نگهداری از گربه

بیسکویت برای گربه ضرر دارد؟ آیا گربه ها می توانند بیسکویت بخورند؟

بیسکویت برای گربه ها

بعضی از گربه ها از شما می خواهند هر چیزی را که می خورید، با آن ها نیز تقسیم کنید. بطور مثال شما ممکن است مشغول خوردن یک بیسکویت باشید و گربه تان فقط یک گاز کوچک از خوراکی تان را می خواهد. با این حال نمی دانید آیا بیسکویت برای گربه ها مناسب است یا خیر. بنابراین از خودتان می پرسید: آیا گربه ها می توانند بیسکویت بخورند؟ و بیسکویت می تواند بخشی از غذای گربه باشد ؟ تا انتهای این مطلب با پت شاپ آنلاین پتیسما همراه باشید تا مفید یا مضر بودن بیسکویت برای گربه ها را با هم بررسی کنیم.

آیا بیسکویت برای گربه ها ضرر دارد؟

بطور کلی گربه ها می توانند بیسکویت را در حد اعتدال بدون هیچ گونه نگرانی در خصوص تأثیر منفی بر سلامتی شان مصرف کنند. با این حال بیسکویت برای گربه ها خوب نیست و نباید به بخشی از رژیم غذایی معمول آن ها تبدیل شود.

بیسکویت ها حاوی نمک، شیر، و کره هستند یعنی موادی که می توانند روی سلامتی گربه تان تأثیر منفی بگذارند. غذاها و خوراکی های زیادی وجود دارد که گربه ها می توانند هر چند وقت یکبار بدون هیچ مشکلی بخورند، اما شما نباید این خوراکی ها را به عنوان بخش دائمی از رژیم غذایی گربه تان قرار دهید.

این خوراکی ممکن است به گربه تان آسیبی نرساند. اما اگر هیچ ماده مغذی مورد نیاز گربه تان در این خوراکی وجود نداشته باشد، بدین معنی است که گربه شما چیزی را می خورد که فاقد کالری است. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن مطالب زیر ادامه دهید.

بررسی مواد تشکیل دهنده بیسکویت برای گربه

همانطور که همیشه برای انتخاب بهترین غذای گربه، مواد تشکیل دهنده آن را بررسی می کنید، الان هم اجازه دهید در مورد تمامی مطالب مرتبط با بیسکویت و مواد تشکیل دهنده آن صحبت کنیم.
بیشتر بیسکویت ها دارای ترکیبات یکسانی هستند اما بیسکویت های خریداری شده از فروشگاه ها ممکن است دارای مواد نگهدارنده بیشتری نسبت به بیسکویت هایی باشند که می توانید در خانه تهیه کنید. از آنجایی که فکر کردن به تمامی بیسکویت های مختلف خریداری شده از فروشگاه ها کار دشواری است، ما روی بیسکویت هایی تمرکز می کنیم که می توانید در خانه تهیه کنید.

  • آرد

آرد ماده اصلی بیسکویت است. بیشتر دستور العمل های تهیه بیسکویت به حدود دو فنجان آرد نیاز دارند. آرد لزوماً برای گربه ها ضرری ندارد ولی بطور کلی در محصولاتی وجود دارد که برای گربه ها خوب نیست. این ماده معمولاً معادلی شبیه کربوهیدرات است که گربه ها در رژیم غذایی خودشان به آن نیازی ندارند. رژیم های غذایی این چنینی، خالی از کالری می باشند و گربه ها قادر به تجزیه کربوهیدرات ها به انرژی مفید نیستند. اگر می خواهید بیسکویت برای گربه ها جواب بدهد، مقدار آرد آن باید به میزان قابل توجهی کم باشد و یا اینکه گربه تان بدون آسیب رسانی به بقیه رژیم غذایی اش، فقط می تواند تکه کوچکی از آن را بخورد.

  • شکر

شکر یکی دیگر از مواد اصلی تهیه بیسکویت است و در خمیر بیسکویت حدود نصف فنجان شکر وجود دارد. گربه ها نباید شکر بخورند. علاوه بر آن، این حیوانات نمی توانند طعم شکر را بچشند، حتی اگر نسبت به آن علاقه نشان دهند. مصرف بیش از حد قند منجربه افزایش وزن در گربه تان می شود. از این منظر، یک بیسکویت هیچ تفاوتی با یک کلوچه ندارد یعنی خوراکی دیگری که گربه ها نباید بخورند. اضافه وزن گربه تان می تواند منجربه بروز مشکلات شدیدی مانند بیماری قلبی، مشکلات تنفسی، دیابت، پانکراتیت، و حتی مشکلاتی در مجاری ادراری شود. آیا بیسکویت، ارزش این همه درد و مشکل را دارد؟ جواب منفی است!

  • نمک

نمک اغلب یکی از مواد تشکیل دهنده نان ها و خوراکی هایی است که در خانه درست می کنید و بیسکویت، یکی از این خوراکی ها می باشد. بطور کلی مقدار کمی نمک یعنی تقریباً حدود یک قاشق چایخوری در بیسکویت وجود دارد اما باید به این نکته مهم توجه داشت که نمک برای گربه ها خوب نیست. نباید در رژیم غذایی گربه ها، نمک اضافی وجود داشته باشد. از آنجایی که جثه گربه ها از انسان ها کوچکتر است، پس حتی کمتر از من و شما به نمک نیاز دارند.

  • شیر

بیسکویت ها بین نصف تا یک فنجان کامل شیر دارند. نوع شیر به میزان علاقه شما بستگی دارد اما بیشتر مردم از شیر کامل یا شیر 2 درصد استفاده می کنند. اگرچه ممکن است فکر کنید گربه ها عاشق شیر هستند ولی در حقیقت نسبت به لاکتوز حساسیت دارند و نباید شیر بخورند. حتی مصرف مقدار کمی شیر نیز می تواند معده گربه را ناراحت کند. پس بهتر است دستگاه گوارش گربه تان را تحریک نکنید بخصوص اگر گربه تان معمولاً شیر نمی خورد.

  • کره

بیسکویت ها معمولاً مقدار کمی کره دارند تا پف کنند. کره نیز بدلیل روغنی بودنش، برای گربه ها مناسب نیست. گربه ها نیز نباید روغن بخورند چون می تواند باعث درد معده شان شود. روغن ها نیز همانند کره می توانند باعث اسهال و حتی استفراغ شوند.

آیا می توانم بیسکویت انسان ها را به گربه ها بدهم؟

گربه ها می توانند بدون هیچ نگرانی بیسکویت انسان ها را بخورند اما شما نباید حیوان را به تغذیه با بیسکویت انسان ها عادت دهید. گربه ها می توانند بیسکویت بخورند زیرا سمی نیست یعنی اینکه بیسکویت ها گربه تان را مسموم نمی کنند. بنابراین حیوان می تواند با خیال راحت آن ها را بخورد. همان طور که قبلاً توضیح دادیم، بیسکویت از موادی تشکیل شده که خوردنش برای گربه تان چندان خوب نیست.

به عبارت دیگر در صورت تمایل می توانید بیسکویت خود را با گربه تان به اشتراک بگذارید ولی باید فقط یک تکه کوچک باشد. همچنین نباید اغلب یک تکه از بیسکویت خودتان را به حیوان خانگی تان بدهید که از فروشگاه خریده اید.

گربه ها چه زمانی می توانند بیسکویت بخورند؟

گربه ها زمانی می توانند بیسکویت بخورند که بدانید مواد تشکیل دهنده موجود در بیسکویت، به گربه تان آسیبی نمی رسانند. بیسکویت ها لیست طولانی از مواد تشکیل دهنده ندارند، اما موادی در بیسکویت ها وجود دارد که بطور بالقوه می توانند باعث درد شکم در گربه تان شوند. این مواد در صورت ترکیب با هم، می توانند به معنای بیماری برای معده گربه تان باشند.

از طرف دیگر شاید این موضوع را بدانید که گربه تان می تواند شیر و کره را تحمل کند. گربه شما هرگز از مصرف مقدار کمی شیر یا کره بیمار نشده که در گذشته به او داده اید. از آنجایی که می دانید این مواد باعث ایجاد بیماری در گربه تان نمی شود، می توانید تکه های کوچکی از بیسکویت را به حیوان بدهید.

نکاتی درباره بیسکویت خوردن گربه

هنگامی که گربه شما بیسکویت می خورد، چندین نگرانی در رابطه با سلامتی حیوان بوجود می آید.

  1. برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در بیسکویت شما می تواند باعث درد شکم گربه تان شود. معده درد ممکن است شدید و یا طولانی نباشد، اما می تواند باعث استفراغ و اسهال گردد. گربه تان همچنین ممکن است تا زمانی که احساس بهتری پیدا کند، بی حال تر نیز شود.
  2. اگر بطور مداوم به گربه تان بیسکویت بدهید، می تواند منجربه افزایش وزن حیوان شود. خوراکی که گربه تان می خورد، فاقد کالری مورد نیاز بدنش است.
  3. از آنجایی که گربه شما بیش از حد لازم یا فراتر از مقدار سلامتی، وزن اضافه می کند؛ بنابراین اضافه وزن پیدا خواهد کرد. این موضوع می تواند منجربه بروز مشکلات قلبی و دیابت شود.
  4. بیسکویت به تنهایی برای مرگ گربه تان کافی نیست، اما نگرانی های سلامتی ناشی از مصرف آن می تواند در نهایت منجربه نارسایی و از کار افتادن قلب حیوان شود.

جایگزین هایی برای بیسکویت

جایگزین هایی برای بیسکویت وجود دارد که می توانید آن ها را به گربه تان بدهید.
اگر گربه تان عادت دارد که در هنگام پختن غذاها و تهیه خوراکی ها با شما همراه باشد، می توانید غذای مخصوص گربه را زمانی به حیوان بدهید که منتظر دادن غذای محبوبش از طرف شماست.

گربه تان فکر می کند که شما چیزی را به او می دهید که می خورید ولی در واقع چیزی را به حیوان می دهید که برایش تهیه شده است. می توانید بیسکویت هایی درست کنید که مخصوص گربه ها هستند. این دستور العمل ها، موادی را حذف می کنند که بطور بالقوه برای گربه تان ضرر دارند. می توانید دستور العمل ها را به صورت آنلاین مرور نمایید تا چیزی را پیدا کنید که فکر می کنید گربه تان از خوردنش لذت می برد. نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است: هرگز نباید عادت های خودتان را به گربه تان نیز یاد دهید. اگر از ابتدا به گربه تان بیسکویت نداده اید، دیگر لازم نیست نگران ترک این عادت و یافتن جایگزینی برای این خوراکی لذیذ انسان ها باشید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *