نگهداری از سگ

علت علف خوردن سگ ها |چرا سگ ها علف می خورند؟

علف خوردن سگ

سگ همدم محبوبتان قطعاً یک گاو نیست. بنابراین وقتی آن ها را هنگام علف خوردن می بینید ممکن است گیج شوید. حتی امکان دارد احساس نگرانی کنید. آیا گرسنه اند؟ خسته اند؟ مریض اند؟ آیا خوردن علف به آن ها آسیب می رساند یا نه؟
اول اینکه مطمئن باشید فقط شما نگران نیستید بخصوص اگر سگ شما در حال خوردن علف و استفراغ کردن است.
Pica اصطلاح فنی برای اختلالی است که با خوردن چیزهایی مشخص می شود که غذا نیستند. گاهی اوقات Pica نشان می دهد سگ شما دچار نوعی کمبود تغذیه ای است. اگرچه اغلب به سادگی نشانه ای از خستگی نیز می باشد بخصوص هنگامی که توله سگ ها و سگ های جوان تر در حال آموزش هستند.

علف خوردن سگ ها در واقع امری بسیار رایج است (در سگ های وحشی نیز مشاهده شده و ممکن است کاملاً طبیعی باشد) و این شکل از Pica معمولاً مشکلات زیادی ایجاد نمی کند. در حقیقت اکثر دامپزشکان، آن را یک نوع رفتار طبیعی برای سگ ها تلقی می کنند. یک مطالعه در مقیاس کوچک بر روی 49 صاحب سگ که سگ هایشان بطور منظم به علف ها و گیاهان دیگر دسترسی داشتند، نشان داد 79 درصد سگ ها گهگاهی گیاه می خوردند.
بررسی دیگری در خصوص سگ های گیاهخوار نشان داد که علف رایج ترین گیاه خورده شده توسط آن ها بوده است.

چرا سگ من علف می خورد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سگ شما ممکن است در محوطه چمن تان مشغول چریدن شود.
بعضی ها می گویند سگ ها زمانی ممکن است به خوردن علف روی آورند که احساس خوبی ندارند که به عنوان راهی برای ایجاد استفراغ و بهتر شدن برایشان عمل می کند. برخی دیگر ایده فوق را رد می کنند بر این اساس که ثابت شده سگ ها آنقدر باهوش نیستند که بتوانند تصمیم بگیرند ناراحتی معده شان را با خوردن علف برطرف نمایند.

شواهد نشان می دهد بیشتر سگ هایی که علف می خورند، یا از قبل حالشان خوب نبوده و یا حداقل خوب به نظر نمی رسند. در حقیقت به گفته صاحبانشان، کمتر از 10 درصد سگ ها قبل از خوردن علف، بیمار بودند. علف خواری معمولاً منجربه تهوع نمی شود. کمتر از 25 درصد سگ هایی که علف می خورند، بعد از چریدن بطور منظم استفراغ می کنند.

سایر دلایل پیشنهادی برای اینکه سگ شما ممکن است علف بخورد عبارتند از بهبود فرایند هضم، درمان کرم های روده، یا رفع برخی نیازهای تغذیه ای از جمله نیاز به فیبر. یک مطالعه منتشر شده در خصوص یک سگ پودل مینیاتوری گزارش می دهد که این حیوان به مدت هفت سال و هر روز علف می خورد و سپس استفراغ می کرد. سه روز پس از قرار دادن این سگ در یک رژیم غذایی با فیبر بالا، صاحبش گزارش داد که این حیوان بطور کامل از خوردن علف خودداری کرده است. البته این احتمال نیز وجود دارد که سگ شما صرفاً از طعم علف یا لمس آن خوشش آمده باشد.

آیا باید سگ را از خوردن علف منع کنیم؟

اگر شک دارید سگ شما به علت خستگی، علف می‌خورد؛ مطمئن شوید که فعالیت کافی دارد چرا که این کار می تواند مفید باشد. آن ها را در برخی فعالیت های جالب و سرگرم کننده شرکت دهید. سعی کنید بشقاب پرنده (فریزبی) را پرتاب کنید یا یک بازی تعاملی دیگر با حیوان انجام دهید و یا یک اسباب بازی جویدنی محکم برایش بخرید تا آن را مشغول نگه دارید. با این احتمال که رفتار سگ شما ناشی از کمبود در تغذیه می باشد، تغییر غذای بهتر برای سگ بویژه انواع پر فیبر می تواند در کاهش این مشکل مفید و کمک رسان باشد.

اگرچه اکثر کارشناسان موافقند که چریدن، به خودی خود مضر نیست اما آنچه که باید به خاطر داشت این است که برخی از علف کش ها و آفت کش های استفاده شده در چمن ها می توانند کاملاً سمی باشند بخصوص اگر بلعیده شوند. علاوه بر این، تعدادی از گیاهان معمولی داخل خانه و باغ نیز سمی هستند که اگر سگ شما آن ها را به همراه چمن ببلعد، می تواند منجربه بروز مشکلاتی گردد. به منظور حصول اطمینان از خطرناک نبودن گیاهان داخل و اطراف منطقه ای که سگ شما در آنجا علف می خورد، وب سایت مرکز کنترل سموم حیوانات ASPCA را بررسی نمایید که حاوی فهرستی از گیاهان سمی و غیرسمی است.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *