نگهداری از گربه

ترکیبات و مواد مغذی رایج در غذای گربه ها

محتویات غذای گربه

آیا می دانید داخل غذای گربه تان چیست؟ و مهمتر از آن اینکه آیا می دانید این مواد مغذی چگونه بر سلامت اندام های مختلف بدن گربه تان از جمله ماهیچه ها، پوست، پوشش بدن، ناخن ها، هضم غذا، رشد استخوان، و بخش های دیگر تأثیر می گذارد؟ همان طور که ضرب المثل قدیمی می گوید: “شما همان چیزی هستید که می خورید”. بنابراین منطقی است که ارائه مواد باکیفیت بالا به حیوان خانگی تان، بر سلامت کلی حیوان تأثیر مثبتی خواهد داشت. بنابراین چه چیزی در غذای گربه تان وجود دارد؟ به بیان ساده، مواد مغذی غذای گربه به 4 زیرمجموعه تقسیم می شوند: پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی. در مورد هر یک از این موارد بیشتر بدانید و اینکه این گروه ها چگونه می توانند بر سلامت گربه تان تأثیر بگذارند.

پروتئین موجود در غذای گربه

پروتئین، بیشتر بخاطر تأمین آمینو اسیدها یا زیرواحدهای پروتئینی جهت ساخت مو، پوست، ناخن ها، ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها، و غضروف ها شناخته شده است. منابع پروتئینی رایج غذای گربه شامل گوشت، مرغ، ماهی، و برخی مواد گیاهی مانند گلوتن ذرت و کنجاله سویا می باشند.
گربه ها و بچه گربه ها گوشتخواران واقعی هستند و به اسیدهای آمینه ضروری نیاز دارند. یکی از این مواد، تارین است که در منابع پروتئینی گیاهی مانند کنجاله سویا یافت نمی شود. این موضوع بدین معنی است که گربه شما برای سالم ماندن به یک منبع پروتئینی گوشتی نیاز دارد.

کربوهیدرات در غذای گربه

کربوهیدرات ها (همچنین به عنوان نشاسته [قند] شناخته می شوند) و فیبرها به ترتیب، انرژی و حجم بدن را تأمین می کنند. گیاهان و غلاتی همچون گندم و ذرت منابع کربوهیدرات هستند. نشاسته از انواع مختلف قند مانند گلوکز یا فروکتوز تشکیل شده است. گربه ها از طریق هضم، براحتی می توانند قند را به انرژی قابل استفاده تبدیل کنند. فیبر، حجم زیادی از عبور غذا را از طریق دستگاه گوارش گربه تان فراهم می کند و در هضم سالم، مفید و کمک رسان است. برخی از انواع فیبر مانند صمغ های گیاهی و تفاله چغندر، توسط باکتری ها در روده گربه شما تخمیر می شوند و اسیدهای چربی با زنجیره کوتاه ایجاد می گردد که به عنوان منبع مهم انرژی برای سلول های پوشاننده مجرای روده گربه شما عمل می کنند.

چربی در غذای گربه

اگرچه گاهی اوقات چربی ماده بدی تصور می شود، اما بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن را انجام می دهد. چربی به گربه شما کمک می کند تا دمای بدنش را حفظ کرده، التهاب را کنترل نموده، و کارهای دیگری را انجام دهد. این حالت، شکل اولیه انرژی ذخیره شده در بدن است که دو برابر کربوهیدرات ها یا پروتئین ها به حیوان انرژی می دهد. چربی ها در گوشت، ماهی و روغن های گیاهی مانند روغن درخت کتان و روغن های گیاهی یافت می شوند. چربی ها همچنین اسیدهای چرب امگا 6 و 3 را فراهم می کنند که زیرواحدهای چربی مهمی هستند. اسیدهای چرب امگا 6 برای نگهداری پوست و پوشش و ساختار مناسب غشاء ضروری اند. همچنین نشان داده شده که اسیدهای چرب امگا 3 بر کیفیت پوشش بدن و سلامت پوست حیوان نیز تأثیر می گذارند.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذای گربه

ویتامین ها مسئول رشد استخوان، لخته شدن خون، تولید انرژی، و محافظت از اکسیدان در بدن گربه هستند. ویتامین های A، D، E و K برای جذب در بدن به چربی نیاز دارند درحالیکه ویتامین هایی مانند B کمپلکس و ویتامین C برای جذب در بدن به آب نیاز دارند. مواد معدنی، تقویت ساختار اسکلتی را ممکن می سازند و به انتقال عصبی و انقباضات ماهیچه ای کمک می کنند.

تغذیه گربه تان با یک رژیم غذایی باکیفیت بالا و از نظر تغذیه ای کامل، بسیار مهم است. هنگام انتخاب غذای گربه، حتماً برچسب روی بسته را بخوانید و به دنبال منابع بهینه پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها، و مواد معدنی باشید. این بلوک های سازنده به شما کمک می کنند مطمئن شوید که گربه تان زندگی سالم تر و طولانی تری دارد..

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *