نگهداری از گربه

آیا گربه ها می توانند شکلات بخورند؟

بیشتر صاحبان حیوانات خانگی می دانند شکلات برای سگ ها مضر است اما آیا گربه ها می توانند شکلات بخورند؟ در این مطلب به شکلات خوردن گربه ها و این سوال که آیا گربه ها می توانند شکلات بخورند پرداخته ایم.

آیا گربه ها می توانند شکلات بخورند؟

نه، گربه ها نباید شکلات بخورند. اگرچه کمتر احتمال دارد که شکلات را از دستتان چنگ بزنند ولی این خوراکی برای گربه ها درست مثل سگ ها مضر است. درحالی که ممکن است یک تخته شکلات برای گربه جذاب نباشد، مطمئناً هر نوع نوشیدنی شکلاتی حاوی شیر می تواند خطری بالقوه در اطراف هر گربه سان باشد!

چرا شکلات برای گربه ها مضر است؟

اگر بپرسید چرا گربه ها و شکلات با هم سازگاری ندارند، به این دلیل است که شکلات و کاکائو حاوی ماده‌ای به نام تئوبرومین هستند که بطور طبیعی در بدن انسان می سوزد اما در گربه ها یا سگ ها رخ نمی دهد. این عمل باعث تجمع سمی این ماده در بدن می شود که در نهایت می تواند منجربه بروز برخی علائم بسیار جدی بویژه نارسایی کبدی گردد.

گربه تان مجبور نیست مقدار زیادی شکلات بخورد که بعداً دچار مشکل شود. بنابراین سعی کنید شکلات را دور از دسترس و دور از دید تمامی حیوانات خانگی تان قرار دهید. محاسبه دقیق مقدار شکلات برای بیمار کردن گربه ها غیرممکن است زیرا متابولیسم حیوانات با یکدیگر فرق دارد. اما فاکتورهایی وجود دارند که می توانید آن ها را در نظر بگیرید. این عوامل شامل اندازه و وزن حیوان خانگی و نوع شکلاتی می باشند که خورده اند. شکلات تلخ، محتوای تئوبرومین بسیار بالاتری نسبت به شکلات شیری یا سفید دارد.

علائم مسمومیت با شکلات در گربه ها

اگر شک دارید گربه تان شکلات خورده، به وجود هر یک از علائم زیر توجه کنید:
بی قراری، استفراغ، اسهال، افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب، افزایش دما، تشنج، و سفتی عضلانی. اگر هر یک از این علائم را در گربه تان مشاهده کردید، سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.
اگر گربه تان شکلات خورد، چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید گربه شکلات خورده، بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که بطور دقیق مراقبش باشید یعنی اگر گربه شما معمولاً اجازه دارد در خارج از منزل باشد، حداقل به مدت 24 ساعت آن را داخل خانه نگه دارید تا مطمئن شوید هیچ علامتی در حیوان ایجاد نمی شود: حتماً درها و پنجره ها را بسته نگه داشته و هنگام رفت و آمد از خانه، مراقبش باشید.

از دامپزشک تان کمک بخواهید

اگر گربه خود را در حین شکلات خوردن دیدید، در اولین فرصت او را نزد دامپزشک ببرید. اگر زود تشخیص داده شود، دامپزشک می تواند برای حیوان استفراغ ایجاد نموده و سعی کند عنصر سمی را تا پیش از تجمع در دستگاه گوارش حیوان، از معده اش بیرون آورد. ممکن است گربه شما بطور طبیعی بعد از خوردن شکلات استفراغ کند، اما سعی نکنید خودتان در خانه و بدون توصیه صریح دامپزشک واجد شرایط این کار را انجام دهید. هنگام مراجعه به دامپزشک، احتمالاً تعدادی آزمایش از جمله معاینه فیزیکی کامل و گرفتن نمونه ادرار از حیوان انجام می شود.

همچنین ممکن است دامپزشک ECG (آزمایش قلب) را برای تعیین این موضوع انجام دهد که آیا هر گونه ناهنجاری در ضربان قلب حیوان خانگی شما وجود دارد یا خیر. هنگامی که علائم نمایان شد، هیچ “راهی” جز درمان وجود ندارد. این احتمال وجود دارد که مایعات IV تجویز شود و اگر کبد درگیر شده باشد، گربه تان بخاطر بیماری کبدی درمان می شود.

مقدار و نوع شکلات مصرف شده توسط گربه تان را مشخص کنید

سعی کنید دقیقاً تعیین کنید گربه تان چه مقدار و چه نوع شکلاتی مصرف کرده است: باقیمانده بسته ها یا قوطی ها می تواند در رفع این مشکل، مفید باشد. هنگام ملاقات با دامپزشک، هر بسته بندی که پیدا کرده اید را با خود ببرید، زیرا این کار به او کمک می کند سطح خطر برای گربه تان را تعیین نماید. دانستن اندازه و وزن گربه تان نیز در هنگام صحبت تلفنی با دامپزشک مفید است: این نیز روش مفید دیگری در ارزیابی میزان خطر می باشد.

وزن گربه هایتان را بدانید

دانستن وزن و اندازه گربه در زمان صحبت تلفنی با دامپزشک مفید است. این کار نیز روش مفید دیگری در ارزیابی خطر است.

جایگزین های شکلات برای گربه ها

پاسخ به این سوال که “آیا گربه ها می توانند شکلات بخورند” منفی است. بنابراین حتی در موارد غیرمحتملی که گربه ها از خوردن شکلات لذت می برند، هرگز نباید آن ها را به این خوراکی خوشمزه انسان عادت دهید. درعوض، خوراکی هایی با فرمول خاص و ایمن برای گربه ها پیدا کنید: شکلات برای گربه ها هرگز ایده خوبی نیست!

خوراکی های زیادی برای گربه ها وجود دارد که نه تنها مطبوع این حیوان بوده و برایش جذاب است بلکه طیف وسیعی از مزایای سلامتی را نیز به همراه دارد. غذاهای گربه را پیدا کنید که نه تنها اشتها آور بوده بلکه حاوی مواد مغذی اضافی جهت تقویت رژیم غذایی گربه و کمک به مراقبت از دندانش هستند. بیاد داشته باشید درمان گربه فقط با غذا ممکن نیست. اختصاص زمان، توجه، و عشق به گربه ها می تواند به اندازه یک خوراکی شکلاتی در نظرشان خوب بنظر برسد!

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *