نگهداری از گربه

چرا گربه ها روی زمین غلت می زنند؟

غلت زدن گربه را حتما دیده اید اما دلیل غلت زدن گربه ها را هم می دانید؟ در این مطلب از پتیسما به این موضوع پرداخته ایم که چرا گربه ها غلت می زنند.

گاهی اوقات رفتار یک گربه برای انسان غیرقابل توضیح است. چیزهایی که در نظرمان بامزه و خنده دارند مانند تعقیب نخ و طناب یا بالا رفتن از پرده، برای آن ها امری کاملاً عادی هستند و در واقع بر اساس غریزه گربه سانان شکل گرفته اند.
اگر دیدید که گربه تان روی زمین غلت می زند، احتمالاً فکر کردید که انگیزه این رفتار عجیب، چیست. همچنین این کار ممکن است با مقداری صدای میومیو و حرکات تاحدی منحرف نیز همراه باشد. اگر می خواهید بدانید چرا گربه ها روی زمین غلت می زنند، مقاله زیر را بخوانید که توسط AnimalWised ارائه شده است!

گربه به پشت می غلتد تا قلمرو را مشخص کند

غلت زدن روی زمین رفتاری است که نه تنها در گربه های خانگی بلکه در گربه های بزرگتر نیز دیده می شود. یکی از دلایلی که آن ها این کار را انجام می دهند، علامتگذاری قلمروشان و دوری از سایر گربه سانان و همچنین دشمنان احتمالی است که ممکن است با حضور این حیوان احساس خطر کنند.

آن ها چطور این کار را انجام می دهند؟ فرومون ها عمدتاً در علامتگذاری قلمرو نقش دارند. همه حیوانات از جمله انسان فرمون‌ هایی از خود ساطع می کنند که در کنار سایر عملکردها، مسئولیت پخش بوی مختص به خودشان را بر عهده دارند. به همین دلیل است که وقتی گربه می خواهد از قلمرو خود محافظت کند، تمام بدنش را روی زمین و سایر سطوح می مالد تا بوی خود را در اطراف پخش نماید.

بنابراین اگر متوجه شدید گربه تان روی زمین غلت می زند یا می چرخد، ممکن است این همان دلیلی باشد که آن ها را تحریک می کند. آن ها از غرایز گربه سانانی خود به منظور محافظت از قلمروشان به سادگی پیروی می کنند.

غلت زدن گربه برای جذب جفت

در گربه ها چه نر و چه ماده، فرومون ها در هنگام گرما نقش مهمی دارند. آن ها نه تنها بوی مشخص هر گربه را منتقل می کنند بلکه تغییرات بدنی خاصی مانند زمان ایده آل برای جفت گیری را نیز نشان می دهند.
در طول این دوره، ماده ها و نرها رفتار منحصربه فردی از خود نشان می دهند که تمایل دارند بیش از حد معمول روی زمین غلت بزنند. چرا این کار را انجام می دهند؟ تا فرمون های خود را در هوا پخش کنند که مملو از بوی گرما بوده و در نتیجه همه جفت های بالقوه اطراف را جذب می نمایند.

گربه ها روی زمین غلت می زنند تا خنک شوند

درحالی که درست است گربه ها دمای بدن بالاتری دارند و به همین علت دوست دارند کارهایی مانند آفتاب گرفتن یا خوابیدن در نزدیکی گرما را انجام دهند ولی وقتی گرمای تابستان تشدید شود، ممکن است تحت تأثیر آن قرار گرفته و کمی اذیت شوند.

برای خنک شدن، این احتمال وجود دارد که گربه نه تنها مقدار آب بیشتری بنوشد و به دنبال مکان های تهویه شده برای استراحت باشد، بلکه ممکن است خودش را به کف خانه تان بمالد اگر از موادی مانند گرانیت، مرمر، یا چوب ساخته شده باشد که معمولاً در هنگام لمس خنک ترند.

بنابراین اگر متوجه شدید گربه تان در بیرون از خانه یا داخل منزل روی زمین می چرخد و همچنین بیش از حد معمول آب می نوشد، احتمالاً این دلیل، منطقی است. سعی کنید با روشن کردن پنکه سقفی یا باز کردن پنجره در صورت وزش نسیم، به گربه ها کمک کنید تا خنک شوند.

چرا گربه ها روی زمین می غلتند؟

انعطاف پذیری گربه ها یکی از برجسته ترین ویژگی هایشان است. دیدن آن ها هنگام چرخیدن در موقعیت هایی که برای یک انسان معمولی غیرممکن بنظر می رسد مانند حرکات یک معلم یوگا، برایمان سرگرم کننده است.

با این حال علیرغم خاصیت ارتجاعی شگفت انگیزشان، ممکن است گربه تان نتواند به خارش خاص مد نظرش برسد. بر همین اساس، آن ها برای تسکین خارش، مالیدن بدن روی یک شی را انتخاب می کنند. این کار ممکن است همان دلیل مالیدن آن ها به زمین باشد مثلاً اگر سوزش یا خارشی روی پشت شان داشته باشد.

غلت زدن گربه ها برای بازی و شیطنت

راه های زیادی وجود دارد که گربه تان بگوید می خواهد با شما بازی کند. یکی از آن ها غلت زدن روی زمین یا هر سطح نزدیک به شما می باشد!

هنگامی که این کار را انجام می دهند، سعی کنید یک اسباب بازی را به آن ها نزدیک کرده و یا با حرکاتی به آن ها نزدیک شوید که نشان دهنده قصدتان برای بازی با آن هاست. مطمئناً با هم خیلی خوش می گذارنید! و اگر می خواهید چند بازی سرگرم کننده برایشان پیدا کنید، مقاله مان در مورد 10 بازی برتر برای سرگرم کردن گربه تان را از دست ندهید.

غلت زدن گربه و جلب توجه شما

گربه ها بخصوص آن هایی که در آپارتمان زندگی می کنند، با تعقیب صاحبانشان در داخل خانه و تماشای کارهایی که طی روز انجام می دهند، خود را مشغول می کنند. این یک سرگرمی است که آن ها جایگزین ساعت های طولانی خوابشان می کنند.

زمانی که شما آن قدر مشغول هستید که نمی توانید زمان کافی را با گربه خود بگذرانید، ممکن است حوصله آن ها سر رفته و یا حس کنند که از آن ها غافل شده اید. بنابراین سعی می کنند به هر طریقی که می توانند، توجه شما را جلب کنند. آن ها نمی توانند بی توجهی شما را تحمل کنند!

از جمله این روش ها چرخیدن به پشت و غلت زدن است درحالیکه شکم خود را به این امید آشکار می کنند که شما را متقاعد نمایند با آن ها وقت بگذرانید. اگر قبلاً این کار را انجام داده و توجه و نوازش مورد نظرشان را دریافت کرده باشند، احتمالاً برای بدست آوردن همان نتایج باز هم به همین کار ادامه می دهند.

آن ها علف گربه می خواهند

علف گربه برای بیشتر گربه ها لذتبخش است و اثر اصلی آن ایجاد آرامش و کمک به آن ها برای احساس رضایت بیشتر است. اگر کمی از این علف را روی زمین بپاشید، طبیعی است که گربه به پشت خود و در هر جهتی بچرخد و تمام اثرات ایجاد شده توسط این ماده را با هم ترکیب کند.

آیا فکر می کنید گربه شما به دلایل دیگری روی زمین می غلتد؟ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 6 میانگین: 4.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *