نگهداری از گربه

چگونه بهترین غذای گربه را انتخاب کنیم

به عنوان صاحبان گربه، همگی مان می خواهیم حیوانات خانگی خود را تا حد امکان سالم و سلامت نگه داریم. اکثرمان می دانیم تغذیه با یک رژیم غذایی با کیفیت بالا می تواند یکی از بهترین راه ها در انجام این کار باشد. با این حال یافتن بهترین غذا برای گربه تان ممکن است گیج کننده باشد. انتخاب ها، بی پایان بنظر می رسند و هنگام بحث درباره بهترین نحوه غذا دادن به گربه ها، بحث و اختلاف نظر زیادی وجود دارد. یادگیری چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، می تواند در انتخاب بهترین غذای گربه به شما کمک کند.

بهترین غذای گربه چیست؟

انجمن دفاتر کنترل غذا و خوراک آمریکا (AAFCO) دستورالعمل هایی را برای دست اندرکاران حوزه نظارت تعیین کرده تا بر روی برچسب غذای حیوانات خانگی و مواردی از این قبیل نظارت داشته باشند که یک شرکت غذای حیوانات خانگی می تواند یا نمی تواند بطور قانونی مدعی آن شود.

با نگاه کردن به نام غذای حیوان خانگی شروع کنید. AAFCO ملزم می کند که اگر غذایی حاوی یک ماده است، حداقل باید 95% از آن ماده را بدون هیچ گونه آب اضافه شده ای به آن دارا باشد. بر همین اساس اگر ترکیبی از مواد غذایی تبلیغ شود، حتماً ترکیبات مذکور باید حداقل 95 درصد غذا را شامل شوند. به عنوان مثال اگر ادعا شود غذا فقط از گوشت گاو تهیه شده، حتماً باید گوشت گاو 95 درصد غذا را تشکیل دهد. اگر ادعا می شود ترکیبی از گوشت بوقلمون و گاو است، پس آن خوراک باید 95 درصد بوقلمون و گوشت گاو را به صورت ترکیبی داشته باشد.

غذاهایی که عبارات توصیفی مانند شام، بشقاب، پیش غذا و غیره را در نام خود دارند، باید حداقل 25 درصد از مواد تشکیل دهنده ذکر شده را در خود داشته باشند. محصولاتی که دارای نامی هستند که به همراه عبارت “با” یک ماده خاص (مانند “با پنیر”) می آیند، فقط باید حاوی 3% از ترکیب نامگذاری شده باشند. محصولاتی که “چاشنی های” خاصی را تبلیغ می کنند (مانند “چاشنی مرغ یا گوشت گاو”) باید فقط مقدار قابل تشخیصی از آن ماده را دارا باشند.

وجود پروتئین حیوانی را بررسی کنید

در مرحله بعد نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده بیاندازید. بخاطر داشته باشید مواد تشکیل دهنده بر اساس وزن فهرست شده اند. موادی که حاوی مقادیر زیادی رطوبت هستند (مانند گوشت گاو، مرغ، و ماهی) احتمالاً بدلیل وجود محتوای رطوبت، در بالای لیست قرار دارند. مواد تشکیل دهنده موجود در پایین لیست حتی ممکن است حاوی مواد مغذی کلیدی بیشتری همچون پروتئین باشند اما احتمال دارد وزن کمتری داشته باشند چون به منظور تهیه غذای خشک حیوان خانگی، آب قبلاً از آن ها حذف شده است.

همه غذاهای گربه باید منبعی از پروتئین حیوانی و چربی داشته باشند. گربه ها لزوماً گوشتخوارند و به مواد مغذی همچون تائورین و اسیدآراشیدونیک در رژیم غذایی شان نیاز دارند. این مواد مغذی فقط در منابع حیوانی وجود دارند و در منابع گیاهی یافت نمی شوند. منبع حیوانی ممکن است به شکل گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، ماهی، یا سایر گوشت ها باشد و یا ممکن است به شکل محصولات جانبی یا وعده های غذایی فرعی وجود داشته باشد.

وجود غلات را در نظر بگیرید

برخی از بحث هایی که در مورد غذاهای حیوانات خانگی وجود دارد شامل استفاده از غلات و گلوتن می باشد. غلات در بسیاری از غذاهای حیوانات خانگی استفاده می شود و منبع عالی کربوهیدرات است. گربه ها براحتی می توانند این کربوهیدرات ها را تبدیل کرده و از آن ها به عنوان منبع انرژی استفاده کنند.

با این حال برخی از افراد ترجیح می دهند از غلات در غذای گربه خود اجتناب کنند. در حقیقت برخی از متخصصان امور گربه ها معتقدند رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات کم برای گربه ها سالم تر است. اگرچه این موضوع بحث برانگیز است و همه موافق آن نیستند.

برای صاحبان گربه مهم است بیاد داشته باشند رژیم های فاقد غلات، لزوماً رژیم های کم کربوهیدراتی نیستند. در بسیاری از موارد، غلات به سادگی با منبع کربوهیدرات دیگری مانند سیب زمینی جایگزین شده است. اگر به دنبال غذای کم کربوهیدراتی هستید، باید نسبت به این موارد مطمئن شوید.

استفاده از محصولات جانبی را کاهش دهید

محصولات جانبی توسط منابع مختلف مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. در واقع محصولات جانبی شامل ساختارهای بسیار قابل هضم و مغذی مانند کبد و ریه ها می باشند و مواد غذایی حیوانات خانگی که به عنوان فرآورده های جانبی برچسب خورده اند هم شامل مواردی مانند مو، شاخ، یا سم نیستند همان طور که ترفندهای تبلیغاتی کاری می کنند که این موضوع را باور کنید. این یک تصور اشتباه است که محصولات جانبی برای مصرف انسان “نامناسب” هستند اگرچه این موضوع حقیقت دارد که آن ها مواد تشکیل دهنده چندان محبوبی برای غذای انسان در ایالات متحده نیستند. بیشتر گوشتی که ما می خوریم، بجای گوشت اندام ها و یا سایر محصولات جانبی، از ماهیچه های اسکلتی گرفته شده است.

همان طور که گفته شد، تمامی محصولات جانبی به یک اندازه برابر تولید نمی شوند. برخی از محصولات جانبی بسیار مغذی و برخی هم فاقد ارزش غذایی هستند. شرکت های معتبر تولید و تهیه غذای گربه، محصولات جانبی باکیفیتی را در محصولات غذایی شان انتخاب می کنند. انتخاب یک شرکت غذای حیوانات خانگی بسیار مهم است چرا که می توانید در مورد غذاهای حیوانات خانگی به آن اعتماد کنید که البته حاوی محصولات جانبی نیز می باشد.

غذای کنسروی یا خشک را امتحان کنید

غذای کنسرو شده در مقابل غذای خشک، یکی دیگر از موضوعات بحث برانگیز در بحث غذا دادن به گربه ها می باشد. برخی از کارشناسان حوزه تغذیه حیوانات معتقدند غذای کنسرو شده به مراتب سالم تر از غذای خشک است. برخی دیگر استدلال می کنند گربه ها نسبت به هر دو نوع غذا واکنش خوبی نشان می دهند و صاحب حیوان خانگی باید بتواند مناسب ترین غذا را برای حیوانش انتخاب کند.

غذاهای کنسروی دارای مزیت رطوبت بالاتری هستند که این موضوع در رابطه با گربه هایی مهم است که میل چندانی برای نوشیدن آب ندارند. بهرحال فواره های آبی، شیرهای قطره چکانی، و سایر وسایلی که گربه ها را به نوشیدن تشویق کنند؛ اغلب می توانند بر این مسئله غلبه نمایند.

مرحله زندگی را در نظر بگیرید

همچنین باید برچسب غذای حیوان خانگی را بر اساس سند مرتبط با صحت ارزش غذایی مورد بررسی قرار دهید. این گواهی می تواند حاوی عباراتی همچون این جملات باشد:

  • این غذا برای تمام مراحل زندگی کامل و متعادل است.
  • این غذا برای نگهداری بزرگسالان کامل و متوازن شده است.
  • این غذا برای رشد و تولیدمثل، متعادل و کامل می باشد.

انتخاب غذای متعادل و متناسب با مرحله زندگی گربه تان، اهمیت زیادی دارد. نیازهای غذایی بچه گربه ها نسبت به گربه های بالغ متفاوت است. بنابراین غذای گربه تان را بر اساس نیازهایش انتخاب کنید.
تجزیه و تحلیل مواد مغذی

یک تجزیه و تحلیل تضمینی روی بسته بندی اکثر غذاهای حیوانات خانگی نیز وجود دارد و معمولاً حداقل مقدار پروتئین و چربی و حداکثر مقدار فیبر و رطوبت نیز بر اساس درصد ذکر شده اند. در زمان مقایسه تجزیه و تحلیل تضمینی دو غذای حیوانات خانگی مختلف، تجزیه و تحلیل دقیق تر هنگامی امکان پذیر خواهد بود که مسیر آنالیز به مبنای ماده خشک تغییر کند. در غیر این صورت، میزان رطوبت می تواند بطور قابل توجهی مسیر مقایسه را منحرف نماید. مقایسه تجزیه و تحلیل تضمینی یک غذای خشک با یک غذای کنسروی بدون درنظرگیری رطوبت، کمی شبیه مقایسه سیب با پرتقال است.

مهم است بخاطر داشته باشید اگرچه تجزیه و تحلیل تضمینی، معیاری از دسته بندی های مختلف مواد مغذی را عرضه می کند ولی هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با کیفیت مواد موجود در غذا، قابلیت هضم آن، و یا کیفیت کلی غذا ارائه نمی دهد.

دستورالعمل ها را با کمک دامپزشک خود دنبال کنید

همه غذاهای حیوانات خانگی باید حاوی دستورالعمل های تغذیه باشند. با این حال گربه های مختلف به مقادیر متفاوتی از غذا نیاز دارند. از دامپزشک خود بخواهید هر وقت که گربه تان را برای معاینه نزد او می برید، وضعیت بدنش را نیز تجزیه و تحلیل نماید. همچنین از دامپزشک بخواهید نحوه انجام این تجزیه و تحلیل را نیز به شما نشان دهد. تعیین وضعیت بدن گربه بهترین راهی است که می توانید تشخیص دهید آیا گربه تان دچار اضافه یا کمبود وزن بوده و یا وزن ایده آلی دارد. باید بتوانید دنده های گربه تان را حس کنید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، پس گربه شما احتمالاً اضافه وزن دارد.

غذا دادن به گربه جهت لاغر نگه داشتن و یا حفظ وزن ایده آل حیوان، او را برای مدت طولانی تری سالم نگه می دارد. دستورالعمل تغذیه گربه تان را مطابق با این موضوع تنظیم کنید. دستورالعمل های ارائه شده روی برچسب غذا ممکن است دقیقاً منطبق با میل برخی از گربه ها باشد. برای سایر گربه ها ممکن است نیاز باشد که این دستورات را دوباره تنظیم نمایید.

اگر متوجه شدید که از دستورالعمل های موجود در برچسب دور شده اید، بلافاصله با دامپزشک خود مشورت کنید. این امکان وجود دارد غذایی که انتخاب کرده اید برای موقعیت فعلی گربه تان مناسب نباشد. بعضی از گربه ها ممکن است به غذاهای خاصی نیاز داشته باشند که به آن ها در کاهش وزنشان کمک می کنند. از دامپزشک بخواهید یک توصیه غذایی خاص را ارائه دهد.

درباره برند غذای گربه تان تحقیق کنید

منبع یابی و کنترل کیفیت در تولید نیز از ملاحظات مهم دیگر در انتخاب غذای حیوانات خانگی می باشند. متأسفانه برچسب غذای حیوانات خانگی برای ارائه این اطلاعات، الزامی نیست. ممکن است بتوانید اطلاعات را در وب سایت شرکت پیدا کنید. از طرف دیگر، تماس با بخش ارتباط با مصرف کننده شرکت باید پاسخ های مورد نیازتان را ارائه دهد. هر شرکت معتبر دارای محصول باکیفیت، خوشحال می شود که بتواند با مصرف کنندگان محصولاتش تعامل داشته باشد. برندهای مختلفی در تهیه و تولید غذای گربه فعالیت دارند. غذای گربه رویال کنین، غذای گربه رفلکس، غذای گربه مفید از جمله محبوب ترین غذاهای گربه هستند که می توانید در پتیسما این محصولات را مشاهده و خریداری کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *