نگهداری از سگ

گوجه فرنگی برای سگ ها مفید است یا مضر؟

گوچه فرنگی برای سگ

در بین میوه ها و سبزیجاتی که به عنوان غذای سگ مد نظر دارید، مواد غذایی وجود دارند که خوردن آن ها می تواند سگ تان را به کشتن دهد اما آیا گوجه فرنگی هم یکی از این مواد غذایی ممنوعه برای سگ‌ها است؟ آیا سگ ها می توانند گوجه فرنگی بخورند یا گوجه فرنگی برای سگ سمی است؟ در این مطلب هر آنچه باید درباره گوجه فرنگی برای سگ ها بدانید را توضیح داده ایم. با پت شاپ پتیسما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی کسب نمایید.

آیا سگ من می تواند گوجه فرنگی بخورد؟

سگ ها می توانند میوه گوجه فرنگی را بدون هیچ مشکلی بخورند. اگر می خواهید یک گوجه فرنگی به سگ بدهید، مقدار کم آن به حیوان آسیبی نمی رساند. بسیاری از سگ ها، گوجه را به همان دلیلی دوست دارند که مردم دوست دارند یعنی اینکه خوشمزه و خوش طعم است!

درحالی که گوجه فرنگی غیرسمی است اما به سگ تان مقدار زیادی از آن را ندهید زیرا می تواند باعث بروز ناراحتی معده شود. گوجه بسیار اسیدی است که بدون شک می تواند در سگ هایی با معده حساس، مشکلاتی را ایجاد کند. مطمئن شوید با مقادیر کم گوجه شروع می کنید تا ببینید سگ تان نسبت به آن چگونه واکنش نشان می دهد دقیقاً مانند هر زمان دیگری که می خواهید غذای جدیدی را به حیوان بدهید.

گوجه فرنگی پخته شده و گوشت میوه (تفاله) گوجه فرنگی

گوجه پخته مانند گوجه رسیده برای سگ ها بی خطر است. تفاله گوجه فرنگی یک ماده رایج در بسیاری از غذاهای سگ سانان به شمار می رود. تفاله گوجه فرنگی از میوه رسیده تهیه شده، دارای پوست، مغز گوشت میوه، و دانه بوده، و محصول فرعی فراوانی در تولیدات غذای انسانی می باشد.

چرا مردم فکر می کنند گوجه فرنگی برای سگ ها سمی است؟

گوجه فرنگی از خانواده گیاهان شب بو است. از آنجاییکه بعضی دیگر از اعضای این خانواده به عنوان ماده بسیار سمی شناخته می شوند، در نتیجه این تردید بوجود می آید آیا این ماده که بیشتر توسط سگ ها مصرف می شود، واقعاً برای سلامتی شان مفید است یا خیر.

توماتین سمی در گیاهان گوجه فرنگی

یک ماده سمی بالقوه در گوجه فرنگی به نام توماتین وجود دارد که در صورت مصرف زیاد می تواند بسیار مضر باشد. با این حال گوجه فرنگی رسیده حاوی مقادیر کمی از این ماده است که حتی اگر دوست پشمالویتان خیلی بیشتر از مقداری مصرف کند که قبلاً در نظرتان بوده، تا آنجایی که سمی نباشد واقعاً موضوع نگران کننده ای نیست.

گوجه فرنگی کال و نارس حاوی مقداری توماتین بیشتر است اما این اختلاف چندان زیاد نیست. بیشترین تراکم توماتین در خود گیاه گوجه فرنگی یافت می شود یعنی بیشتر در گل ها و ساقه های کوچک و همچنین در برگ ها و ساقه دیده می شود. با این حال گل ها، ساقه ها و برگ ها در واقع خطر چندانی برای سگ ها ندارند. احتمال اینکه سگ آن قدر از این گیاه مصرف کند تا آسیب جدی به خودش وارد کند، بسیار اندک است.

ناراحتی خفیف گوارشی محتمل ترین نتیجه ای است که سگ ها بعد از خوردن گوجه فرنگی سبز با آن روبرو می شوند. حیوانات بزرگ و دائماً مشغول چریدن بدلیل میزان حجم مواد گیاهی مصرفی شان، دغدغه اصلی مرتبط با سمیت گیاهان گوجه فرنگی به شمار می روند. در هر صورت اگر فکر می کنید سگ تان مقدار زیادی گیاه گوجه فرنگی خورده، با دامپزشک تماس بگیرید.

آیا گوجه فرنگی برای سگ ها فواید سلامتی به همراه دارد؟

همان طور که می دانیم گوجه فرنگی برای سگ ها سمی نیست. بدین ترتیب طبیعی است تعجب کنیم که آیا آن ها فواید و مزیت هایی برای سلامتی دارند یا خیر. گوجه فرنگی می تواند کاملاً برای سگ ها مفید باشد. به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان غذای حیوانات خانگی، از این ماده در فرمول های تهیه غذا استفاده می کنند.

گوجه فرنگی دارای مقادیر زیادی فیبر محلول و نامحلول است. شکل تفاله ای این ماده نسبت به خود گوجه فرنگی کامل، فیبر بیشتری دارد زیرا مایع از تفاله جدا می شود و تنها قسمت های فیبری میوه باقی می ماند. فیبر در تقویت هضم درست و حفظ سطح قند خون سگ تان بسیار کمک رسان است. گوجه فرنگی همچنین حاوی آنتی اکسیدان ها و چندین ویتامین و مواد معدنی مهمی مانند پتاسیم، ویتامین C، و K می باشد. مقدار این مواد مغذی در خود گوجه فرنگی یا تفاله اش، بستگی زیادی به کیفیت میوه دارد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *