نگهداری از گربه

آیا گربه ها می توانند غذای سگ بخورند؟

غذای سک برای گربه

خواهر و برادرهای چهارپا در خانه ممکن است چیزهای زیادی از جمله بازی، نوازش، و خوابیدن را با یکدیگر به اشتراک بگذارند اما غذا جزء چیزهایی است که بین آن ها مشترک نیست. باید بدانید آیا غذای سگ برای گربه مضر است و چگونه سگ ها و گربه ها را از وعده های غذایی یکدیگر دور کنید. اینکه آیا گربه تان همیشه کنجکاو است که در ظرف غذای سگ چه چیزی وجود دارد، یا ساعت شام است و شما تازه متوجه شدید که ظرف غذایش خالی است، و احتمالاً از خود پرسیده اید آیا گربه ها می توانند غذای سگ را بخورند یا خیر.

اگر گربه و سگی دارید که زیر یک سقف با هم زندگی می کنند، باید در مورد اجازه دادن به گربه برای امتحان کردن غذای سگ، حتماً مطالبی را بدانید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب بهترین غذای گربه به مقاله ای که در این خصوص نوشته ایم مراجعه کنید.

آیا گربه ها می توانند غذای سگ را بخورند؟

بله، اما تنها به عنوان یک راه حل کوتاه مدت و آخرین راه حل می تواند باشد. یک میان وعده دزدیده شده از کاسه سگ، دلیل نگرانی نیست. اما گربه هایی که غذای سگ را بطور مداوم می خورند، ممکن است دچار مشکلات سلامتی شوند. باید از این قضیه مطمئن باشید که غذای سگ و گربه به اندازه کافی در خانه ای وجود دارد که این همراهان چهار پا با یکدیگر در آن زندگی می کنند.

چرا غذای سگ در طولانی مدت برای گربه ها مضر است؟

سگ ها و گربه ها حتی با وجود اینکه گاهی بنظر می رسد به نوعی با هم مرتبطند اما از بخش های متفاوتی از قلمرو حیوانات می آیند و بدین ترتیب نیازهای غذایی متفاوتی دارند. گربه ها لزوماً گوشتخوارند به این معنی که رژیم غذایی شان بیشتر از پروتئین گوشتی تشکیل شده درحالیکه سگ ها همه چیزخوار در نظر گرفته می شوند و بنابراین می توانند از تنوع بسیار بیشتری در منوی غذایی خود از جمله گوشت، غلات، و سبزیجات لذت ببرند. حتی اگر گربه غلات و سبزیجات هم می خورد، غذای سگ بهترین راه برای دریافت این اقلام نیست زیرا پروتئین کافی جهت تأمین نیازهای غذایی گربه را فراهم نمی سازد.

تفاوت بین غذای سگ و گربه در چیست؟

فرمول غذای گربه و سگ توسط متخصصان به شکل مشابه تنظیم نمی شود. نیازهای تغذیه ای متفاوتی وجود دارد که کارشناسان باید در نظر بگیرند. غذای سگ در لیست غذاهای ممنوعه برای گربه ها قرار ندارد ولی مهم است اطمینان حاصل کنید که غذای سگ، به خوراک پیش فرضی برای گربه کنجکاوی تبدیل نمی شود. در اینجا برخی از تفاوت های کلیدی میان این دو نوع غذای حیوانات خانگی ارائه شده است.

 • پروتئین ها
  برخی از اسیدهای آمینه (آمینه های سازنده پروتئین ها) مانند تورین و آرژنین نیازهای منحصربه فرد در رژیم غذایی گربه ها می باشند. از آنجایی که بدن گربه فاقد آنزیم هایی برای ساختن این مواد است، باید این آمینواسیدها در رژیم غذایی شان گنجانده شوند. فراموش نکنید کمبود تورین در گربه ها می تواند منجربه بروز مشکلات سلامتی جدی همچون کوری یا بزرگ شدن قلب شود. این موضوع در مورد سگ ها صدق نمی کند زیرا بدن این حیوان قادر به سنتز تورین است و به همین دلیل، غذای آن ها همیشه با در نظر گرفتن سطوح مناسب تورین تهیه نمی شود. همچنین گربه ها به منظور دستیابی به سطح انرژی مورد نیاز برای یک زندگی شاد و سالم، به پروتئین بیشتری نسبت به سگ ها نیاز دارند. به همین علت غذا دادن گربه فقط با غذای سگ-گربه به صورت روزانه منجربه کمبود پروتئین می شود که عواقب جدی برای سلامتی گربه به همراه دارد.
 • ویتامین ها
  ویتامین ها یکی دیگر از مواد مغذی ضروری هستند که سگ ها و گربه ها به نسبت های مختلف به آن نیاز دارند. بطور خاص گربه ها قادر به تولید ویتامین A نیستند اما سگ ها این توانایی را دارند. ویتامین A عملکردهای مهمی در حفظ سلامت چشم، پوست، و پوشش گربه دارد. از همین رو کمبودش می تواند پیامدهای سلامتی را برای حیوان در پی داشته باشد. غذای گربه در مقایسه با غذای سگ اغلب حاوی مقادیر ویتامین A بیشتری است.
 • اسید آراکیدونیک
  اسید آراکیدونیک، یک اسید چرب ضروری است که توسط گربه ها تولید نمی شود. بنابراین باید از غذایشان حذف شود. غذای سگ معمولاً با اسید آراکیدونیک تکمیل نمی شود زیرا بدن این حیوان قادر به ساختن آن است.
 • کالری
  غذای گربه به دلیل نیاز اضافی به پروتئین، کالری بیشتری دارد و دلیل مهم دیگری است که چرا غذای سگ در طولانی مدت برای گربه ها مضر است.
 • اندازه
  اندازه یکی دیگر از راه هایی است که غذای سگ می تواند با آنچه متفاوت باشد که گربه شما به آن عادت دارد. غذای گربه از نظر اندازه کوچکتر بوده و مهم است غذای سگ را بیش از حد به آن ندهید.

چگونه از خوردن غذای سگ توسط گربه ها جلوگیری کنیم؟

اگر بیش از یک بار گربه تان را در تلاش برای ورود به کاسه غذای سگ دیده اید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید غذایی که به آن دسترسی دارد، با نیازهای غذایی اش منطبق است.
قانون موجود در ضرب المثل”از دل برود، هر آنکه از دیده برفت”، می تواند به گربه ها کمک کند تا فقط روی غذای در نظر گرفته شده برای خودشان تمرکز کنند. فاصله کافی میان کاسه غذای گربه و سگ ایجاد نمایید تا گربه کوچولو وسوسه نشود شام دوستش را امتحان کند. داشتن دو حیوان خانگی در اتاق های مختلف در هنگام صرف غذا می تواند در این قضیه کمک کننده باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *