نگهداری از گربه

تفاوت غذای گربه با غذای بچه گربه

آیا جایگزینی برای غذای مرطوب بچه گربه وجود دارد؟ چه زمانی باید از غذای بچه گربه به غذای گربه بالغ تغییر رویه دهید؟ تغییر به سمت غذای گربه بالغ گاهی اوقات می تواند گیج کننده باشد بخصوص اگر یادداشت های مربوط به غذای بچه گربه را خوانده باشید.

غذای بچه گربه دارای مواد مغذی بیشتری است زیرا به منظور تقویت رشد فیزیکی و حفظ سیر تکاملی بچه گربه از یک پیپ کوچولو به یک گربه بالغ طراحی شده است. این سیر حرکتی رشد و تکامل اغلب دشوار است. بنابراین باید از همان روز اول غذای مناسب را برای بچه گربه ها فراهم نمایید.

آیا غذای بچه گربه با غذای گربه بالغ تفاوت دارد؟

بله، غذای بچه گربه با غذای گربه بالغ متفاوت است. همان طور که قبلا ذکر کردیم، غذای بچه گربه متخص بچه گربه هایی ساخته می شود که نیازهای بهداشتی و سلامتی فراوانی دارند. آن ها به نسبت بسیار متعادلی از مواد مغذی نیاز دارند و اندام های حساس شان نمی تواند برای مدت طولانی، سوء تغذیه را تحمل کنند.

اگر قبلاً از بچه گربه ها مراقبت کرده باشید، این موضوع را می دانید که ناگهان بدون دلیل می توانند بمیرند. از آنجایی که نرخ مرگ و میر بچه گربه ها بیشتر است و براحتی می توانند تسلیم سوء تغذیه شوند، مهم است که همیشه نوع مناسبی از غذا را به بچه گربه تان بدهید.

غذای بچه گربه از لحاظ پروتئین، چربی، کالری، و سایر مواد مغذی مهم تقویت می شود. فرمولاسیون غذای بچه گربه رشد فیزیکی طبیعی را به گونه ای افزایش می دهد که بچه گربه ها می توانند به بزرگسالان قوی دارای ساختار استخوانی عالی و عضلانی خوبی تبدیل شوند. غذای بچه گربه بدلیل هضم خیلی آسان و همچنین ضد حساسیت بودن نیز بسیار قابل توجه است. گربه های کوچک باید با رژیم غذایی تغذیه شوند که باعث یبوست و یا اسهال نشود (به دلایل مشخص).

از سوی دیگر، فرمول غذای گربه به عنوان یک غذای نگهدارنده یا غذای اصلی روزمره برای حفظ نیازهای بدن یک گربه بالغ تنظیم شده است. غذای گربه بالغ نیز بطور گسترده در دسترس است. هر بار در صورت نیاز به بسته بندی جدید، مشکلی در پیدا کردن بسته ندارید و تنوع طعم آن نیز به قدری گسترده است که وقتی گربه بالغ تان از خوردن طعمی که اول برایش خریدید خودداری می کند، می توانید یک بسته جدید را انتخاب کنید.
به منظور درک کامل اهمیت غذای مناسب برای بچه گربه ها، باید در نظر داشته باشید که بلافاصله بعد از تولد بچه گربه چه اتفاقی می افتد. دو ماه اول زندگی، حیاتی ترین ماه های عمرشان می باشد و مراقبت و همچنین شیر مادر دو مورد از بهترین فاکتورهای دفاعی آن ها در برابر مرگ احتمالی به شمار می رود. بعد از دو ماه یعنی زمانی که بچه گربه از شیر مادر جدا می شود، جایگزین غذایی باید با کیفیت شیر مادر مطابقت داشته باشد.

بچه گربه ها در 6 ماه اول زندگی به سرعت رشد می کنند. همچنین مرحله اجتماعی شدن نیز ضروری است که در آن بچه گربه ها آداب را از مادر خود آموخته و یاد می گیرند چگونه با سایر گربه ها بازی کنند. بچه گربه ها در این دوران از زندگی خود به مقدار زیادی چربی و پروتئین نیاز دارند. چگالی چربی و پروتئین مهم است زیرا بچه گربه های در حال رشد هر روز انرژی، کالری، و مواد مغذی زیادی مصرف می کنند.

به ازای هر پوند وزن بدن، بچه گربه ها دو برابر بیشتر از گربه های بالغ کالری و مواد مغذی مصرف می کنند. این همان دلیل اصلی است که چرا بچه گربه ها باید فقط با غذای بچه گربه تغذیه شوند زیرا غذای بچه گربه در وهله اول نسبت درست و مناسبی از کالری و مواد مغذی را دارد. ما می خواهیم غذایی را به بچه گربه بدهیم که بتواند انرژی و مواد مغذی زیادی را برایش فراهم نموده، معده حیوان را بیش از حد پر نکرده، و البته مواد مغذی لازم دیگر را نیز برایش مهیا سازد.

دندان های کوچک و اندازه شکم بچه گربه ها تا حد زیادی چیزی را محدود می کند که بچه گربه ها می توانند با موفقیت گاز بگیرند، بجوند، و هضم کنند. اگر غذا سطح مواد مغذی کافی و مناسبی نداشته باشد، بچه گربه شما لاغر شده و مستعد ابتلا به بیماری خواهد بود.

گربه ها برای چه مدت باید غذای بچه گربه بخورند؟

آیا یک بچه گربه 5 ماهه می تواند غذای گربه بخورد؟ خیر، یک بچه گربه 5 ماهه برای خوردن غذای گربه بالغ، هنوز خیلی کوچک است. زمان واقعی دادن غذای گربه بالغ به بچه گربه به چند ماهگی آن ها بستگی دارد. میانگین حداقل 12 ماهگی و بالاتر است.

این بازه زمانی، محدوده امنی برای دادن غذای گربه بالغ به بچه گربه است. با این حال برخی از نژادها مانند Maine Coon تا 18 ماهگی به بلوغ کامل نمی رسند. بنابراین بیش از یک یا تقریباً دو سال تغذیه این نژاد با غذای بچه گربه طول می کشد فقط به این دلیل که Maine Coon تان یا هر نژاد بزرگ دیگری به صورت ناقص رشد نکند و قد کوتاهی نداشته باشد. بسیاری از صاحبان گربه این موضوع را نمی‌دانند. به همین علت در بسیاری از گربه ها رشد ناقص و کوتاهی قد، عادی است بدلیل اینکه خیلی سریع با غذای گربه بالغ تغذیه می شوند.

چه مقدار غذای مرطوب باید به یک بچه گربه داد؟

در طول دوره انتقال از غذای خشک به مرطوب بچه گربه، توصیه می شود که وعده غذایی را به 70 درصد غذای خشک کاهش داده و برای چند روز 30 درصد غذای مرطوب (از نظر وزن) اضافه کنید. سپس 50 درصد غذای خشک و 50 % غذای مرطوب را بعد از سه روز یا بیشتر در برنامه غذایی اش بگنجانید.

یک کیسه غذای مرطوب گربه معمولاً 100 گرم است. هر دفعه وعده غذایی را با کاهش 10 گرم و یا بیشتر در هر بار تنظیم نمایید. به این ترتیب، وزن دقیق تری از مواد هنگام غذا دادن به بچه گربه بدست می آورید که به اندازه یعنی نه زیاد و نه کم به حیوان غذا دهید.

چه نوع غذای گربه ای برای بچه گربه ها خوب است؟

نوع مناسب غذای گربه برای بچه گربه، غذای بچه گربه حاوی پروتئین و چربی می باشد. دو نوع غذای بچه گربه در بازار وجود دارد: غذای خشک و غذای مرطوب. تغذیه بچه گربه ها اغلب با غذای خشک بچه گربه آغاز شده و پس از آن به مرحله تغذیه با غذای مرطوب گربه می رسند. همان طور که قبلاً بحث کردیم، غذای مرطوب بچه گربه را می توان بعداً ادغام کرد تا در رژیم غذایی بچه گربه تنوع ایجاد شود.

حفظ یک رژیم غذایی کاملاً خشک برای گربه ها صرف نظر از سن آن ها، اصلاً چیز خوبی نیست. نقطه ضعف بزرگ کیبل خشک این است که باعث کم آبی بدن می شود. نقطه ضعف غذای مرطوب هم این است که با محتوای آب اضافی، بچه گربه ها می توانند سیرتر و سریع تر شوند و این موضوع ممکن است کمبود مواد مغذی را به دنبال داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *