نگهداری از سگ

چگونه بهترین غذای سگ را انتخاب کنیم؟

تغذیه سگ تان با یک غذای متعادل باکیفیت، یکی از بهترین کارهایی است که شما به عنوان صاحب حیوان خانگی می توانید جهت حفظ سلامت سگ تان انجام دهید. تغذیه با یک غذای خوب، پوشش موی سگ شما را شفاف و درخشان می نماید. این کار همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن حیوان شده و دستگاه گوارشی اش را در سلامت کامل نگه می دارد. اما هنگامی که نوبت به انتخاب غذای سگ می رسد، گزینه ها تقریباً پایان ناپذیرند.

می‌دانید بهترین غذای سگ چیست؟

انجمن دفاتر کنترل غذا و خوراک آمریکا (AAFCO) دستورالعمل هایی را برای دست اندرکاران حوزه نظارت تعیین کرده تا بر روی برچسب غذای حیوانات خانگی و مواردی از این قبیل نظارت داشته باشند که یک شرکت غذای حیوانات خانگی می تواند یا نمی تواند بطور قانونی مدعی آن شود.

اگر گفته شود غذایی حاوی یک ماده است، حداقل باید 95 درصد از آن ماده را بدون احتساب آب، در خود داشته باشد. اگر ترکیبی از مواد تشکیل دهنده تبلیغ شود، باید آن ترکیب حداقل 95 درصد غذا را تشکیل دهد. به عنوان مثال اگر ادعا می شود که غذا فقط از گوشت گاو تهیه شده، گوشت گاو بایستی 95 درصد غذا را تشکیل دهد.

عباراتی مانند شام، بشقاب و غذای مکمل به این معنی است که خوراک باید حداقل 25 درصد از مواد تشکیل دهنده مذکور را داشته باشد. اگر نامی “با” یک ماده خاص (مانند “با پنیر”) همراه شود، فقط 3% از ماده نامگذاری شده، مورد نیاز است. محصولاتی که “چاشنی های” خاص را تبلیغ می کنند، باید فقط مقدار قابل تشخیصی از آن ماده را دارا باشند.
مواد تشکیل دهنده را بخوانید

در مرحله بعد، به لیست مواد تشکیل دهنده نگاه کنید. بخاطر داشته باشید مواد تشکیل دهنده، بر اساس وزن فهرست شده اند. موادی که حاوی مقادیر زیادی رطوبت هستند (مانند گوشت گاو، مرغ، یا ماهی) احتمالاً بدلیل محتوای رطوبت، در بالای لیست قرار دارند. مواد تشکیل دهنده در پایین لیست نیز ممکن است حتی مواد مغذی کلیدی بیشتری مانند پروتئین را ارائه دهند اما احتمالاً وزن کمتری دارند چون در تهیه غذای خشک حیوان خانگی، فاکتور آب قبلاً آز آن ها حذف شده است.

گلوتن و غلات را در نظر بگیرید

برخی از بحث هایی که در مورد غذاهای حیوانات خانگی وجود دارد شامل استفاده از غلات، گلوتن، و محصولات جانبی است. غلات در بسیاری از غذاهای حیوانات خانگی استفاده می شود و منبع عالی کربوهیدرات می باشد. سگ ها براحتی می توانند این کربوهیدرات ها را تجزیه کرده و از آن ها به عنوان منبع غنی انرژی استفاده کنند. با این حال بعضی افراد ترجیح می دهند از غلات در غذای سگ خود اجتناب کنند. عدم استفاده از غلات برای آن دسته از سگ هایی که به آن حساسیت دارند، انتخاب درستی است. در هر صورت آلرژی به مواد دیگر از جمله گوشت در مقایسه با آلرژی به غلات بسیار شایع تر است.
آلرژی به گلوتن در بین انسان ها رایج است و بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی، غذای بدون گلوتن را برای سگ خود انتخاب می کنند زیرا بر این باورند که آلرژی به این ماده در مورد گونه های مختلف سگ سانان نیز صادق است. این موضوع در حالی مطرح است که در واقع آلرژی به گلوتن در سگ ها بسیار نادر است.

حقایق مربوط به محصولات جانبی را بررسی کنید

مواد غذایی حیوانات خانگی که برچسب فرآورده های جانبی دارند شامل اندام های بسیار قابل هضم و مغذی همچون کبد و ریه ها هستند. آن ها چیزهایی مانند مو، شاخ، یا سم را شامل نمی شوند، همان طور که ترفندهای تبلیغاتی طوری عمل می کنند که شما باور کنید. این یک تصور اشتباه است که محصولات جانبی برای مصرف انسان “نامناسب” اند اگرچه این موضوع درست است که آن ها مواد تشکیل دهنده چندان محبوبی برای غذای انسان در ایالات متحده نمی باشند. بیشتر گوشتی که ما می خوریم بجای گوشت اندام ها و سایر محصولات جانبی، از ماهیچه های اسکلتی گرفته شده است.
شرکت های معتبر حوزه مواد غذایی سگ، محصولات جانبی باکیفیتی را برای گنجاندن در غذاهای خود انتخاب می کنند. بنابراین شرکتی را انتخاب کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید.

به دنبال شایستگی در تولید باشید

همچنین باید برچسب غذای حیوان خانگی را بر اساس سند صحت ارزش غذایی بررسی نمایید. این گواهی می تواند عباراتی همچون این جملات را داشته باشد: “این غذا برای تمام مراحل زندگی کامل و متعادل است”، “این غذا برای نگهداری بزرگسالان کامل و متوازن شده است”، یا “این غذا برای رشد و تولیدمثل، متعادل و کامل می باشد.”
توله سگ ها نسبت به سگ های مسن و یا بالغ، نیازهای متفاوتی دارند. بنابراین غذای سگ خود را بر اساس نیازهایش انتخاب نمایید.

اطلاعات مربوط به آزمایش تغذیه را پیدا کنید

همراه با سند صحت ارزش غذایی باید مدرکی وجود داشته باشد که نشان دهد این سند چگونه اثبات شده است. این کار ممکن است از طریق انجام آزمایشات تغذیه و یا از طریق فرمولاسیون به منظور رسیدن به مشخصات مواد مغذی صورت گرفته باشد. غذاهایی ترجیح داده می شوند که تحت آزمایشات تغذیه قرار گرفته اند. این موضوع نشان می دهد که غذا در واقع به سگ های سالم و سرزنده داده شده تا مطمئن شوند سگ ها نه تنها مایل به خوردن غذا هستند بلکه در حین خوردن آن نیز سالم و سلامت می مانند.

تجزیه و تحلیل تضمینی را در نظر بگیرید

تجزیه و تحلیل تضمینی، حداقل مقدار پروتئین و چربی و حداکثر مقدار فیبر و رطوبت را بر حسب درصد فهرست می کند. در هر صورت رطوبت می تواند این مقایسه را تغییر دهد. بنابراین به دنبال ماده ای باشید که به ماده خشک تبدیل شده است بخصوص اگر به دنبال مقایسه غذای خشک با غذای مرطوب هستید.

از دامپزشک تان، مشاوره بگیرید

ژنتیک، سن، سبک زندگی، و وضعیت باروری همگی در میزان غذایی که سگ تان باید بخورد نقش دارند. از دامپزشک بخواهید وضعیت بدن سگ شما را ارزیابی نماید و مطمئن شوید که اصول اولیه مرتبط با سگ را نیز یاد گرفته اید. این کار بهترین راه حصول اطمینان در خصوص تناسب وزن سگ تان می باشد و حتی بهتر از انجام آزمایش است. نکته اصلی که بایستی بخاطر داشته باشید این است که باید بتوانید دنده های سگ را براحتی حس کنید.
ممکن است متوجه شوید سگ شما کمی کمتر یا بیشتر از آنچه نیاز دارد که در بسته بندی غذای سگ نشان داده شده است. بعضی از سگ ها برای کمک به کاهش وزنشان، به غذاهای خاصی نیاز دارند. از دامپزشک بخواهید توصیه و مشاوره غذایی به شما بدهد.

کار خودتان را در خصوص نام تجاری انجام دهید

درج اطلاعات مربوط به منبع یابی و کنترل کیفیت در تولید بر روی برچسب غذای حیوانات خانگی، نیاز نیست. ممکن است بتوانید اطلاعات مورد نیاز را در وب سایت شرکت پیدا کنید اما اگر نتوانستید، با بخش ارتباط با مصرف کننده شرکت تماس گرفته و بپرسید مواد تشکیل دهنده آن از کجا تهیه شده اند. هر شرکت معتبری که محصول باکیفیتی دارد، خوشحال می شود با مصرف کنندگان محصولاتش تعامل داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *