نگهداری از گربه

همه چیز درباره گربه پرشین

گربه پارسی (پرشین) باوقار و مطیع بوده و به آرامی و شیرینی شهرت دارد. اگرچه این گربه تمایل به آرامش و راحتی دارد اما در عین حال دارای روحیه سلطنتی نیز می باشد. ممکن است سریعاً صدای خش خش و یا گرفته ای از خود تولید نکند اما به این معنی نیست که در صورت اذیت شدن از صدای بلند بچه ها یا سایر حیوانات خانگی، اصلاً تحریک نمی شود.

با این حال پاداش افرادی که با وقار و مهربانی با گربه پارسی رفتار کنند این است که با یک گربه مهربان روبرو می شوند که از نوازش آن لذت برده و یا حتی موهایش را برس می زنند. اگر می خواهید دوست صمیمی داشته باشید که تمام فداکاری و عشق شما را جبران کند، گربه پارسی ممکن است گزینه مناسبی برای خانواده تان باشد.

مهم است این موضوع را بیاد داشته باشید که گربه ها با هر نژادی، در طول زندگی خود ممکن است از مشکلات مربوط به سلامتی رنج ببرند. یک طرح بیمه ای خوب برای حیوانات خانگی می تواند به شما کمک کند مراقبت های مورد نیاز گربه تان را در هر سنی برایش آماده و مهیا سازید.

اندازه

این یک گربه با جثه متوسط است. گربه های پارسی معمولاً در محدوده وزنی 7 تا 12 پوند قرار دارند.

شخصیت گربه پارشین

گربه پارسی موقر و مطیع بوده و به آرامی و شیرینی اش معروف است. او زینت خانه هایی می باشد که می تواند از نشستن در دامان اعضای آن یا از نوازش توسط اشخاصی که او را درک کرده و ویژگی های برترش را تشخیص می دهند، و همچنین بازی در داخل خانه با کودکان مهربانی که به آرامی موهای او را شانه زده و در یک کالسکه می چرخانند، لذت ببرد. گربه پارسی در عین مهربانی، باهوش است به این معنی که برای جلب توجه اعضای خانواده و مهمانان به خود تلاش می کند یعنی اشخاصی که او حس می کند می تواند به آنان اعتماد کند.
محیط های پر سر و صدا مطلوب گربه های پارسی نیست. آن ها گربه های آرامی هستند و خانه آرام و ثابتی را ترجیح می دهند که هر روز تغییرات چندانی در آن ها رخ ندهد. گربه های پارسی با چشمانی درشت و معنادار و صدایی که نرم، دلنشین، و موزیکال توصیف شده؛ نیازهای ساده شان را براحتی آشکار می سازند: وعده های غذایی معمولی، کمی بازی با موش گربه ای یا شانه پردار، و عشق فراوان که ده برابر آن را بر می گردانند. بعید است این گربه از پرده های اتاق بالا رفته، روی پیشخوان آشپزخانه تان پریده، و یا بالای یخچال بنشیند. هنگامی که محدوده قلمرو اش را از روی زمین یا قطعات قابل دسترس تر مبلمان اداره می کند، کاملاً خوشحال است. وقتی در محل کارتان می باشید و یا در خانه مشغول به کار هستید؛ گربه پارسی به آراستن صندلی، مبل، یا تخت می پردازد تا زمانی که شما کارش را تحسین کرده و به او توجه کنید که البته او چندان هم منتظر چنین کاری از جانب شما نیست.

وضعیت سلامتی پرشین

هم گربه های اصیل و هم نژاد مختلط، مشکلات سلامتی را به اَشکال مختلفی بروز می دهند که ممکن است این مسائل، ماهیت ژنتیکی داشته باشند. اگرچه گربه پارسی زیبا و شیرین است ولی مستعد ابتلا به چندین مشکل بالقوه مرتبط با سلامتی می باشد که بیشتر به ساختار صورتشان مربوط است:
• مشکل تنفسی یا تنفس پر سر و صدا که ناشی از منقبض شدن سوراخ های بینی است
• مال اکلوژن های (بدجفتی) دندانی به این معنی که دندان ها بخوبی به یکدیگر متصل نمی شوند
• پارگی بیش از حد
• بیماری های چشمی مانند چشم گیلاسی و آنتروپیون (برگشت پلک به درون چشم)
• حساسیت به گرما
• بیماری کلیه پلی کیستیک که آزمایش ژنتیکی برای آن در دسترس است
• استعداد ابتلا به کرم حلقوی و عفونت قارچی
• سبوره اولئوسا، بیماری پوستی که باعث خارش، قرمزی، و ریزش مو می شود
صرف نظر از این موضوع که گربه تان برای اولین باری که به داخل خانه تان آمد، چقدر سالم و سلامت بود، باید برای مواجه با هر مشکلی آماده باشید که ممکن است در طول زندگی اش پیش بیاید. طرح بیمه حیوان خانگی می تواند به شما کمک کند تا برای هر یک از نیازهای دامپزشکی گربه تان آماده باشید.

چگونه از گربه پرشین نگهداری کنیم؟

مهمترین مطلبی که باید درباره مراقبت از گربه پارسی بدانید، این است که به نظافت روزانه نیاز دارد. این پوشش بلند و زیبا به خودی خود، تمیز و بدون گره نمی ماند. باید هر روز به آرامی و بطور کامل آن را شانه کرده و برس بکشید. حمام کردن منظم و حداقل یک بار در ماه، ایده خوبی است.

مسئله محفظه آشغال یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت است. آشغال های زیر حیوان ممکن است در پنجه یا پوشش گربه گیر کند. اگر گربه و جعبه زباله اش بطور دقیق تمیز نشوند، این حیوان دیگر از جعبه استفاده نمی کند.

ریزش بیش از حد اشک می تواند در این نژاد مشکل ساز باشد. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد لکه زیر چشم، گوشه و زیر چشم را به صورت روزانه تمیز نمایید. به منظور جلوگیری از ایجاد بیماری پریودنتال، دندان ها را مسواک بزنید. حفظ بهداشت و سلامت روزانه دندان بهترین راه می باشد اما مسواک زدن هفتگی، از بقیه کارها بهتر است.

ایده خوبی است که گربه پارسی را فقط در داخل خانه نگهداری کنید. او جنگنده و دعوایی نیست و در بیرون از خانه در برابر سایر گربه ها، سگ ها، کایوت ها و خطرات دیگر؛ عملکرد ضعیفی دارد. همچنین پوشش این نژاد برای ریختن خاک، برگ، و خرده کاغذ ساخته نشده است.

اجازه دادن به این نوع گربه برای بیرون رفتن از منزل فقط به این معنی است که شما باید زمان بیشتری را صرف نظافتش کنید. چنین گربه ای که به خارج از منزل می رود، در معرض خطر دزدیده شدن توسط اشخاص نیز قرار می گیرد که دوست دارند چنین گربه زیبایی را بدون پرداخت هیچ هزینه ای داشته باشند.

رنگ پوشش و نظافت آن

این گربه ظاهر متمایزی دارد: یک سر بزرگ و گرد؛ چشم های بزرگ و درشت؛ بینی کوتاه؛ گونه های پر و برجسته؛ و گوش های کوچک با نوک گرد. سر توسط یک گردن کوتاه و ضخیم و بدن در ظاهر محکم و عضلانی پشتیبانی می شود. نوعی که به “cobby” معروف است. پاهای این نژاد کوتاه، ضخیم، و قوی دارای پنجه های بزرگ، گرد، و محکم است. دم، کوتاه اما متناسب با طول بدن گربه می باشد.
یک پوشش بلند، ضخیم، و براق با بافتی ظریف ظاهر گربه پارسی را تکمیل می کند. این پوشش در سرتاسر بدن بلند بوده و شامل چروک پهن در اطراف گردن، یک چین عمیق بین پاهای جلویی، برجستگی های بلند گوش و انگشتان پا، و یک “قوس” یا همان دم کامل است.
گربه های پارسی می توانند ظاهرهای بسیار متفاوتی داشته باشند. برخی از آن ها به گربه های پارسی صورت پکه ای معروف اند یعنی چهره ای بسیار صاف دارند. قبل از تصمیم گیری برای خرید، در رابطه با مشکلات تنفسی احتمالی چنین گربه هایی، دو بار فکر کنید. گفته می شود گربه های “صورت عروسکی”، ظاهر قدیمی تر با چهره ای نسبتاً صاف دارند که به اندازه صورت گربه نمایشی یا پارسی صورت پکه ای، صاف نیست.
گربه های پارسی راه راه، بدلیل تنوع بی نهایت رنگ ها و طرح های پوشش، از بقیه متمایزند. تصور کنید اگر بخواهید هفت تقسیم از رنگ ثابت یعنی سفید، آبی، سیاه، قرمز، کرم، شکلاتی و یاسی علاوه بر دسته رنگ های نقره ای و طلایی چینچیلا و نقره ای سایه دار یا چینچیلای طلایی و آبی و نقره ای سایه دار آبی یا طلایی داشته باشید؛ آن وقت تقسیم بندی های سایه دار، دودی، زبانه دار، کالیکو، رنگارنگ، و دو رنگ را خواهیم داشت. این قضیه بدون احتساب الگوهای نوک تیز مختلف ساکن هیمالیا می باشد. رنگ چشم به رنگ پوشش مربوط می شود. به عنوان مثال گربه های پارسی سفید دارای چشمان آبی تیره یا مسی درخشان؛ بقیه گربه های پارسی تک رنگ دارای چشمان مسی درخشان؛ و گربه های پارسی نقره ای و طلایی هم چشم سبز یا ترکیب سبز و آبی دارند.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

گربه های پارسی بهترین انتخاب برای یک خانه پر از سگ ها و بچه های پرشور نیستند اما هیچ اعتراضی به توجه ملایم یک کودک نسبت به خود نشان نداده و یا با سگ مهربانی همبستر می شوند که آن ها را تعقیب نکرده و یا باعث ایجاد اضطراب و نگرانی برایشان نمی شود.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *