نگهداری از گربه

دلایل کاهش وزن گربه | چرا گربه ام وزن کم می‌کند؟

آیا گربه شما در حال کاهش وزن است؟ کاهش وزن گربه به صورت ناخواسته معمولاً نشانه وجود یک مشکل اساسی مربوط به سلامتی می باشد. بسیاری از صاحبان گربه فکر می کنند کاهش وزن برای گربه های مسن طبیعی است، اما این طور نیست. اگر به کاهش وزن غیرقابل توضیح در گربه خود پی بردید، مهم است دست به اقدامی بزنید. تا انتهای این مطلب با پتیسما همراه باشید تا به این سوال که چرا گربه وزن کم می کند پاسخ دهیم و راه هایی برای جلوگیری از کاهش وزن گربه به شما پیشنهاد دهیم.

از کجا بفهمیم گربه در حال کاهش وزن است؟

تشخیص این موضوع سخت است که آیا گربه شما واقعاً دچار کاهش وزن است یا خیر، مخصوصاً اگر این اتفاق بتدریج رخ دهد. اگر گربه شما موهای زیاد و یا قبلاً کمی اضافه وزن داشته، تشخیص اینکه چه زمانی کاهش وزن رخ داده نیز دشوارتر خواهد بود.

به منظور ارزیابی وضعیت بدن گربه خود، با نگاه کردن به بدنش از بالا شروع کنید. در یک وزن ایده آل، باید در ناحیه کمر کششی وجود داشته باشد که قابل توجه بوده اما شدید نباشد. در مرحله بعد، دستان خود را در طرفین بدن گربه بکشید. دنده ها باید با پوشش نازکی از چربی قابل لمس باشند. اگر دنده ها بسیار برجسته و قابل مشاهده هستند، گربه شما احتمالاً کم وزن است.

چه چیزی باعث کاهش وزن گربه ها می شود؟

در بسیاری از موارد گربه ها زمانی که به اندازه کافی غذا نمی خورند، دچار کاهش وزن می شوند. با این حال در برخی از بیماری ها با وجود دریافت غذای کافی، با کاهش وزن روبرو می شوند. مشروط به علت، کاهش وزن ممکن است همراه علائم دیگری از بیماری بروز پیدا کرده و یا بی علامت باشد. بسیاری از مشکلات سلامتی می توانند باعث کاهش وزن گربه ها شوند که برخی از آن ها جدی تر از بقیه اند.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یک بیماری نسبتاً شایع است که غالباً گربه های مسن را تحت تأثیر قرار می دهد. گربه های مبتلا به پرکاری تیروئید به دلیل بزرگ شدن غده تیروئید، هورمون تیروئیدی بیش از حد تولید می کنند. این بزرگ شدن معمولاً توسط یک تومور خوش خیم ایجاد می شود که روی تیروئید رشد می کند.

علائم شایع پرکاری تیروئید شامل کاهش وزن، افزایش اشتها، و افزایش تشنگی و ادرار است. برخی از گربه ها نیز استفراغ، اسهال، و بیش فعالی را تجربه می کنند. برخی سر و صدا ایجاد کرده و بی قرارند. گربه های مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است پوششی داشته باشند که نامرتب و چرب به نظر می رسد. پرکاری تیروئید با داروهای خوراکی و ید رادیواکتیو درمان می شود.

بیماری مزمن کلیوی

بیماری مزمن کلیه یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در گربه های مسن دیده می شود. کلیه ها هورمون های مهمی تولید کرده، مواد زائد خون را فیلتر نموده، به تنظیم فشار خون کمک کرده، و فرآیند تولید گلبول های قرمز جدید را تسهیل می بخشند. هنگامی که کلیه های گربه بدرستی کار نکنند، مشکلات مختلف دیگری پدید می آیند.

افزایش تشنگی و ادرار یکی از اولین علائمی است که در هنگام مشکلات کلیوی گربه و به دنبال آن کاهش اشتها، کاهش وزن، و بی حالی مشاهده می شود. بیماری مزمن کلیوی قابل درمان نبوده و اغلب از نظر پزشکی بوسیله دارو، تغییر رژیم غذایی، و مصرف مایعات مکمل قابل کنترل است.

دیابت

دیابت شیرین یکی دیگر از بیماری های شایع است که می تواند گربه ها را درگیر کند. این اختلال غدد درون ریز بر توانایی پانکراس برای تولید انسولین تأثیر می گذارد همان هورمونی که برای تنظیم گلوکز خون لازم است.

علائم دیابت شامل کاهش وزن، افزایش اشتها، تشنگی، افزایش ادرار، و بی حالی است. دیابت معمولاً با انسولین و تغییر رژیم غذایی کنترل می شود. ممکن است از داروهای دیگر استفاده شود. حتی برخی از گربه ها پس از چندین ماه درمان به حالت عادی باز می گردند.

مشکلات گوارشی

هر مشکلی در دستگاه گوارش می تواند بر وزن گربه تأثیر بگذارد. اول، مشکلات دستگاه گوارش (GI) می تواند اشتها را کاهش دهد. دوم، برخی از مسائل مانع هضم صحیح غذا و جذب مواد مغذی توسط دستگاه گوارش شده که منجربه کاهش وزن می گردند. برخی از مشکلات گوارشی که در گربه ها دیده می شود شامل انگل های روده ای، بیماری التهابی روده، پانکراتیت، سایر مشکلات مرتبط با پانکراس، و حتی سرطان های دستگاه گوارش می باشد.

مشکلات گوارشی ممکن است باعث کاهش اشتها، کاهش وزن، استفراغ، اسهال، بی حالی، و موارد دیگری شوند. درمان انگل های دستگاه گوارش ممکن است به سادگی کرم زدایی از بدن گربه باشد. سایر مشکلات گوارشی معمولاً به داروها و مراقبت های حمایتی نیاز دارند.

مشکلات دندانی

مشکلات دهان و دندان می تواند باعث درد شدید، کاهش اشتها، و کاهش وزن شود. مشکلات رایج دندانی در گربه ها شامل بیماری پریودنتال، ضایعات جذب کننده، و شکستگی دندان است. برخی از گربه ها دچار استوماتیت می شوند که همان التهاب دردناک دهان و لثه گربه بوده و ممکن است بواسطه نقص سیستم ایمنی ایجاد گردد.

علائم مشکلات دندانی عبارتند از خونریزی و بوی بد دهان، ریختن آب دهان، و پنجه زدن در داخل دهان. اولین گام جهت درمان این است که دامپزشک، گربه تان را بیهوش کرده و در صورت لزوم نظافت حرفه ای دندان، معاینه، و سپس درمان را انجام دهد. برخی از گربه ها به جراحی دهان و یا کشیدن دندان نیاز دارند.

سرطان

گربه ها نیز همانند انسان ها تقریباً در هر نقطه از بدنشان ممکن است به سرطان مبتلا شوند. سرطان ممکن است به شکل تومور دیده شود یا دیده نشود. لنفوم یکی از سرطان های رایجی است که در گربه ها مشاهده شده و می تواند در دستگاه گوارش، دهان، سیستم لنفاوی، و غیره زندگی کند. بیشتر انواع سرطان در نهایت باعث بی قراری عمومی، بی حالی، درد، تحلیل رفتن عضلات، کاهش اشتها، و کاهش وزن کلی حیوان می شوند.

استرس و فشار

گربه ها می توانند نسبت به تغییرات خانه خود بسیار حساس باشند. از آنجایی که اغلب در پنهان کردن علائم بیرونی استرس عالی هستند، بعداً می توانند علائم بزرگ تری را تجربه کنند. هر گونه استرس محیطی می تواند منجربه شکل گیری اضطراب و استرس در گربه تان شود. کاهش اشتها نشانه رایج استرس است و در نهایت باعث کاهش وزن می شود.

مشکلات دیگر مربوط به سلامت این حیوان وجود دارد که می تواند منجربه کاهش وزن شوند. اگر گربه شما دچار مشکل اساسی در بحث سلامتی اش باشد، ممکن است و یا ممکن نیست متوجه علائم دیگر بیماری اش شوید. علاوه بر این، بسیاری از بیماری ها علائم مشابه ای دارند. بنابراین تشخیص نوع بیماری به دامپزشک بستگی دارد.

درمان کاهش وزن در گربه ها

درمان کاهش وزن در گربه ها به دلایل بروز آن بستگی دارد. اگر متوجه شدید گربه تان در حال کاهش وزن است، اولین قدم شما باید برنامه ریزی برای تعیین وقت ملاقات با دامپزشک باشد. دامپزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. در مرحله بعد به منظور تعیین مشکل، ممکن است به آزمایشات آزمایشگاهی و/یا اشعه ایکس نیاز باشد. بر اساس یافته ها دامپزشک ممکن است دارو، تغییر رژیم غذایی، جراحی، یا سایر درمان ها را توصیه کند.

اگر دامپزشک برگه سلامت کامل را به گربه تان ارائه می دهد، ممکن است کاهش وزن ناشی از مصرف ناکافی غذا یا برخی شرایط ناشناخته یا غیرقابل تشخیص باشد. از دامپزشک خود در مورد تغذیه و غنی سازی محیطی راهنمایی بخواهید. اگر بتوانید منبع استرس گربه خود را تعیین کنید، بتدریج می توانید استرس را کاهش دهید. دامپزشک شما همچنین می تواند رژیم غذایی مناسب از نظر مواد مغذی و کالری را توصیه کند که بطور بالقوه به افزایش وزن حیوان کمک می کند.

اگر کاهش وزن گربه شما با وجود تغییراتی که ایجاد کرده اید هنوز هم ادامه دارد، مطمئن شوید که در مورد آن با دامپزشک مشورت می کنید. ممکن است او شما را به یک متخصص دامپزشکی برای تشخیص های پیشرفته ارجاع دهد.

چگونه از کاهش وزن گربه ها جلوگیری کنیم؟

می توانید با نظارت منظم بر وضعیت بدن و مراجعه منظم به دامپزشک برای انجام معاینات سلامتی، از کاهش وزن گربه تان جلوگیری کنید. گربه ها در پنهان کردن بیماری و جراحات متخصص هستند اما دامپزشک ممکن است بتواند قبل از اینکه مشکل از کنترل خارج شود، آن را تشخیص دهد. حتماً هر تغییر در رفتار گربه تان را سریعاً به دامپزشک خود گزارش دهید. درمان مشکلات مربوط به سلامتی، در مراحل اولیه بسیار ساده تر از آن است که صبر کنید تا بیماری گربه تان سخت و حادتر شود.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *