نگهداری از گربه

چرا گربه غذا نمی خورد؟ 8 دلیل غذا نخوردن گربه ها

غذا نخوردن گربه موضوعی است که ممکن است شما را درگیر کند و درصدد برایید که بدانید چرا گربه ها غذا نمی خورند؟ این یک امر معمولی است که گربه ای ناگهان تصمیم بگیرد که دیگر نمی خواهد غذا یا خوراک خاصی را بخورد. اما گاهی اوقات یک گربه به دلیل جدی تری دست از خوردن می کشد. شما باید از دلایل و نگرانی های بالقوه بیزاری گربه نسبت به غذا آگاه باشید. ممکن است کارهایی وجود داشته باشد که می توانید در خانه انجام دهید تا به گربه تان کمک کنید اشتهای خود را بدست آورد اما گاهی اوقات مداخله دامپزشکی، ضروری است.

چرا غذا نخوردن گربه مشکل است؟

اگر گربه شما احساس خوبی ندارد، ممکن است غذا خوردن را متوقف کند زیرا چیزی در معده یا روده اش گیر کرده است. یا احتمال دارد گربه شما غذایی که برایش فراهم می نمایید را دوست نداشته باشد. عدم غذا خوردن گربه تان همچنین می تواند نشانه بیماری یا مشکلی باشد که باعث درد یا ناراحتی می شود. صرف نظر از هر دلیلی، اگر گربه شما غذا خوردن را متوقف کند، این موضوع به نگرانی اصلی تبدیل می شود.

8 واقعیت شگفت انگیز در مورد گربه های تاکسیدو

اگر گربه چاقی دارید که غذا نمی خورد، با چند روز بدون غذا ماندن، سریعاً می تواند به لیپیدوز کبدی مبتلا گردد. این بیماری اغلب به عنوان بیماری کبد چرب یا سندرم کبد چرب شناخته می شود و در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد. این همان دلیل اصلی است که چرا باید مطمئن شوید گربه تان به غذا خوردن ادامه می دهد بخصوص اگر اضافه وزن هم داشته باشد. با بیماری کبد چرب، کبد در تلاش برای تبدیل چربی به انرژی، کاملاً تخریب می شود. چربی اضافی که در اطراف کبد گربه شما ذخیره شده نیز این وضعیت را تشدید می کند. کبد یک اندام حیاتی است و اگر بطور موثر کار نکند، گربه بدون درمان فوری دامپزشک ممکن است دچار مشکل شود.

مشکلات سلامتی، دلیل برای غذا نخوردن گربه ها

گاهی غذا نخوردن گربه بی دلیل و بی علاقگی او به یک سری غذاها نیست و نشان دهنده مشکلات جدی تری است. اینجا است که باید دقیق بررسی کنید که چرا گربه تان غذا نمی خورد؟ و برای حل مشکل او اقدام کنید. غذا نخوردن گربه ممکن است به دلیل بیماری های متعدد در او باشد که در ادامه تمامی این احتمالات را با هم بررسی می کنیم.

1- بیماری های تنفسی

مشکلات تنفسی می تواند بر حس بویایی یا توانایی تنفسی گربه تان تأثیر گذاشته و منجربه از دست دادن اشتهایش شوند. بیماری های تنفسی فوقانی ممکن است بینی و چشم های گربه تان را با ترشحات مسدود کنند که باعث از دست دادن یا محدود شدن موقت بینایی و بویایی می شود. بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی ممکن است بر ریه های گربه تان تأثیر گذاشته و باعث بروز مشکلات تنفسی گردند. این مشکلات تنفسی ممکن است با چند آنتی بیوتیک ساده برطرف شده و یا می تواند مانند سرطان پیچیده باشد. صرف نظر از شدت مشکل تنفسی، اگر بیماری باعث شود گربه شما از بوییدن غذایش خودداری کند، آن وقت ممکن است تصمیم بگیرد که دیگر نمی خواهد غذا بخورد.

2- بیماری های دستگاه گوارش

مشکلات مربوط به معده، روده، لوزالمعده، یا سایر قسمت های دستگاه گوارش گربه شما ممکن است منجربه توقف غذا خوردنش شوند. گربه شما ممکن است استفراغ کند و در کنار مشکلات گوارشی دچار اسهال یا درد شکم نیز گردد. اما معمولاً کاهش اشتها یکی از اولین نشانه های مشکل دستگاه گوارش خواهد بود. مشکلات می تواند شامل رفلاکس اسید، تومورها، عدم تعادل باکتری های روده، انگل ها، بیماری روده ای تحریک پذیر، و سایر مشکلات مرتبط با آن باشند.

3- اجسام خارجی

برخی از گربه ها دوست دارند چیزهایی بخورند که نباید بخورند یا گلوله های مو درست کنند که همه این ها ممکن است داخل معده یا روده اش گیر کنند. جسم خارجی که در داخل سیستم گوارشی گربه شما گیر کرده، انسداد و گرفتگی نامیده می شود. انسداد اجازه نمی دهد غذا از دستگاه گوارش عبور کند و بنابراین گربه تان ممکن است استفراغ کند که به احتمال زیاد، غذا خوردن را متوقف می کند. برخی از اجسام خارجی می توانند از سیستم گوارشی گربه شما عبور کرده و به سادگی باعث استفراغ و اسهال و همچنین کمبود اشتها شوند.

4- بیماری دندان

درد دندان و لثه های بیمار ممکن است باعث شوند که گربه شما غذا نخورد. گربه ها می توانند دندان هایشان را بشکنند، ضایعات جذبی روی دندان ها ایجاد نمایند، روی لثه های خود التهاب ایجاد کنند، آبسه های دندانی بوجود آورند، و سایر مشکلات دندانی را تجربه کنند که باعث درد دهان می شوند. درست همانند انسان ها، گربه ها نیز در صورت داشتن درد دندان ممکن است تمایلی به خوردن غذا نداشته باشند. با این حال تشخیص مشکلات دندانی در گربه ممکن است دشوار باشد و دامپزشک ممکن است برای ارزیابی مشکل، نیاز به آرام کردن یا بیهوشی این حیوان خانگی داشته باشد.
مشکلات غذایی که باعث می شود گربه غذا نخورد

5- طعم غذا

گربه ها می توانند خاص باشند. بعضی از آن ها یک طعم غذا را برای ماه ها یا سال ها می خورند و سپس ناگهان تصمیم می گیرند که دیگر نمی خواهند آن را بخورند. این معمولاً فقط نوعی ترجیح است اما گاهی اوقات تولیدکنندگان مواد غذایی، طعم و مواد تشکیل دهنده را بدون درج هیچ علامت واضحی بر روی بسته بندی، تغییر می دهند و گربه شما متوجه این قضیه شده و سرکشی می کند.

6- شکل یا بافت غذا

گربه شما همچنین می تواند به شکل ها و بافت های خاصی در غذا حساس باشد. برخی گربه ها اَشکال مثلثی و برخی دیگر گرد و دایره ای را دوست دارند، و بعضی هم فقط غذای خشک ترد یا غذای مرطوب کنسروی می خورند.

7- فاسد شدن مواد غذایی

اگر به گربه تان غذای تاریخ مصرف گذشته یا فاسد داده باشید، ممکن است تمایلی به خوردن آن نشان ندهد. تاریخ انقضای روی بسته غذا را بررسی نمایید. یا حداقل آن را بو کنید تا ببینید بوی ترش می دهد یا خیر.

8- پیمانه غذای خشک

آیا می دانستید غذای گربه ممکن است خشک یا فاسد شود؟ در صورت عدم ذخیره سازی درست غذا، ویتامین ها و چربی ها می توانند تحلیل روند. به این علت، غذا را در کیسه اصلی خودش نگهداری کنید. کیسه ممکن است دارای یک مانع ویژه برای تازه تر نگه داشتن غذا باشد. به منظور حصول اطمینان از بهترین حالت تازگی غذا، کیسه اصلی را در یک ظرف در بسته قرار داده و در محیطی خنک و بدون رطوبت بگذارید.

9- بازخوانی (یادآوری) غذا

اگر گربه تان خوردن غذای معمولی خود را متوقف کرده، بررسی کنید که آیا این غذای خاص بازخوانی شده یا خیر. این همان دلیل خوب دیگری است که چرا باید غذای خشک گربه خود را در کیسه اصلی اش نگه دارید تا بتوانید بارکد را بررسی کنید. گاهی اوقات یک گربه می تواند حس کند چیزی در غذای او اشتباه است و در نتیجه آن را نمی خورد.

چگونه گربه مان را به سمت غذا بکشانیم

مشروط به دلیل یا دلایلی که گربه غذا خوردن را متوقف کرده، ممکن است بتوانید گربه تان را ترغیب کنید تا دوباره شروع به غذا خوردن کند. با این حال سریع ترین راه برای یافتن اینکه آیا دلیل پزشکی برای مشکل اشتهای گربه تان وجود دارد یا خیر، این است که حیوان خانگی تان توسط دامپزشک معاینه شود.

  • اگر یک بیماری تنفسی فوقانی باعث احتقان گربه شما شده و نمی تواند غذای خود را بو کند، به او در پاک کردن مجرای بینی اش کمک کنید. گربه خود را به حمام بخار برده و یا اگر می توانید چند قطره آب نمک را داخل سوراخ های بینی اش بچکانید. این کار ترشحات بینی را از بین برده و به گربه کمک می کند تا براحتی نفس بکشد و دوباره بوی غذای خود را حس کند.
  • غذای مرطوب گربه خود را تغییر دهید تا دوباره او را به خوردن ترغیب نمایید. سعی کنید غذای سرد و مرطوب گربه یا ماهی تن را به مدت چند ثانیه در مایکروویو گرم کنید. یا به گربه خود
  • غذای کنسروی برای بچه گربه، کنسرو ماهی تن، یا کنسرو مرغ بدهید تا اشتهای حیوان خانگی خود را تحریک کنید.
  • با انتخاب طعم، بافت، یا شکل متفاوت غذا برای تغذیه گربه خود؛ این کار را آزمایش کنید.
  • غذای گربه را از ابتدا درست کنید. گربه شما ممکن است مواد تازه تر در یک دستور پخت خانگی را ترجیح دهد.
  • بررسی کنید آیا طعم غذایی که گربه شما همیشه می خورد، فرمول یا مواد تشکیل دهنده اش به تازگی تغییر کردند یا خیر. اطلاعات ممکن است روی بسته بندی با عنوان “طعم جدید و اصلاح شده” درج شوند. یا با شرکت مواد غذایی تماس بگیرید و اطلاعات مورد نیاز را بپرسید. ممکن است لازم باشد یک غذای جدید مورد علاقه گربه تان پیدا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *