نگهداری از گربه

دلایل بوی بد گربه ها | از بین بردن بوی بد گربه

بوی بد گربه

اگر از بوی بد گربه خود رنج می‌برید، این مطلب برای شما نوشته شده است. ما در این مطلب از پت شاپ آنلاین پتیسما انواع بوی بد گربه ها را بررسی کرده ایم و در نهایت راهکاری برای از بین بردن بوی بد گربه ها ارائه داده ایم. بهترین راه برای صاحبان حیوانات خانگی به منظور تشخیص اینکه چه چیزی باعث بوی بد گربه‌هایشان می شود، این است که روی ماهیت دقیق بو و قسمتی از بدن تمرکز کنند که بو از آنجا ناشی می شود. به عنوان مثال بررسی کنند که بوی بد از پوست گربه است یا بوی بد دهان گربه، بوی بد گوش گربه است یا بوی بد از انتهای بدن گربه به مشام می رسد.

یکی از راه هایی که می تواند به از بین بردن بوی بد دهان گربه تان کمک کند استفاده از غذای گربه دنتال رویال کنین است. با مراجعه به صفحه این محصول می توانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و برای خرید غذای گربه اقدام کنید.

غذای گربه دنتال رویال کنین

بوی بد دهان گربه نشانه چیست؟

دهان گربه سالم، بوی بد نمی دهد اما چیزهای اشتباه زیادی وجود دارند که ممکن است این وضعیت را تغییر دهند. بیماری های دندانی، شایع ترین علت بوی بد دهان گربه و بوی بد نفس گربه می باشند. تجمع پلاک و جرم روی دندان ها، ملتهب شدن لثه و جدا شدن از ساختار زیرین، و لق شدن دندان ها همگی محیط مناسبی را برای بوی بد دهان ایجاد می کنند.

غذای گربه در قسمت های غیرطبیعی لثه نفوذ کرده، در همان جا فاسد و پوسیده شده، عفونت های باکتریایی را شکل داده، و در نهایت بوی بد تولید می کند که این بود می تواند در محیط ناسالم تکثیر شود. بوی بد همچنین ممکن است در نتیجه گیر کردن و تجمع مواد خارجی در دهان، ضربه به بافت های دهان، و تومورهای دهانی ایجاد شود.

گاهی اوقات بیماری های داخلی بدن نیز باعث بوی غیرطبیعی در تنفس می شوند. مهمتر از همه، بیماری کلیوی می تواند منجربه بویی شبیه ادرار یا آمونیاک از دهان شود. دیابت شیرین ممکن است بوی شیرین یا میوه ای بوجود آورد یا وقتی وضعیت گربه بدتر شد نیز بویی شبیه به لاک ناخن ایجاد می کند. گربه های مبتلا به بیماری شدید کبدی یا انسداد روده ممکن است بویی شبیه مدفوع داشته باشند.

بوی بد پوست گربه

پوست یکی دیگر از منابع نسبتاً رایج بوی بد در گربه ها است. عفونت های پوستی اغلب در نتیجه سایر مشکلات بهداشتی زمینه ای مانند زخم ها، آلرژی ها، انگل ها، سرطان، اختلالات ایمنی، و اساساً هر چیزی ایجاد می شوند که مکانیسم های محافظتی طبیعی پوست را مختل می کنند.

عفونت های باکتریایی معمولاً بوی گندیده دارند اما منوط به نوع اندام زنده درگیر، ممکن است حتی بوی شیرینی را متوجه شوید. عفونت های مخمری معمولاً به عنوان بوی “کپک” توصیف می شوند. اگر گربه تان اغلب بدلیل زخم ناشی از گاز گرفتن گربه دیگری دچار ورم چرکی شده و سپس این آبسه پاره شود، احتمالاً متوجه بوی بسیار بدی خواهید شد که با تخلیه چرک همراه است.

خودنظافتی منظم یکی از دلایلی است که بوی کمتری از بدن حیوان متصاعد می شود. هنگامی که گربه ها بیمار بوده و یا بدلیل آرتروز یا چاقی، چندان انعطاف پذیر نیستند؛ نمی توانند خود را بخوبی نظافت کنند که این موضوع ممکن است پوششی چرب و نامرتب روی بدن حیوان ایجاد کند که بدبو است.

بوی بد گوش گربه

بیشتر عفونت های گوشی گربه ها نیز بوهایی مرتبط با خود را دارند. عفونت های مخمری با بوی معطر گاهی اوقات زمانی ایجاد می شوند که گربه دچار آلرژی یا شرایط دیگری است که متعاقباً محیط داخل گوش را به گونه ای تغییر می دهد که باعث رشد مخمر می شود.

عفونت های باکتریایی می توانند دلیل اصلی مشخصی نداشته باشند یا مرتبط با آلرژی، پولیپ، تومور، اجسام خارجی، و غیره باشند و همچنین مشروط به نوع خاصی از باکتری های درگیر، تمایل دارند بوی متعفن یا تا حدودی شیرین داشته باشند. وقتی گربه ها به کرم یا کنه گوش مبتلا می شوند، گوش هایشان معمولاً حاوی مواد تیره ای است که کمی شبیه دانه های قهوه بنظر می رسند و ممکن است دارای بوی بدی باشد.

بوی انتهای بدن حیوان

گربه های سالم آنقدر خود نظافتگر سخت گیری هستند که بندرت بوی ادرار یا مدفوع از انتهای بدنشان بیرون می آید مگر اینکه تازه از جعبه مدفوع گربه بیرون آمده باشند. اما زمانی که گربه ها نتوانند بطور عادی خود را تمیز کنند که معمولاً بدلیل آرتریت، چاقی، یا بیماری سیستمیک است؛ آن وقت این احتمال وجود دارد که وضعیت سلامتی شان تغییر کند. گربه ها و بویژه گربه های مو بلند در صورت ابتلا به اسهال می توانند مواد باقیمانده مدفوع را در خز اطراف انتهای بدنشان جمع کنند و اگر بوی شدید ادرار را از انتهای بدن گربه تان حس کردید، ممکن است بدلیل عفونت دستگاه ادراری باشد.

گربه‌ها دو غده مقعدی در دو طرف مقعدشان دارند که ماده ای با بوی مشک یا ماهی تولید می کند. در شرایط عادی، دارندگان حیوان خانگی بندرت از وجود این غدد آگاه هستند، اما اگر گربه تان ترسیده و یا هیجان زده شود، ممکن است محتویات درون این کیسه ها را آزاد کند. بوی حاصل می تواند واقعاً طاقت فرسا باشد اما تا زمانی که فقط بطور متناوب اتفاق می افتد، معمولاً طبیعی است. عفونت ها، تومورها، و سایر شرایط تأثیرگذار بر عملکرد غدد مقعد، می توانند منجربه ایجاد بوهای طولانی تری شوند.

از بین بردن بوی بد گربه

البته گربه ها گاهی اوقات به دلایل کاملاً مشخص و نسبتاً معمولی بو می دهند مثلاً بعد از خوردن یک قوطی غذای بسیار بدبو یا گردش در بیرون از خانه و جستجو داخل زباله ها. اما اگر براحتی نمی توانید منشأ بوی گربه تان را تشخیص دهید، آن وقت با دامپزشک تان قرار ملاقاتی بگذارید. دامپزشک با داشتن یک تاریخچه کامل از سلامت حیوان و البته انجام معاینه فیزیکی (از جمله نگاه دقیق به دهان، پوست، گوش، و عقب بدن گربه تان) شروع می کند و سپس باید بتواند به شما بگوید که منشأ بو کجاست، اقدامات بعدی برای تشخیص بو چیست، و چه درمانی باید برای رفع آن صورت گیرد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *