسفر، پتاسیم، و مس نیز می باشد.
 • پیشگیری از بیماری. هلو مملو از آنتی اکسیدان هایی است که به دفاع از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد مضر کمک می کند و از بدن در برابر سرطان نیز محافظت می نماید.
 • سلامت دستگاه گوارش. هلو دارای فیبر غذایی بالایی است که به هضم غذای سگ کمک نموده و احتمال یبوست را در سگ ها کاهش می دهد.
 • سلامت قلب. هلو منبع خوبی از پتاسیم است که بدن با حذف سدیم اضافی و کاهش تنش در دیواره رگ های خونی، از آن برای تنظیم فشار خون استفاده می کند. هلو همچنین می تواند سلامت قلب سگ شما را با اتصال کلسترول و اسیدهای صفراوی، بهبود بخشد.

چه زمانی هلو برای سگ ها مضر است؟

سگ ها برای رسیدن به یک رژیم غذایی متعادل، نیازی به خوردن میوه ندارند اما چند تکه هلو، یک خوراکی کاملاً ایمن و خوشمزه است که بسیاری از سگ ها از خوردنش لذت می برند. با این حال قوانینی وجود دارد که صاحبان حیوان خانگی باید از آن ها پیروی کنند تا مطمئن شوند هلو به صورت ایمن توسط حیوان مصرف می شود.

 •  از دادن هلوی کامل به دوست پشمالوی چهارپایتان خودداری نمایید. این میوه های شیرین سرشار از قندهای طبیعی و کاملاً اسیدی هستند یعنی اینکه 2 الی 3 برش از آن کافی است.
 • هلو بدلیل محتوای قند بالا نسبت به برخی میوه ها، کالری بیشتری دارد. یک هلوی تازه حاوی حدود 8 درصد شکر است و یک فنجان هلوی ورقه ورقه حدود 60 کالری و 13 گرم شکر دارد. خوردن زیاد این میوه می تواند باعث ناراحتی معده و افزایش خطر چاقی در سگ ها شود.
 • سعی کنید فقط هلوهای ارگانیک را به حیوانات خانگی بدهید. میوه های غیرارگانیک با آفت کش هایی همراه می شوند که براحتی می توانند در پوست نازک بیرونی آن ها نفوذ کنند. بهرحال صرف نظر از اینکه به سگ تان هلوی ارگانیک یا غیرارگانیک می دهید، حتماً آن ها را قبل از دادن به حیوان خانگی تان، خوب بشویید.
 • قبل از دادن هلو به بهترین دوست پشمالویتان، حتماً این میوه را از لحاظ وجود کپک بررسی کنید. میوه های کپک زده می توانند باعث ناراحتی گوارشی، نارسایی کبد، یا حتی تشنج شوند. همچنین میوه های فاسد، بتدریج تخمیر شده و شکر را به الکل تبدیل می کنند. حتی مقادیر کم الکل نه تنها در نوشیدنی ها بلکه در خمیر نان خام، شربت ها، و میوه های فاسد نیز می تواند حاوی موادی باشد که برای حیوان سمی هستند.

هسته هلو برای سگ مضر است؟

برخلاف سگی که دانه های هندوانه می خورد، میوه های هسته داری مانند آلو، زردآلو، گیلاس، و هلو می توانند برای توله سگ شما مضر باشند. هسته ها نه تنها خطر خفگی دارند بلکه (که سنگ هلو نیز نامیده می شود) حاوی آمیگدالین نیز هستند که ترکیب سیانوژنیک سمی می باشد که ممکن است در مقادیر زیاد، باعث بروز مشکلات سلامتی شود. البته برای ایجاد مشکلات جدی، به مقداری بیشتر از یک هسته نیاز است اما همیشه ایمن و بی خطر بودن مصرف این میوه بهتر از تأسف خوردن بعد از است. آمیگدالین در برگ و ساقه هلو نیز وجود دارد.
اگر سگ تان این قسمت های میوه را خورد، حیوان را بطور دقیق تحت نظر بگیرید تا ببینید آیا تغییری در رفتارش بوجود می آید یا خیر.

اگر حیوان علائم زیر مرتبط با مسمویت با سیانید را از خود نشان داد، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید:

 • کاهش اشتها
 • درد شکم
 • اسهال
 • گشادی مردمک ها
 • مشکل در تنفس
 • تنگی نفس
 • استفراغ
 • بی حالی
 • نفس نفس زدن شدید
 • قی
 • لثه های ملتهب و قرمز

وسط سخت این میوه همچنین می تواند به دندان های سگ تان آسیب برساند یا آن ها را بشکند و باعث مشکلات دردناکی بر سیستم عصبی حیوان شود و همچنین اینکه بافت تیز و سفت هسته ها می تواند به پوشش داخل گلو و معده آسیب برساند. در نهایت هسته های بلعیده شده می تواند باعث انسداد روده شود که برای برداشتن آن ها، به جراحی نیاز است.

نکته: حوادثی همچون مورد فوق، با یک طرح بیمه ای حیوانات خانگی، تحت پوشش قرار می گیرند. داشتن بیمه حیوان خانگی قبل از تشخیص این مورد می تواند بطور قابل توجهی در کاهش هزینه های غیرمنتظره برای جراحی اضطراری، کمک نماید.

آیا سگ ها می توانند ماست هلو بخورند؟

ماست هلو که از فروشگاه خریداری می شود، معمولاً حاوی طعم دهنده های مصنوعی و مواد نگهدارنده است که می تواند برای سگ تان مضر باشد. هر نوع ماست می تواند برای سگ هایی مشکل ساز باشد که قدرت تحمل و یا به عبارتی، توانایی هضم لاکتوز را ندارند. اگر می خواهید به سگ تان ماست هلو بدهید، بهترین گزینه این است که خودتان آن را از ترکیب ماست ساده با هلوهای ارگانیک تهیه نمایید. حتماً ابتدا کمی ماست به حیوان خانگی تان بدهید تا ببینید آیا بدنش می تواند آن را هضم کند یا خیر. اگر ناآرام بنظر می رسد، بهتر است اصلاً هیچ نوع ماستی به حیوان ندهید. اگر همه چیز خوب بنظر می رسد و تصمیم دارید که ماست هلو به توله سگ تان بدهید، همچنان باید مطمئن شوید که مقدار آن به صورت حداقل است و بر سلامت حیوان تأثیری نمی گذارد.

آیا سگ ها می توانند مربای هلو بخورند؟

دادن مربا به سگ ها می تواند دردسرساز باشد. مرباهای فرآوری شده معمولاً قند زیادی دارند که می توانند باعث ناراحتی معده شوند. قند مفرط در طول زمان همچنین می تواند باعث دیابت، چاقی، و پوسیدگی دندان های حیوان خانگی تان گردد. علاوه بر این، برخی از مرباها حاوی شیرین کننده های مصنوعی مانند زایلیتول هستند که می تواند برای سگ ها بسیار سمی باشد.

اماده سازی هلو برای سگ

اگر می خواهید مقداری هلو به دوست چهارپایتان بدهید، قانون 10% توصیه شده توسط دامپزشکان را اِعمال کنید: خوراکی ها از جمله میوه ها و سبزیجات نمی توانند بیش از 10% از کالری رژیم غذایی حیوان خانگی تان را تشکیل دهند.
مطمئن شوید هلوها فاقد کپک و پوسیدگی هستند. آن ها را کاملاً شسته، به تکه های کوچکتر برش زده، و هسته ها، برگ ها، و ساقه ها را از گوشت آن جدا کنید. اگر می خواهید در این زمینه خلاق تر باشید، در اینجا چند ایده برای کمک وجود دارد:

 • می توانید به منظور تهیه یک خوراکی شیرین برای سگ تان، تکه های هلو را با سایر میوه های بی خطری همچون موز و سیب مخلوط نمایید.
 • هلوهای منجمد نیز بویژه در روزهای تابستان، یک خوراکی باطراوت برای حیوان محسوب می شوند.
 • هلوهای تکه تکه و خرد شده و یک قاشق چایخوری کره بادام زمینی کاملاً طبیعی را به بلغور جو دوسر سگ تان اضافه کنید.
 • چند تکه هلو را به مکعب های کوچک خرد نموده و با مقداری ماست یونانی ساده ترکیب نمایید (اگر سگ شما نسبت به لاکتوز مقاوم است). این مخلوط را در یک قالب یخ ریخته و داخل فریزر قرار دهید. این خوراکی در روزهای گرم به عنوان یک میان وعده خنک مصرف می شود.
 • بیسکویت هلو درست کنید. یک هلو را حدود یک دقیقه بجوشانید، سپس آن را در یک ظرف یخ خنک کنید. هسته و پوست را بردارید و میوه را مخلوط کنید تا یکدست شود. ¼ فنجان هلوی مخلوط شده را با یک فنجان آرد گندم کامل، کمی دارچین، و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. مایه را ورز دهید تا به شکل خمیر در آید. سپس آن را پهن کرده و به شکل های مختلف برش بزنید. در مرحله آخر، در دمای 350 درجه حدود 20 دقیقه بپزید.

توجه: هلوهای نگهداری شده از قبل یا هلوی کنسرو شده را به توله سگ تان ندهید. این گونه مواد سرشار از قندهای افزوده بوده و حاوی مواد نگهدارنده هستند که هر دو می توانند باعث ایجاد ناراحتی معده در حیوان شوند.

همیشه باید قبل از دادن هر نوع غذای انسان ها به سگ تان، با دامپزشک صحبت کنید. برخی از شرایط سلامتی ممکن است با مصرف هلو یا سایر غذاها و خوراکی ها بدتر شود. بنابراین بهتر است قبل از دادن آن ها به حیوان خانگی تان مطمئن شوید. دامپزشک می تواند به شما بگوید که در هر وعده، چند عدد هلو به سگ تان بدهید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *