نگهداری از گربه

علت خوردن بچه گربه توسط مادرش

خوردن بچه گربه توسط مادر

اگر مشغول پرورش گربه هستید و یا از گربه های ولگردی مراقبت می کنید که اغلب بچه دارند، یکی از وحشتناک ترین و ناراحت کننده ترین چیزهایی که احتمالاً تجربه می کنید خوردن بچه گربه توسط مادر است. خوشبختانه این که گربه بچه هایش را بخورد، زیاد رایج نیست، ولی امکان رخ دادنش وجود دارد. اما چرا گربه بچه اش را می خورد  و واقعا علت خوردن بچه گربه توسط مادرش چیست؟ تا انتهای مطلب با پتیسما همراه باشید تا به جواب سوالتان برسید.

1- سالم نبودن بچه گربه

یکی از رایج ترین دلایل خوردن بچه گربه توسط مادر ، این است که بچه گربه بیمار یا ناسالم بوده و بعید است زنده بماند. در چنین وضعیتی، مادر، بچه را می خورد تا از رنج بیشتر نوزادش جلوگیری نماید. گربه ها بیش از 200 میلیون حسگر بو در بینی شان دارند و قادرند از حس بویایی تیزشان جهت تشخیص چیزهایی استفاده کنند که ما نمی توانیم آن ها را بفهمیم.

به همین علت بسیاری از مردم معتقدند بیماری یکی از چیزهایی است که آن ها می توانند براحتی بو کنند. یک بچه گربه ناسالم و مریض، بستر خطرناکی برای بقیه بچه گربه ها دارد یعنی اگر بمیرد، باکتری ها سریعاً پخش شده و سایر بچه گربه ها نیز آسیب پذیر می شوند.

2- مرده به دنیا آمده است

همان گونه که قبلاً اشاره کردیم، یک بچه گربه مرده می تواند به سرعت باکتری را پخش کند. بنابراین در صورت مرده به دنیا آمدن بچه گربه، مادر هیچ چاره ای ندارد جز اینکه حیوان مرده را بخورد. و مرده به دنیا آمدن بچه گربه، علت خوردن بچه گربه توسط مادرش است.

3- محل زندگی در معرض خطر است

ممکن است بپرسید چرا نمی توان بچه گربه بیمار یا مرده را از لانه بیرون آورد تا گربه آن را نخورد. پاسخ این است که گربه شما حداقل در هفته اول پس از تولد، هیچ دخالتی در بستر زندگی اش را تحمل نمی کند.

بنابراین هر گونه تلاشی به منظور نزدیک شدن به لانه اش باعث می شود او فکر کند که آن نقطه امن نیست و شروع به حرکت می کند. اگر نتواند لانه را حرکت داده و یا حس کند این کار خیلی سخت است، احتمال دارد یک یا چند بچه گربه را بخورد.

بر همین اساس اکثر متخصصان توصیه می کنند برای یک یا دو هفته به هر قیمتی شده، از محل لانه سازی حیوان دور بمانید. بعید است گربه های دارای لانه های خوب، بچه هایشان را بخورند زیرا احساس امنیت کرده و معمولاً اگر خیلی هم به محل زندگی شان نزدیک شوید، آن را جابجا می کنند.

در طبیعت گربه تان با خطرات مرتبط با چندین شکارچی روبرو می شود که می توانند بچه گربه ها را به عنوان یک وعده غذایی آسان تلقی کنند. بنابراین اگر مادر احساس کند بچه گربه ها در امنیت نیستند، ممکن است آن ها را بخورد و به این ترتیب راه انتخابی خوردن بچه گربه توسط گربه مادر است.

4- یک زایمان طولانی مدت با استرس

بعضی از گربه ها می توانند برای سه روز یا بیشتر زایمان کنند. درحالی که ممکن است در این مدت گربه غذا خورده و مایعات بنوشد و غذای گربه تامین باشد، این روند می تواند تلفات زیادی را برایش به همراه داشته باشد. زایمان های طولانی اغلب گربه را گرسنه می کند و این امکان وجود دارد که بچه گربه را بخورد تا برخی از مواد مغذی را بدست آورد که از دست داده است. گربه ها گوشتخواران سرسختی هستند و می توانند مواد مغذی مهمی را از خوردن یک بچه گربه بازیابی کنند که به ادامه روند زایمانشان کمک می کند.

5- بی تجربگی گربه مادر

این امر نادر است اما بی تجربه بودن می تواند مقصر اصلی بروز این مسئله باشد که برخی از مادران برای اولین بار بچه گربه شان را می خورند. گربه شما ممکن است نداند به غیر از خوردن بچه ها چه کاری باید انجام دهد و یا احتمال دارد خیلی خشن باشد و ناخواسته بچه گربه ای را بکشد و سپس آن را بخورد.

6- سوء تغذیه گربه مادر و خوردن بچه گربه توسط مادر

یکی از رایج ترین دلایلی که گربه ممکن است یکی از بچه هایش را در طبیعت بخورد، این است که او دچار سوء تغذیه بوده و به مواد مغذی نیاز دارد که با خوردن بچه هایش آن ها را دریافت می کند. او همچنین معمولاً جفت خود را هم می خورد! اگر گربه بسیار کم وزن باشد، حتی این احتمال می رود که کل بستر لانه را نیز بخورد.

اگر بچه گربه هایی باقی بمانند، مواد مغذی بیشتری را از طریق شیر مادر دریافت می کنند. بنابراین قربانی کردن یکی می تواند سلامت بقیه را تضمین نماید. خوشبختانه در آمریکا کمتر پیش آمده گربه خانگی کم وزن باشد که برای زنده ماندنش مجبور به خوردن یکی از بچه گربه ها شود. برخی از کارشناسان معتقدند 50 درصد گربه های بالای 5 سال چاق هستند و می توانند چند پوند وزن کم کنند.

7- بچه گربه را نمی شناسد

دلیل دیگر برای جلوگیری از نزدیک شدن به بچه گربه ها در ابتدای تولد این است که گربه تان از حس بویایی قوی خود در شناسایی فرزندانش استفاده می کند. کوچکترین تغییر در بو می تواند باعث شود گربه مادر، بچه گربه را با شکارچی اشتباه گرفته و بخاطر محافظت از لانه، او را بکشد. یک لمس ساده، اغلب تنها چیزی است که برای تغییر بوی بچه گربه و گیج کردن مادرش لازم است.

علت کشتن بچه گربه توسط گربه نر

آیا گربه های نر هم ممکن است بچه هایشان را بخورند؟ بله، گربه‌های نر ممکن است در برخی موارد، به خصوص اگر تربیت مناسبی ندیده باشند یا شرایطی مانند فقدان تجربه پدری داشته باشند، به بچه‌های خود حمله کنند و آنها را می‌خورند. این یک مورد از چند علت کشتن بچه گربه توسط گربه نر است. این رفتار به نام “فیلوپاتری” معروف است و ممکن است در مواردی رخ دهد که گربه نر به عنوان پدر بچه‌ها حضور نداشته باشد یا ارتباط مناسبی با آنها برقرار نکرده باشد.

تربیت صحیح گربه، اجتناب از تنها گذاشتن گربه نر با بچه‌هایش در محیط بسته، ارائه مکان‌های پنهان برای بچه‌ها و ارتباط مثبت با آنها می‌تواند به کنترل این رفتارها کمک کند. همچنین، اگر شاهد هر گونه رفتار ناعادلانه یا خطرناک از سوی گربه نر نسبت به بچه‌هایش هستید، بهتر است به اسرعاً با وترینر حیوانات یا دامپزشک متخصص مشورت کنید تا به راه‌حل مناسبی برای مشکل شما برسید.

چگونه مطمئن شوم گربه ام بچه هایش را نمی خورد؟

بهترین راه جلوگیری از خوردن بچه گربه ها توسط گربه مادر این است که سلامت جسمانی اش را زمانی که باردار نیست، در وضعیت خوبی نگه دارید. هنگامی که زمان زایمان فرا می رسد؛ مکان خصوصی دور از رفت و آمد، آلودگی، و سر و صدا را برایش فراهم نمایید. در برابر وسوسه دستکاری و ورود به لانه اش مقاومت کنید تا ایمنی بستر حیوان را به خطر نیاندازید. در نتیجه، احتمال کمتری برای خورده شدن بچه گربه ها توسط مادرشان وجود خواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 5 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *