نگهداری از سگ

برنج برای سگ مفید است یا مضر؟

ما برنج را به عنوان یک ماده همه کاره در کمد و کابینت داریم و همیشه می توانیم به طعم خوب آن بدون توجه به سایر طعم های حاضر در کنارش، اعتماد کنیم. علاوه بر این برنج همچنین به عنوان منبع مهم ویتامین ها و انرژی محسوب می شود. با همه این فوایدی که در چنین دانه های ریزی وجود، چه کسی می تواند دوستان پشمالو را بخاطر علاقه به این غذای نشاسته ای خاص سرزنش کند؟ اما آیا سگ ها می توانند برنج بخورند؟ و با وجود انواع مختلف، کدام نوع برنج برای نیاز سگ ها مناسب تر است؟ به خواندن مطالب ادامه دهید تا همه چیز در خصوص سگ ها، برنج، و رویارویی آن ها در هنگام شام را بدست آورید.

در پاسخ به این سوال که آیا سگ ها می توانند برنج بخورند، باید گفت  بله، سگ ها می توانند برنج بخورند. در واقع ممکن است متوجه شده باشید برنج به عنوان یک جزء اصلی در غذاهای تجاری سگ ها وجود دارد. با این حال یک وعده غذایی برنج به تنهایی نمی تواند ماده روزانه را تشکیل دهد. بنابراین برنج فقط باید بخشی از یک رژیم غذایی متنوع باشد که تمام مواد مغذی مورد نیاز سگ شما را ارائه می کند. سگ ها می توانند برنج را تا زمانی در حد اعتدال مصرف کنند که به سادگی پخته شده، هیچ گونه چاشنی یا طعم دهنده ای نداشته، و به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل سگ شما گنجانده شده باشد.

آیا سگ ها می توانند برنج سفید بخورند؟

بله، سگ ها می توانند برنج سفید بخورند. اگرچه ارزش غذایی کمتری نسبت به برنج قهوه ای دارد، اما انواع سفید برنج را می توان در رژیم غذایی سگ گنجاند. از آنجایی که برنج سفید نسبتاً ملایم است، دامپزشکان غالباً آن را برای سگ هایی توصیه می کنند که ناراحتی معده دارند. برنج سفید نسبت به برنج قهوه ای تأثیر بیشتری بر قند خون دارد. بنابراین بعضی افراد توصیه می کنند در مصرف برنج سفید برای سگ های مبتلا به دیابت، احتیاط شود! اگر سگ تان دیابتی است، بهتر است در مورد بهترین رژیم غذایی با دامپزشک مشورت کنید.

آیا سگ ها می توانند برنج قهوه ای بخورند؟

بله، سگ ها می توانند برنج قهوه ای بخورند. همچنین این برنج نسبت به نوع سفید، مواد مغذی بیشتری دارد زیرا لایه بیرونی دانه را حفظ می کند که حاوی مواد مغذی بسیار مهمی است. از جنبه منفی، بدلیل بیان شده در بالا ممکن است هضم برنج قهوه ای برای سگ شما سخت تر باشد. یعنی اینکه بسیاری از دامپزشکان برای توله سگ هایی که از مشکلات گوارشی رنج می برند، مصرف برنج سفید را بجای قهوه ای توصیه می کنند.

آیا سگ ها می توانند برنج باسماتی بخورند؟

بله، سگ ها می توانند برنج باسماتی بخورند. همان گونه که برای انواع دیگر برنج تا زمانی که وعده های غذایی را در حد متعادل، ساده تر، و بدون نمک می پزید؛ سگ ها نیز باید بتوانند از خوردن مقداری برنج باسماتی لذت ببرند. برنج باسماتی در انواع سفید و قهوه ای وجود دارد و دامپزشکان گاهی برنج باسماتی سفید را به عنوان یک وعده غذایی ملایم در مراقبت از ناراحتی معده توصیه می کنند.

آیا برنج برای سگ مفید است؟

برنج سرشار از مواد مغذی ضروری است اما چند تفاوت بین انواع مختلف این غله وجود دارد. نوع غلات کامل که به عنوان برنج قهوه ای شناخته می شود، از نظر ارزش غذایی برتر است زیرا ویتامین و فیبر بیشتری نسبت به برنج سفید دارد. در هر صورت سگ شما باید تمام مواد مغذی مورد نیازش را از غذای کامل و متعادل دریافت نماید. بنابراین اگر فقط مقدار کمی برنج را در کنار غذا به حیوان بدهید، دیگر لازم نیست نگران افزودن ارزش غذایی بیشتر باشید.

برنج سفید در مقایسه با برنج قهوه ای سریع تر پخته شده، هضم آن برای سگ ها راحت تر بوده، و در کاهش مشکلات شکمی و معده های ناراحت توله سگ ها استفاده می شود. هر گزینه ای که برای غذا دادن به سگ خود انتخاب می کنید، همیشه ایده خوبی است که مراقب واکنش آن ها به برنج باشید بخصوص اگر برای اولین بار این ماده را در رژیم غذایی شان می گنجانید. بروز واکنش های آلرژیک، نادر است اما اگر متوجه ریزش مو یا خارش بدن حیوان شدید، سریعاً از دامپزشک تان کمک بگیرید.

روش درست برنج دادن به سگ

اگر تصمیم گرفته اید کدام نوع برنج را به سگ بدهید و به دنبال نکات مربوط به پخت آن هستید، خبر خوب این است که وقتی از سگ ها صحبت می شود، می توانید سراغ نسخه ساده این دستور غذایی بروید یعنی برنج را در آب معمولی جوشانده، نمک اضافه نکرده، و طعم دهنده ها را فقط برای میز شام انسان ها نگه دارید. همانند هر افزودنی به یک رژیم غذایی متعادل، توصیه می کنیم این حیوان برنج را فقط در حد متعادل مصرف کند.

به عنوان راهنمایی، سعی کنید بیشتر از دو یا سه بار در هفته به سگ خود برنج ندهید. با این حال اگر دامپزشک به دلایل پزشکی توصیه کرده برنج را هر روز برای یک دوره زمانی به حیوان بدهید، بهتر است از توصیه های او پیروی کنید. اگر کنجکاوید بدانید چه غذاهای انسانی دیگری را می توانید به منوی حیوان خانگی اضافه کرده و یا چه غذاهایی را باید از دسترس آن دور نگه دارید، مقالات بعدی ما را بخوانید: “آیا سگ ها می توانند نان بخورند” و “آیا سگ ها می توانند پنیر بخورند”.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *