نگهداری از گربه

5 نشانه وجود بیماری مجاری ادراری در گربه ها

نشانه های بیماری مجاری ادرار در گربه ها

علائم وجود عفونت در دستگاه ادراری گربه و راه حل های رفع آن را در این مطلب خواهید خواند. اگر شک دارید که گربه تان به بیماری مجاری ادارار مبتلا است، تا انتهای این مطلب با پت شاپ آنلاین پتیسما همراه باشید.
بیماری در دستگاه ادراری گربه ها، مشکل بزرگی است. در حقیقت یکی از رایج ترین دلایلی که گربه ها را در کنار پناهگاه های حیوانات رها می کنند (و گاهی اوقات در صورت عدم امکان اسکان، این حیوانات معدوم می شوند) بدلیل مشکلات مجاری ادراری است. خوشبختانه پیشرفت های پزشکی و تغذیه ای زیادی در جهت کمک به رفع بیماری های دستگاه ادراری صورت گرفته است. بیایید به برخی از علائم و نشانه های معمول بیماری مجاری و دستگاه ادراری در گربه ها و سپس چگونگی کاهش آن نگاهی بیندازیم.

شما می توانید انواع غذای گربه مخصوص بیماری ادراری را از پتیسما تهیه کنید. یکی از این غذاها، غذای گربه urinary رویال کنین است. برای مشاهده این محصول به صفحه آن سر بزنید.

1. زور زدن و تقلا کردن برای ادرار

سیستیت ایدیوپاتیک گربه که به عنوان التهاب مثانه نیز شناخته می شود، شایع ترین علت بیماری دستگاه ادراری تحتانی در گربه ها به شمار می رود. این التهاب به نوبه خود می تواند باعث زور زدن و تقلا کردن در هنگام ادرار شود که در نهایت حتی ممکن است منجربه ایجاد موقعیت های شدیدتر و اورژانسی مانند تشکیل سنگ در مثانه یا تشکیل پلاک درون مجرای ادرار حیوان گردد که یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است که باعث “انسداد” مسیر ادراری گربه (تقریباً همیشه نرها) می شود (یعنی قادر به ادرار کردن نیست).

2. تلاش مکرر برای ادرار کردن

گربه های مبتلا به بیماری مجاری ادراری، اغلب هر روز به تعداد دفعات غیرعادی ادرار می کنند زیرا در هر دفعه، یا به مقدار کمی ادرار کرده و یا اصلاً ادرارشان بدرستی تخلیه نمی شود. این موضوع بسیار ناامیدکننده و همچنین برای گربه خطرناک است، چون وقتی حیوان قادر به ادرار کردن نباشد، نمی تواند از طریق ادرار، خود را از شر مواد زائد سمی داخل بدن خلاص نماید.

3. ادرار دردناک، یکی ار نشانه های بیماری ادراری گربه

درد مرتبط با بیماری مجاری ادراری ممکن است آنقدر شدید باشد که برخی از گربه ها، آلت تناسلی یا ناحیه واژن (یا گاهی ناحیه شکم) خود را به عنوان راه تسکین دردشان لیس می زنند. گربه های مبتلا به بیماری دستگاه ادراری همچنین ممکن است بیش از حد معمول، تحریک پذیر باشند.

4. ادرار در خون گربه

گربه های دارای بیماری در دستگاه ادراری غالباً ادرار خونی و یا تغییر رنگ در ادرارشان دارند. ماده ها در مقایسه با نرها بیشتر در معرض خطر بروز عفونت های دستگاه ادراری هستند که منجربه ایجاد خون در ادرار می شود.

5. ادرار کردن در خارج از جعبه مدفوع

ادرار کردن خارج از جعبه مخصوص مدفوع همیشه یک مسئله و مشکل پزشکی نیست، اما باید نگران این موضوع باشید بخصوص زمانی که با هر یک از سایر علائم فوق الذکر همراه شود.

گربه من یک یا چند علامت را نشان می دهد. حالا چه کنم؟

اگر گربه تان علائم وجود بیماری در مجاری ادراری را از خود نشان می دهد یا مشکوک هستید که مشکلی وجود دارد، باید فوراً با دامپزشک قرار ملاقاتی بگذارید بخصوص اگر گربه شما نر باشد یا بطور کلی فرآیند ادرار کردنش را متوقف کرده باشد (احتمالاً بدلیل انسداد و گرفتگی مجاری ادراری). دامپزشک، گربه شما را ارزیابی نموده و نمونه های ادرار را به منظور انجام آزمایش، جمع آوری می کند. در برخی موارد ممکن است به آزمایش خون نیاز باشد. انجام رادیوگرافی (اشعه ایکس) و همچنین سونوگرافی شکمی اغلب برای تشخیص علت FLUTD لازم هستند.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *