نگهداری از سگ

شیر برای سگ مسمومیت دارد؟ آیا سگ ها می‌توانند شیر بنوشند؟

شیر برای سگ

اگر برایتان سوال است که شیر برای سگ ها مسمومیت به همراه دارد یا سگ ها می توانند شیر بخورند. ممکن است یک پاسخ بله یا خیر ساده وجود نداشته باشد اما چند دستورالعمل وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. در این مطلب شیر خوردن سگ ها را بررسی کرده ایم که در چه شرایطی سگ ها می توانند شیر بخورند و در چه صورتی شیر برای سگ ضرر دارد. تا انتهای این مطلب با پت شاپ آنلاین پتیسما همراه باشید.

دکتر استفانی لیف DVM و صاحب Pure Paws Veterinary Care از کلینتون هیل واقع در شهر بروکلین نیویورک هشدار می دهد:

بیشتر سگ ها می توانند شیر گاو یا بز بنوشند. با این حال برخی از سگ ها ممکن است نسبت به لاکتوز حساسیت داشته و یا آن را تحمل نکنند.” علاوه بر آن درحالیکه بیشتر سگ ها براحتی شیر می نوشند اما دکتر هدر براوسا پزشک کارکنان مرکز پزشکی حیوانات نیویورک می گوید: “ما نگران پیامدهای بعد از نوشیدن شیر هستیم.

چه زمانی شیر برای سگ خطری ندارد؟

ممکن است فکر کنید: “آیا توله ها شیر مادرشان را نمی خورند؟” و پاسخ به این سوال: بله. شیر حاوی قندی به نام لاکتوز می باشد که برای هضم به آنزیمی با نام لاکتاز نیاز دارد. توله سگ ها معمولاً این آنزیم را به وفور دارند زیرا به منظور تجزیه شیر مادرشان در هنگام شیردهی استفاده می شود. درحالی که توله ها با شیر مادرشان رشد می کنند، همچنین ممکن است شیر گاو یا بزی را تحمل نکنند که در یخچال نگهداری می شود. در این شرایط شیر یکی از مواد غذایی ممنوعه برای سگ ها به شمار می آید.

از حساسیت سگ ها به لاکتوز چه می دانید؟

هنگامی که توله ها از شیر گرفته می شوند، لاکتاز کمتری تولید می کنند و این کار زمانی است که بیشتر سگ ها در واقع دچار عدم تحمل لاکتوز می شوند. سگی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارد، می تواند علائمی مشابه افراد مبتلا به این وضعیت را تجربه کند. سگ ها درجات مختلفی از عدم تحمل لاکتوز را دارند.

بنابراین بعضی از سگ هایی که شیر می نوشند و شیر جزئی از غذای سگ به شمار می آید، ممکن است ناراحتی گوارشی خفیفی را تجربه کنند یا اصلاً هیچ ناراحتی گوارشی نداشته باشند درحالیکه برخی دیگر علائم بالینی شدیدتری خواهند داشت. علاوه بر این موضوع، شیر و محصولات لبنی به عنوان محرک های رایجی برای آلرژی غذایی در سگ ها نیز به شمار می روند. لیف می گوید “حساسیت غذایی به شیر یا لبنیات می تواند به صورت تحریک پوست، قرمزی، خارش، و ناراحتی گوارشی مانند استفراغ و اسهال ظاهر گردد.”

اگر سگ تان شیر بنوشد، چه اتفاقی می افتد؟

بدون فراوانی آنزیم لاکتاز که قندهای موجود در شیر را تجزیه می کند، سگ های بالغ به مدت زمان بیشتری برای هضم این ماده نیاز دارند. لاکتوز موجود در شیر بدون هضم از دستگاه گوارش حیوان وارد روده بزرگ می شود و این قند هضم نشده، آب را به روده بزرگ می کشاند و باعث بروز اسهال می گردد. در نتیجه، تخمیر باکتری ها در روده بزرگ حیوان ممکن است منجربه نفخ و ناراحتی گردد.

لیف می گوید “بدلیل کمبود سطوح لاکتاز، مصرف شیر می تواند منجربه اختلالات گوارشی از جمله اسهال و استفراغ شود. همچنین شیر پرچرب یا سایر محصولات لبنی ممکن است حاوی چربی بیش از حد باشند که می توانند منجربه اسهال و استفراغ شوند.” سگ ها همچنین ممکن است در صورت خوردن محصولات لبنی بویژه لبنیات پرچرب که برایشان نا‌آشنا و بیگانه است، به یک بیماری بالقوه جدی به نام پانکراتیت مبتلا شوند.

از کجا بفهمیم شیر برای سگ آلرژی زاست؟

اگرچه گهگاهی لیسیدن بستنی قیفی و یا دور لیوان های شیرتان نباید مشکل چندان بزرگی برای حیوان بوجود آورد اما در صورتی که سگ تان نسبت به این موضوع آلرژی داشته باشد، نباید به حیوان اجازه دهید مقادیر زیاد شیر و سایر محصولات و مشتقات لبنی را مصرف کند.

ناراحتی دستگاه گوارش معمولاً طی 12 ساعت یا بیشتر، پس از مصرف شیر رخ می دهد. بنابراین اگر حیوان خانگی تان بطور تصادفی پنجه هایش را به سمت خوراکی های بزرگتر از مقداری برد که برایش برنامه ریزی کرده بودید، برای مدتی حیوان را تحت کنترل داشته باشید تا سریعاً بروز هر گونه ناراحتی یا درد شکمی از جمله استفراغ و یا اسهال را متوجه شوید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *