دسته‌بندی نشده

آنچه که باید در خصوص کووید 19 و حیوانات خانگی بدانید

انتقال کووید توسط حیوانات خانگی

کروناویروس ها، خانواده بزرگ ویروس ها هستند. برخی از کرونا ویروس ها باعث ایجاد بیماری هایی شبیه سرماخوردگی در افراد می شوند. برخی دیگر هم باعث بیماری در انواع خاصی از حیوانات مانند گاو، شتر، و خفاش می شوند. بعضی از کروناویروس ها فقط حیوانات را آلوده می کنند ولی به انسان کاری ندارند.

خطر ویروسی که باعث انتشار کووید 19 بین حیوانات خانگی و انسان ها می شود

ویروسی که باعث کووید 19 می شود، می تواند با تماس نزدیک از انسان به حیوانات سرایت کند. حیوانات خانگی در کل جهان از جمله سگ ها و گربه ها عمدتاً پس از تماس نزدیک با افراد مبتلا به کووید-19، به ویروسی آلوده شدند که باعث ایجاد این بیماری می شود. میزان خطر انتقال کووید 19 توسط حیوانات خانگی به افراد کم است.

روی صورت حیوانات خانگی ماسک نزنید چون این کار می تواند به حیوان خانگی تان آسیب برساند. حیوان خانگی خود را با مواد ضدعفونی کننده شیمیایی، الکل، پراکسیدهیدروژن یا سایر محصولات مانند ضدعفونی کننده دست، دستمال مرطوب ضد تمیزکننده یا سایر پاک کننده های صنعتی یا سطوح، حمام نکنید.

هیچ مدرکی مبنی بر این قضیه وجود ندارد که ویروس می تواند از پوست، خز، یا موهای حیوانات خانگی به افراد سرایت کند. اگر در مورد محصولات مناسب جهت حمام یا تمیز کردن حیوان خانگی تان سوال دارید، با دامپزشک صحبت کنید.

اگر دچار بیماری هستید، از حیوانات خانگی تان محافظت کنید

اگر مبتلا به کووید-19 هستید (مشکوک یا تأیید شده با آزمایش)، باید از تماس با حیوانات خانگی و سایر حیوانات خودداری کنید. تماس شامل نوازش، بغل کردن، بوسیدن، لیسیدن، غذا دادن، و خوابیدن در یک تخت می باشد.

اگر حیوان خانگی ویروسی دارد که باعث کووید-19 می شود، باید چه کرد؟

حیوانات خانگی آلوده به این ویروس ممکن است بیمار شوند یا نشوند. از میان آن هایی که بیمار شده اند، بیشترشان درجه خفیفی داشته و بطور کامل بهبود یافتند. بروز بیماری حاد و جدی در حیوانات خانگی بسیار نادر است. حیوانات خانگی که دارای علائم هستند، معمولاً بیماری خفیفی دارند که می توانید در خانه از آن ها مراقبت کنید. حیوانات خانگی مبتلا به ویروسی که باعث کووید-19 می شود، ممکن است دارای موارد زیر باشند:

  • تب
  • سرفه
  • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
  • بی حالی (کمبود غیرمعمول انرژی یا احساس سستی)
  • عطسه
  • آبریزش بینی
  • ترشحات چشمی
  • استفراغ
  • اسهال

اگر حیوان خانگی تان بیمار است و فکر می کنید احتمال دارد که این موضوع از ویروسی باشد که باعث کووید 19 می شود، با دامپزشک تان صحبت کنید. اگر مبتلا به کووید 19 هستید و حیوان خانگی تان بیمار می شود، خودتان حیوان خانگی را به کلینیک دامپزشکی نبرید. با دامپزشک تان تماس بگیرید و به او بگویید که به کووید 19 مبتلا هستید. برخی از دامپزشکان ممکن است مشاوره های پزشکی از راه دور یا طرح های دیگری را برای درمان حیوانات خانگی مریض ارائه دهند.

اگر آزمایش حیوان خانگی تان مثبت شد، چه باید کرد؟

منوط به علائم حیوان خانگی، دامپزشک ممکن است توصیه کند که حیوان را در قرنطینه بگذارید. اگر دامپزشک تان ایزوله شدن در منزل را توصیه می کند و می توانید از حیوان خانگی تان در داخل خانه مراقبت کنید، حیوان را بجز موارد دریافت مراقبت های پزشکی، از خانه بیرون نبرید. یک حیوان خانگی را می توان به همان روشی جدا کرد که فرد مبتلا به کووید-19 بیمار را از بقیه جدا می کنیم. هنگام مراقبت از حیوان خانگی بیمار با پیروی از همان اقدامات احتیاطی توصیه شده برای افرادی که از یک فرد آلوده در خانه مراقبت می کنند، از خودتان نیز محافظت نمایید. گربه ها را باید در داخل خانه نگه داشت. اگر تست گربه ها برای ویروسی مثبت شده که باعث کووید 19 می شود، اجازه ندهید در خارج از خانه پرسه بزنند.

علائم حیوان خانگی تان را کنترل کنید

مهم است علائم حیوان خانگی تان را در طول فرآیند ایزوله در خانه دائماً رصد کنید. اگر فکر می کنید حیوان خانگی تان علائم جدیدی دارد و یا اینکه علائم بدتر می شود، با دامپزشک تماس بگیرید. تمام دستورالعمل های مراقبتی دامپزشک را دنبال کنید. ممکن است دامپزشک از شما بخواهد که یک گزارش کتبی از علائم حیوان خانگی به همراهتان داشته باشید.

چه زمانی به قرنطینه حیوان خانگی پایان دهیم؟

توصیه های دامپزشک تان را برای مواقعی دنبال کنید که قرارگیری حیوان خانگی در کنار افراد دیگر و حیوانات، بی خطر است. حیوان خانگی تان معمولاً می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد اگر:
حداقل 72 ساعت بدون مراقبت پزشکی، علائمی را نشان نداده و یا حداقل 14 روز از آخرین آزمایش مثبت حیوان خانگی گذشته باشد یا اینکه تمام آزمایشات پیگیری بعدی، برای عفونت فعلی منفی باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *