نگهداری از گربه

تنقلات و خوراکی های مخصوص گربه

تنقلات و خوراکی های مخصوص گربه

به عنوان کسی که عاشق گربه هستید، می دانید چقدر وسوسه انگیز است که به دوست پشمالویتان خوراکی ها و غذاهایی را بدهید که در کنار وعده های غذایی اصلی اش بخورد. تکه های خوراکی روی میز یا غذایی که با دست داده می شوند، در نظر بسیاری از مردم، راهی برای نشان دادن محبت به گربه می باشند. به همان اندازه که این کار باعث جلب توجه گربه های عزیزتان شده و از دست شما غذا می خورند، به معنای واقعی کلمه نیز بهتر است غذای گربه به صورت پراکنده و با محدودیت های خاصی استفاده شود. در اینجا نحوه درست کردن تنقلات، تعداد وعده های غذایی در روز برای تغذیه حیوان خانگی، و مواردی ذکر شدند که باید از آن ها اجتناب نمایید.

کدام خوراک ها را برای گربه انتخاب کنیم؟

وقتی در مورد خوراکی های مخصوص گربه ها صحبت می کنیم، ممکن است نیت شما خوب باشد اما واقعیت این است که غذاهای انسان خیلی نمکی و پرکالری بوده و اغلب فاقد بسیاری از مواد مغذی ضروری برای گربه هستند یعنی اینکه که شما در معرض خطر تغذیه بیش از حد و یا بر هم زدن تعادل رژیم غذایی گربه تان قرار دارید. خبر خوب این است که بسیاری از خوراکی های تولید شده برای گربه نیز در دسترس بوده و ممکن است برای تقویت سلامت دستگاه گوارش یا دندان و یا به عنوان یک هدیه ویژه یا پاداش برای دوست تان طراحی شده باشند.

گربه در روز چه مقدار خوراکی می خورد؟

خوراکی های گربه حاوی کالری بوده و معمولاً کامل و متعادل نیستند. قرار است فقط به صورت تنوعی به حیوان داده شوند. بنابراین مهم است هر زمانی که به حیوان خانگی خود تنقلات مخصوص گربه را می دهید، وعده غذایی اصلی شان را بر اساس میزان کالری معادل با آن خوراک، کاهش دهید. همچنین باید خوراک گربه ها را به بیش از 10 درصد کل کالری دریافتی روزانه شان محدود نمایید تا تعادل کلی رژیم غذایی گربه را برهم نزنید.

آیا شیر یک خوراک گربه محسوب می شود؟

تابحال در مورد “گربه ای که خامه خورده”، چیزی شنیده اید؟ مطالب سنتی می گوید گربه ها شیر را دوست دارند اما واقعاً سیستم گوارش این حیوان برای مقابله با لاکتوز شیر (نوعی قند طبیعی موجود در محصولات شیری) ساخته و طراحی نشده است. در حقیقت بسیاری از گربه ها در صورت تغذیه با شیر گاو، دچار اسهال می شوند.

شیر مخصوص گربه برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی های گوارشی، لاکتوز کمی دارد اما مانند سایر خوراکی های گربه، حاوی کالری بوده و باید برای متعادل نگه داشتن رژیم غذایی این حیوان مد نظر قرار گیرد. شیر مخصوص گربه نیز نباید به عنوان جایگزین آب استفاده شود. اگر به گربه تان شیر گربه می دهید، باید میزان کالری دریافتی کلی او را بر مبنای آن کاهش دهید. شیرینی ها یا بیسکویت های مخصوص گربه می تواند برای هدیه دادن به دوست پشمالو مفید باشند و ما از دادن خوراکی خوشمزه به حیوان خانگی مان لذت می بریم تا نشان دهیم چقدر دوستش داریم!

خوارکی های گربه را به عنوان آموزش به او دهید

شیرینی ها یا بیسکویت های مخصوص گربه می تواند برای هدیه دادن به دوست پشمالو مفید باشد و ما از دادن خوراکی خوشمزه به حیوان خانگی مان لذت می بریم تا نشان دهیم چقدر دوستش داریم! اما بهترین خوراکی های گربه بخشی از بازی هستند که گربه شما را بخوبی تمرین داده و سرگرم می کند. ما به دادن ظرف پر از خوراکی های مورد علاقه پیناتاها و یا یک بازی قایم با شک غذایی خوب برای ترکیب ورزش با خوردن، فکر می کنیم.
اقلام سمی که براحتی با غذای گربه اشتباه گرفته می شوند:

  • قهوه
  • شکلات
  • انگور
  • کشمش
  • خمیر خام
  • سیر و پیاز

در هنگام آشپزی مهم است که گربه تان را از آشپزخانه دور نگه داشته و مطمئن شوید غذایی که می تواند باعث دردسر حیوان شود، در دسترس قرار ندارد. اگر شک دارید گربه تان یکی از خوراکی های فوق را خورده، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید.

چگونه از خواهش و التماس گربه به غذا جلوگیری کنیم؟

التماس برای خوراکی های مخصوص گربه عادت بدی است که متأسفانه بسیاری از صاحبان گربه بدون اینکه متوجه این موضوع باشند، گربه را به آن تشویق می کنند. مهم است از دادن باقیمانده غذاهای میز شام به گربه خودداری کرده و آن ها را کنار بگذارید تا گربه فضول فکر نکند که این غذا برای او رزرو شده است. از بشقاب خود به عنوان ظرف غذای گربه نیز استفاده نکنید.

کاسه غذای گربه باید جایی باشد که خودش بتواند غذایش را پیدا کند. اگرچه در ابتدا ممکن است دشوار بنظر برسد، اما بهتر است به التماسی که در زمان شام رخ می دهد، توجهی نکنید. به این ترتیب گربه شما می فهمد تقلای بیهوده کرده و از تلاش های مکرر بعدی برای جلب توجه شما جهت گرفتن یک خوراکی خوشمزه، دست بر می دارد.

نکات مفید درباره تنقلات و تشویقی گربه

  • برای گربه های خیلی جوان، خوراکی هایی مخصوص بچه گربه ممکن است در دسترس باشد اما توصیه نمی‌شود زیرا آن ها می توانند کالری های غیرضروری را به برنامه تغذیه بچه گربه تان اضافه کنند.
  • هم با وعده های غذایی اصلی و هم در وعده های خوراکی، مطمئن شوید گربه تان در طول روز به آب آشامیدنی تمیز و تازه دسترسی دارد.
  • فقط بیاد داشته باشید اگر خوراکی مخصوص گربه را به حیوان می دهید، غذای اصلی اش را بر این اساس کاهش دهید و خوراکی هایی را برای گربه انتخاب کنید که از نظر تغذیه متعادل باشند تا رژیم غذایی حیوان دچار مشکل نشود.
  • در مورد استفاده از کیبل غذای اصلی گربه تان به عنوان یک جایزه فکر کنید بخصوص اگر آن ها به دلایل پزشکی یا کاهش وزن، رژیم غذایی خاصی دارند چرا که ممکن است مصرف این خوراکی ها مجاز نباشد. اگر مطمئن نیستید با دامپزشک تان مشورت کنید.
به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *