نگهداری از سگ

سکسکه کردن سگ ها نشان دهنده چیست؟

سکسکه کردن سگ ها می تواند به بامزگی آن ها اضافه کند. اما تا به حال فکر کرده این چرا سگ ها سکسکه می کنند؟ و اینکه آیا سکسکه کردن سگ ها خطرناک است یا خیر؟ این مطلب را نوشته ایم تا به این سوال ها پاسخ دهیم و بررسی کنیم که سکسکه کردن سگ نشان دهنده چیست.

چرا سگ ها سکسکه می کنند؟

آناتومی دستگاه تنفسی سگ شما در واقع کاملاً شبیه آناتومی تنفسی خودتان است. درست مثل شما، آن ها یک عضله دیافراگمی دارند که فضای سینه را از فضای شکم شان جدا می کند و این ماهیچه صاف همان چیزی است که به سگ شما اجازه می دهد حتی بدون فکر کردن به آن بتواند نفس بکشد. هنگامی که دیافراگم منقبض می شود سگ شما دم تکان داده و زمانی که آرام می شود، بازدم می کند.

بنابراین هنگامی که دیافراگم سگ شما اسپاسم (تشنج موضعی) می کند درست مانند زمانی که دیافراگم شما این گونه است، باعث می شود بدن به سرعت هوا را جذب نماید که موجب می شود سگ تان در حالی صدای “سکسکه” تولید کند که به سرعت از دهان خود نفس می کشد.

چگونه سگ یا توله سگ خود را در جعبه آموزش بگذاریم

گاهی اوقات عطسه معکوس ممکن است با سکسکه اشتباه گرفته شود اما در واقع این دو رفتار کاملاً متفاوت هستند. عطسه معکوس زمانی اتفاق می افتد که سگ شما به سرعت و با قدرت هوا را از طریق بینی خود به داخل می کشد. صدایی که این کار ایجاد می کند، در فاصله زمانی خیلی سریع تری رخ می دهد و صدای آن با صدای ایجاد شده از سکسکه سگ تفاوت دارد.
سکسکه بیشتر در توله سگ ها مشاهده شده است. سکسکه گاهی اوقات در سگ های مسن دیده شده ولی در سگ های بالغ کمتر دیده می شود. می خواهید باور کنید یا نکنید، هدف و دلیل واقعی ایجاد سکسکه در سگ ها و همچنین انسان ها هنوز ناشناخته است. همان طور که گفته شد، نظریه هایی در این خصوص وجود دارد که چه چیزی می تواند باعث سکسکه در سگ ها شود. برخی از علل ادعا شده، عبارتند از:

  • نوشیدن خیلی سریع آب
  • سریع غذا خوردن
  • هیجان زدگی و بازی پر انرژی
  • استرس و فشار

اگر سگ شما خیلی سریع آب نوشیده یا غذا می خورد، احتمالاً به همان اندازه نیز هوا قورت می دهد. برخی فکر می کنند این مقدار هوا در معده سگ شما می تواند به دیافراگم او فشار وارد کرده و سکسکه بوجود آورد.
بازی پر سر و صدا بخصوص در توله سگ ها می تواند باعث شود سگ های شرکت کننده به سرعت نفس بکشند که این کار ممکن است سکسکه ایجاد کند.
استرس همچنین ممکن است باعث سکسکه شود زیرا نفس نفس زدن یک مکانیسم مقابله ای برای سگ هایی است که در حالت اندوه و پریشانی هستند. البته باید توجه داشت سایر رفتارهای مرتبط با “دهان” مانند لیسیدن لب و خمیازه کشیدن، بیشتر از سکسکه به عنوان رفتارهای استرس زا محسوب می شوند.

چگونه سکسکه سگ را درمان کنیم؟

در بیشتر مواقع، سکسکه سگ تان محدود و کوتاه مدت است به این معنی که به خودی خود از بین می رود. اگر توله سگ شما از سکسکه اش رنج می برد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای آرام کردن دیافراگم او انجام دهید.

می توانید سعی کنید به سگ خود مقدار کمی آب بدهید. فقط مطمئن باشید که آن را آهسته و آرام بنوشد. همچنین می توانید به آرامی ناحیه سینه اش را ماساژ دهید. این کار می تواند به آرام شدن سگ تان کمک کند بویژه اگر کاملاً روی پشت خود استراحت کند مانند زمانی که مالش شکم انجام می شود.

در نهایت اگر سگ شما آب و غذای خود را می بلعد، چندین وعده غذایی کوچک در روز را بجای یک یا دو وعده غذایی برایش در نظر بگیرید. همچنین می توانید از کاسه های کوچک غذا و یا فیدرهای معمایی برای کمک در کاهش سرعت غذا خوردن سگ تان استفاده نمایید.

این نکته را جدی بگیرید!

شاید شنیده باشید که به سگ تان یک قاشق عسل، شربت افرا، و یا شربت کارو بدهید. بهتر است این کار را نکنید زیرا بسیاری از این محصولات حاوی شیرین کننده ای به نام زایلیتول هستند که برای سگ ها سمی بوده و باعث ایجاد هیپوگلیسمی (قند خون پایین) می شود. این نوع شربت های قندی می تواند برای حیوانات دیابتی نیز مضر باشد. اگرچه دادن یکی از این مواد به سگ می تواند بدون مشکل جدی از بین برود اما بهتر است حیوان خانگی خود را از هر گونه آسیب احتمالی دور نگه دارید.

چه زمانی باید نگران سکسکه سگ خود باشید؟

اگر گاهی سکسکه ای در سگ ها اتفاق بیفتد و تقریباً با همان اندازه سرعت آغاز شدنش، متوقف شود؛ می تواند خوش خیم باشد. با این حال اگر سگ شما شروع به سکسکه های منظم و طولانی مدت کرد بخصوص همراه با علائم دیگر، باید با دامپزشک خود مشورت کنید.

علائمی همچون سرفه، عطسه، و یا تنفس سنگین، مشکل در هنگام استراحت همراه با سکسکه ممکن است نشانگر مشکل قلبی یا تنفسی باشد. اگر استفراغ یا اسهال مشاهده کردید، احتمال دارد که بیانگر وجود یک مشکل گوارشی مانند انگل روده باشد.

سکسکه سگ تان می تواند در اکثر موارد زیبا بوده و هیچ نگرانی پزشکی واقعی هم نداشته باشد. بنابراین دفعه بعد که سگ شما شروع به سکسکه کرد، سعی کنید چند ضربه به سینه اش بزنید تا به او کمک کنید آن را راحت تر تحمل کند.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *