نگهداری از سگ

سیب زمینی برای سگ مفید است یا مضر؟

سگ ها مشتاقانه هر چیزی را می خورند بخصوص اگر غذایی باشد که ما می خوریم. اما همه غذاهای انسانی برای این حیوان دم دار محبوب، سالم یا حتی ایمن نیستند و سیب زمینی ممکن است در برخی شرایط در این دسته قرار گیرد.
سیب زمینی منبع عالی از نشاسته غذایی و سایر مواد مغذی مفید است اما رنگ پوست سبزیجات و نحوه تهیه آن هنگام استفاده به عنوان میان وعده برای سگ شما اهمیت زیادی دارد. بگذارید نگاهی عمیق تر به این سبزی رایج بیندازیم تا ببینیم چگونه سیب زمینی برای سگ شما مفید بوده و گاهی به آن آسیب می رساند.

فواید سیب زمینی برای سگ

ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، آهن و ویتامین B6 کل فضای لیست مواد مغذی سیب زمینی را اشغال می کنند. فیبر و نشاسته را به آن اضافه کنید و یک میان وعده به ظاهر سالم برای سگ خود دارید. آیا درست است؟ اجازه دهید دقیق تر نگاه کنیم:
• ویتامین C: یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده در مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند سلول ها را از بین ببرند. همچنین سیستم ایمنی سگ شما را تقویت کرده و با پیری شناختی در سگ های مسن مبارزه می کند.
• پتاسیم: ماده معدنی که کارکرد خوب کلیه های سگ تان را حفظ می کند. همچنین از عملکرد کارآمد قلب، عملکرد ماهیچه ها و سیستم گوارشی سالم پشتیبانی می کند.
• منیزیم: یک ریزمعدنی که از متابولیسم پروتئین ها و اسیدهای چرب پشتیبانی می کند. همچنین نقش مهمی در تولید انرژی و حفظ رباط و استخوان دارد.
• آهن: یک ماده مغذی ضروری که از تشکیل گلبول های قرمز و هموگلوبین حمایت می کند. هموگلوبین اکسیژن را در سرتاسر بدن حمل نموده و انرژی تولید می کند.
• کلسیم: یک ماده معدنی ضروری برای ساخت استخوان ها و دندان های قوی، پشتیبانی از لخته شدن خون، بهبود زخم و حفظ فشار خون طبیعی در بدن سگ محسوب می شود.
• فیبر: برای حفظ عملکرد روان دستگاه گوارش ضروری است. اگر سگ شما اسهال یا یبوست دارد، فیبر موجود در سیب زمینی می تواند به اصلاح این مشکلات کمک کند. فیبر باعث طولانی شدن احساس سیری بعد از غذا می شود که می تواند برای سگ دارای اضافه وزن مفید باشد. مطالعات ثابت کردند رژیم غذایی غنی از فیبر ممکن است بیماری قلبی را کاهش دهد و از انواع خاص سرطان در سگ ها جلوگیری نماید.
• نشاسته/کربوهیدرات: کربوهیدرات ها برای حفظ سطوح انرژی سگ شما مهم هستند اما سگ ها نیز دقیقاً همانند انسان در صورت مصرف بیش از حد ممکن است با مشکلاتی مانند چاقی روبرو شوند. نشاسته به گلوکز یا قندها تبدیل می شود که انرژی را در بدن سگ شما تأمین می کند. اما همچنین سطح قند خون و انسولین را افزایش داده، باکتری های روده را تغذیه نموده، و بعضی از سرطان ها را تقویت می نماید. بدین ترتیب این موضوع باعث می شود سیب زمینی برای سگ های دیابتی، سگ های دارای اضافه وزن، یا سگ هایی که با سرطان مبارزه می کنند؛ انتخاب نامناسبی باشد.

آن روی دیگر سیب زمینی

سیب زمینی مانند گوجه فرنگی، فلفل، و بادمجان یکی از اعضای تیره تاجریزی است. گیاهان تاجریزی حاوی مقادیر زیادی سولانین هستند که هم برای حیوانات و هم برای انسان بسیار سمی است.
• سولانین: در پوست، ریشه، ساقه، و برگ گیاه سیب زمینی یافت می شود. هدف آن محافظت از گیاه در برابر قارچ بوده و در صورت بلعیدن سمی است. از آنجایی که سیب زمینی ریشه غده ای خوراکی گیاه است، پختن آن به اندازه کافی سطح سولانین را کاهش می دهد تا برای خوردن، بی خطر شود. ساقه و برگ های گیاه هرگز برای مصرف، بی خطر نیستند.
• سیب زمینی سبز: آیا تابحال یک کیسه سیب زمینی خریده اید و متوجه شدید که برخی از آن ها پوست سبز دارند؟ هنگامی که نور به درستی ذخیره نشود، کلروفیل پوست فعال می شود و رنگ آن را به سبز تغییر می دهد. سولانین به مقدار زیاد در پوست سبز سیب زمینی وجود دارد. آن ها سمی اند و انسان ها و حیوانات نباید آن ها را بخورند. پختن سیب زمینی با پوست سبزش، سطح سولانین را کاهش نمی دهد. سطح سمیت سولانین بر اساس مقداری که می خورید متفاوت است، اما خوردن مقادیر زیادی از آن می تواند در کمتر از 14 ساعت باعث مرگ شود.
علائم سمیت سولانین عبارتند از:
• استفراغ
• اسهال یا ناراحتی های گوارشی
• ضعف
• گیجی یا عدم هماهنگی در اثر ضربه به سیستم عصبی مرکزی
اگر در باغ یا باغچه تان سیب زمینی می کارید، یک مانع ضد سگ ایجاد کنید تا خطر مصرف مواد گیاهی را از بین ببرید. اگر مشکوک هستید که توله شما سیب زمینی خام یا هر قسمتی از گیاه سیب زمینی را بلعیده، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید.

کدام سگ ها نباید سیب زمینی بخورند؟

بسیاری از غذاهای حیوانات خانگی با مواد محدود و فاقد دانه، از سیب زمینی سفید به عنوان منبع کربوهیدرات استفاده می کنند. آن ها از نظر شاخص گلیسمی بسیار بالا در نظر گرفته می شوند اما کربوهیدرات ها در بدن سگ شما انرژی ایجاد می کنند.

با این حال از آنجایی که کربوهیدرات ها برای تولید انرژی به گلوکز تبدیل می شوند، کربوهیدرات زیادی می تواند منجربه اضافه وزن یا افزایش سطح قند و انسولین به سطوح ناسالم شده و بنابراین برای سگ های دارای اضافه وزن یا دیابتی، مناسب نیست.

چرا سیب زمینی در غذای سگ وجود دارد؟

بسیاری از تولیدکنندگان غذای سگ از سیب زمینی به عنوان منبع کربوهیدرات استفاده می کنند زیرا سیب زمینی قابلیت هضم و انرژی قابل سوخت و ساز بالاتری نسبت به ذرت دارد. انرژی قابل سوخت و ساز، همان انرژی موجود در غذا منهای انرژی از دست رفته در مواد زائد گوارشی مانند ادرار و مدفوع می باشد.
نشاسته سیب زمینی باعث افزایش انبساط و کاهش تراکم kibble می شود. همچنین برای سگ ها بسیار خوش طعم بوده و ارزان است.
سیب زمینی در غذای حیوانات خانگی مطمئناً به عنوان یک ماده محبوب در رژیم های غذایی بدون غلات و با مواد محدود، اوج شکوفایی خود را داشت اما طی چند سال گذشته سوالاتی در خصوص استفاده از آن و افزایش کاردیومیوپاتی گشادکننده، مطرح شده است.

سیب زمینی و بزرگ شدن قلب

کاردیومیوپاتی گشادکننده (DCM)، بزرگ شدن قلب است که توانایی آن برای پمپاژ موثر خون در سراسر بدن سگ را محدود می کند. این موضوع می تواند باعث نارسایی احتقانی شدید قلب و حملات قلبی ناگهانی شود.
در سال های اخیر، نگرانی ها و مطالعات زیادی در خصوص نقش رژیم های غذایی فاقد غلات یا مواد محدود در سگ های مبتلا به کاردیومیوپاتی گشادکننده، وجود داشته است. این مطالعات به دلیل نگرانی از افزایش تشخیص DCM در نژادهایی آغاز شد که دارای استعداد ژنتیکی نسبت به این بیماری نبودند. در بسیاری از موارد، سگ ها از رژیم غذایی حاوی مواد محدود استفاده می کردند.

این مطالعات علت افزایش موارد DCM را مشخص نکردند. اما معلوم شد در مورد سگ هایی که DCM شان تشخیص داده شده، 93٪ از آن ها غذاهایی می خوردند که حاوی نخود یا عدس (حبوبات) به عنوان یک ماده اولیه بوده است. تعداد بسیار کمتری از سگ های مبتلا به DCM از غذاهای حاوی سیب زمینی یا سیب زمینی شیرین استفاده می کردند.

بدین معنی است که سیب زمینی سفید به عنوان یک خوراک، به سگ شما آسیب نمی رساند یا باعث DCM نمی شود. هنوز مطالعات و بررسی های بیشتری حول این موضوع انجام می شود اما در حال حاضر سیب زمینی سفید نقش زیادی در افزایش DCM در سگ هایی بازی نمی کند که مستعد ابتلا به آن نیستند.

در اینجا آنچه را می بینید که انجمن پزشکی-دامپزشکی آمریکا در مورد DCM می گوید:
“به منظور قرار دادن این موضوع در بستر مناسب، انجمن پزشکی-دامپزشکی آمریکا تخمین می زند که حدود 77 میلیون سگ خانگی در ایالات متحده وجود دارد. از 30 آوریل 2019، FDA گزارش هایی در مورد 560 سگ مبتلا به DCM دریافت کرده که مشکوک به ارتباط با رژیم غذایی هستند. ده ها میلیون سگ، غذای سگ را بدون گسترش DCM می خوردند. اگر نگران رژیم غذایی هستید که در حال حاضر به سگ خود می دهید، FDA به شما توصیه می کند با دامپزشک تان همکاری کنید همان کسی که ممکن است با یک متخصص تغذیه دامپزشکی معتبر از هیئت مدیره مشورت نموده تا بهترین رژیم غذایی برای رفع نیازهای سگ تان را مشخص نماید.”

آماده کردن سیب زمینی برای سگ

قبل از اینکه به سگ خود سیب زمینی بدهید، در اینجا چند دستورالعمل در مورد خوراکی ها و رژیم غذایی سگ شما آورده شده است.
سگ شما باید همیشه یک رژیم غذایی متعادل متشکل از غذای معمولی سگ و خوراکی های سالم داشته باشد (که فقط باید 10 درصد از کالری دریافتی روزانه را تشکیل دهد).
توصیه می کنیم هر زمانی که غذای جدیدی به سگ خود می دهید، قبل از اولین غذا با دامپزشک مشورت کنید. درحالیکه بیشتر سبزیجات و میوه ها برای توله سگ شما خوب و سالم اند اما برخی از آن ها این طور نیستند و هنگامی که سلامت کلی سگ شما در اولویت قرار می گیرد، دامپزشک توصیه های غذایی ارائه می دهد.

نکته دیگر به توله سگ ها مربوط می شود. سیستم ایمنی آن ها هنوز در حال توسعه است. بنابراین فقط مقادیر کمی از هر غذای جدید را برایشان تهیه کنید. اما باید منتظر بمانید تا کاملاً از شیر گرفته شده و در خوردن غذای جامد به نوعی ثبات برسند. شما همچنین می توانید با دامپزشک خود در رابطه با مقادیر مطمئن و ایمن مصرف غذا مشورت کنید.

اگر می خواهید به سگ خود سیب زمینی بدهید؛ آن را پوست کنده، جوشانده و یا بپزید. از هر گونه مواد افزودنی مانند نمک، روغن، کره، پنیر، یا چاشنی خودداری کنید که می تواند شکم و معده سگ تان را ناراحت کند.

سیب زمینی آب پز برای سگ

سیب زمینی اب‌پز به عنوان یک مکمل غذایی برای سگ معمولاً مفید و ایمن است، اگر به درستی آماده شود و با توجه به نیازهای سگ داخل رژیم غذایی او گنجانده شود. سیب زمینی اب‌پز حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرهای مفیدی مانند پتاسیم و ویتامین C می‌باشد. این مواد می‌توانند به سلامتی سگ کمک کنند.

اما باید توجه داشته باشید که باید سیب زمینی را به درستی پخته کنید. برای سگ خودتان، سیب زمینی را بپزید و بدون هیچ افزودنی مانند نمک، روغن یا ادویه و به صورت معتدل به او بدهید. همچنین مطمئن شوید که سیب زمینی به اندازه‌ای پخته شود که بتوانید با یک چنگال به آسانی آن را نفهمید. سیب زمینی نیمه‌پخته یا نیمه‌تر نباید به سگ داده شود، زیرا ممکن است برای سگ مضر باشد.

همچنین توجه داشته باشید که سیب زمینی نباید جزء اصلی رژیم غذایی سگ شود. به عنوان یک مکمل یا پیش غذا برای تنوع در رژیم غذایی سگ، می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین برای اطمینان از اینکه متناسب با نیازهای سگ شما است، با دامپزشک سگ خود مشورت کنید.

زمان میان وعده! ایده هایی برای دادن سیب زمینی به سگ تان

سیب زمینی سفید برای هر چیزی به غیر از یک میان وعده گاه به گاه یا افزودنی کوچک به رژیم غذایی سگ شما، بیش از حد نشاسته دارد. بنابراین مخلوط کردن چند تکه سیب زمینی با میوه ها و سبزیجات سالم می تواند یک میان وعده سالم و سریع برای سگ تان باشد.

لوبیا سبز و کلم بروکلی مخلوط شده با چند حبه سیب زمینی سفید، یک میان وعده خوب است. یا سعی کنید مقداری پوره سیب زمینی مخلوط با زغال اخته یا توت فرنگی را برای افزایش هیدراتاسیون به او بدهید.

من یک دستور العمل جالب جهت پخت کیک های گوشتی با استفاده از سیب زمینی پیدا کردم. بنظر سرگرم کننده است اما برای اینکه آن را واقعاً برای سگ تان سالم کنید، شیر و کره را از پوره سیب زمینی حذف نموده و نمک ارگانیک و آبگوشت بدون چربی نیز به همین خوبی کار می کنند. سپس روی کیک را با میوه ها و سبزیجات تازه تزئین کنید.

پس آیا سگ شما می تواند سیب زمینی بخورد؟

بطور خلاصه: بله، سگ شما می تواند سیب زمینی را در صورت تهیه مناسب، براحتی بخورد و هیچ رنگ سبزی هم روی پوست سیب زمینی وجود ندارد. بهرحال محتوای نشاسته بالا باعث شده این غده ها در رده “میان وعده های گاه به گاه” قرار گیرند.
اگر سگ شما دیابت داشته، دچار اضافه وزن بوده، و یا با سرطان مبارزه می کند؛ کلاً از مصرف سیب زمینی سفید اجتناب کنید.
توله ها باید کاملاً از شیر گرفته شوند و قبل از ارائه هر نوع غذای جدید، نسبت به خوردن غذای جامد عادت کنند و برای جلوگیری از ناراحتی معده آن ها نیز مقدار کمی برایشان تهیه شود. سیب زمینی سفید دارای فواید تغذیه ای فراوانی برای سگ تان می باشد اما گزینه های سالم تری نیز برای خوراکی ها (مخصوصاً سیب زمینی شیرین) وجود دارد که ممکن است سیب زمینی سفید را فقط به عنوان غذای انسان در نظر بگیرید و آن را به دوستان پشمالوی خود عرضه نکنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *