نگهداری از گربه

چرا گربه ها از آب متنفرند؟

تنفر گربه از آب

تنفر گربه از آب و اینکه که گربه و آب با هم سازگاری ندارند، یک باور قدیمی است. اما آیا تنفر گربه از آب حقیقت دارد؟ اگر این طور است، چرا گربه ها از آب متنفرند؟ وقتی نوبت به درک این موضوع می رسد که چرا بسیاری از گربه ها آب را دوست ندارند، مهم است که واقعیت را از داستان جدا کنیم. هر بچه گربه ای از دوش گرفتن متنفر نیست و برخی از نژادهای خاص حتی شنا کردن را دوست دارند. تا انتهای این مطلب با پت شاپ پتیسما همر اه باشید. اطلاعات مفیدی در رابطه با تنفر گربه از آب کسب خواهید کرد.

رابطه گربه ها و آب، یک رابطه لطیف

بسیاری از گربه ها از آب بیزارند اما دلایل دقیقی وجود دارد که باعث می شود همچنان از دست متخصصان فرار کنند.
انجمن پزشکی-دامپزشکی کانادا (CVMA) این نظریه را مطرح می کند که :

یکی از دلایل بیزاری ممکن است به این واقعیت مرتبط باشد که گونه های گربه سانان در آب و هوای خشک بیابانی تکامل یافته اند. گربه ها در طول تاریخ اولیه شان در معرض رودخانه، دریاچه، و باران نبوده اند. در نتیجه به اندازه برخی دیگر از گونه های در حال تکامل، با آب آشنایی نداشتند.

برخلاف سگ هایی که عاشق آب بازی اند و در برخی موارد حتی برای کار در آن آموزش دیده اند، بیشتر بچه گربه ها طرفدار خیس شدن نیستند.
دومین دلیلی که اغلب ذکر می شود، به ترجیح دوست پشمالویتان به “لباس مناسب” مربوط می شود. اگر تابحال بدون چتر زیر باران گیر کرده باشید، بخوبی می فهمید که مراقبت از موهای خیس بسیار دشوار است و این موضوع برای گربه ها نیز خوب نیست. یک لباس خیس، وزن بچه گربه تان را سنگین کرده و باعث ناراحتی اش می شود و خشک شدن آن ممکن است مدت زیادی طول بکشد. CVMA خاطرنشان می کند گربه ها که همیشه در رعایت بهداشت شخصی خود تلاش می کنند، حدود یک سوم از ساعات بیداری شان را به تمیزی و نظافت اختصاص می دهند. یک لباس خیس کارشان را بسیار دشوار می سازد.

حمام کردن گربه

چرا گربه تان آب را دوست ندارد؟ Petful پاسخ دیگری ارائه می دهد:

“گربه ها به بو نیز حساس بوده و حدس زده می شود بوی مواد شیمیایی آب لوله کشی را دوست ندارند.” اگر شامپوهای پر از بوهای ناآشنا را در نظر بگیرید، آن وقت وضعیت بیش از حد تحریک کننده تر می شود.

با این حال از حمام کردن گربه تان در هنگام نیاز منصرف نشوید. در صورت داشتن ابزار و تکنیک های مناسب می توانید این کار را انجام دهید. اقلامی که باید در دست داشته باشید عبارتند از حوله، دستکش وینیل، پاک کننده ملایم، و غذاهای بعد از استحمام. بهرحال بزرگترین کمک شما در زمان حمام، یک دوست قابل اعتماد و یا یکی از اعضای خانواده است که با شما و بچه گربه احتمالاً سرکش تان صبورانه رفتار کند. مهارت های نظافت دقیق گربه شما تضمین می کند که او اغلب به حمام نیاز ندارد اما اگر خودش را در یک ظرف کثیف یا شرایط بدبو قرار داد، خوب است نکات و ترفندهای انجام این کار را بدانید.
آب بازی ها
به عنوان والدین حیوان خانگی، ممکن است متوجه باشید درحالیکه کودک پشمالویتان از خیس شدن تنفر دارد ولی همچنین عاشق آب بازی نیز است. چه ریزش قطرات آب از شیر حمام، نوشیدن از آبنمای حیوانات خانگی (گزینه عالی اگر گربه شما نیاز به نوشیدن آب بیشتری دارد)، و یا تلاش برای چسباندن پنجه به دوش آب؛ او همه چیز را سرگرمی و بازی حرکت با آب می بیند (تا زمانی که خیلی خیس نشود).
کارشناسان معتقدند تمایل گربه به آب در حال حرکت (مثل سینک ظرفشویی) نسبت به آب ساکن (مانند وان حمام)، نوعی بازیگوشی جذاب است. Animal Planet می گوید چکه کردن آب “آهن ربای گربه است” که حواس را بر می انگیزد. همچنین ممکن است غرایز این حیوان، آب جاری را با نهرهای تازه تری مرتبط کند که نوشیدن از آن در طبیعت امن تر از آب یک گودال ساکن می باشد.

گربه های شناگر

اگرچه بیشتر گربه های خانگی آب را دوست ندارند ولی پسرعموهای وحشی آن ها مانند ببرها با خوشحالی از آن برای خنک شدن یا شکار غذای بعدی خود استفاده می کنند. همچنین چند نژاد از بچه گربه های خانگی مانند مین کون، بنگال، و حبشی وجود دارند که عاشق آب بوده و گهگاه از قدم زدن دور استخر لذت می برند.
گربه ای که بیشتر به دلیل مهارت هایش در آب شناخته می شود، ون ترکی نام دارد، نژاد کمیابی که به آن لقب “گربه شناگر” داده اند. طبق بیانیه انجمن بین المللی گربه ها، این نژاد “بافت منحصربه فردی در لباس های ترمه مانندش دارد که آن ها را ضد آب ساخته و اجازه می دهد از شنا و سایر بازی های آبی لذت ببرند.” این گونه با داشتن یک پوشش محافظ توکار می تواند هر چقدر که دوست دارد شنا کند.
پس چرا گربه ها از آب متنفرند؟ خب ممکن است گربه شما این طور نباشد. وقتی گربه ای وارد خانه تان می شود، مدت زیادی طول نمی کشد تا ترجیحات دوست جدیدتان را فرا بگیرید و بازی های سرگرم کننده جدیدی (احتمالاً پر آب) را کشف کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *